Jump to content



Nvidia nFORCE4 Intel edition


ea6gka

Recommended Posts

αδερφε εισαι ευχαριστημενος? Eγω ετυχε να παρω δυο για πελατες και δεν ηθελα να τα ξαναδω.. κολληματα,παραξενιες, δεν παιζουν τον μικρο, προβλημα με τους drivers και γενικα δεν μου φανηκαν και πολυ σταθερες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

αδερφε εισαι ευχαριστημενος? Eγω ετυχε να παρω δυο για πελατες και δεν ηθελα να τα ξαναδω.. κολληματα,παραξενιες, δεν παιζουν τον μικρο, προβλημα με τους drivers και γενικα δεν μου φανηκαν και πολυ σταθερες...

To αυτό^^

Δεν μου αρεσαν καθόλου... με 6ΧΧ+sli που τις είχα πολλές αδηκεολόγητες παραξενιές.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όντος παιδεύτηκα κι εγώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μέχρι να χαλιναγωγήσω τις παραξενιές των drivers (ειδικά στα Win2000 - στα XP και στον SBS2003 ήταν καλύτερα τα πράματα), αλλά μόλις βρήκα το κόλπο τους δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής...

Εκτός βέβαια από το ότι δεν έβαλα τα Win στο SATA RAID όπως το σχεδίαζα...

Χτίζω μ αυτό ένα multi-boot σύστημα, με διάφορα Win2000 και WinXP συστήματα σε διαφορετικά partitions, καθώς κι έναν SBS 2003 πειραματικό...

Προσπαθώ επίσης να του βάλω και διάφορα Linux, όλα μαζί ένας αχταρμάς, αλλά είμαι λίγο αρχάριος στο Linux :cry: και καθυστερώ (ειδικά στα mutli-boots με συνύπαρξη με Windows, άστα)...

Προς το παρόν πάντος την έλεγξα την κατάσταση της MB, θέλω να πιστεύω!

Αυτό έχει σημασία...

Θα σας πώ κι άλλα νέα όταν αρχίσω να το χρησιμοποιώ για τα καλά... Φεύγω για Ιταλία τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο μ αυτήν τη MB είναι ότι εάν δεν ακολουθήσεις την απόλυτη σωστή σειρά που θέλει στην εγκατάσταση των drivers (και που δυστυχώς δεν τη βρήκα στο documentation, επρεπε να την ανακαλύψω μόνος μου φτύνοντας αίμα!) τότε κολάει και δεν ξέρεις τι φταίει!

Δεν ξέρω αν πρέπει να κατηγορήσουμε την Gigabyte ή την nVidia γι αυτό το χάλι....

Εγώ νομίζω ότι είναι ακόμη καινούριο το chipset, και θα στρώσει και το πακετάρισμα των drivers του με τον καιρό...

EDIT (μετά από κάνα-δυο βδομάδες)

Λοιπόν!

Αφού έφαγα τα λυσακά μου :devil: μ αυτή τη motherboard, και πιστεύω ότι έμαθα να βάζω σωστά τους drivers τόσο σε Win2000 όσο και σε XP και SBS2003, και δοκίμασα και κάθε τρελό συνδυασμό δίσκων που μπορείς να φανταστείς κι είδα τις συμπεριφορές, τους περιορισμούς και τις δυνατότητες, κι αφού αντιμετώπισα τα χίλια μύρια,

θέλω να πιστεύω ότι έμαθα να την φτιάχνω σωστά κι αξιόπιστα επιτέλους!!

Λέω "θέλω να πιστεύω" διότι έχω ακόμα ένα άλυτο κοληματάκι αραιά και που, το οποίο όμως πιστεύω κατά 99% ότι είναι της κάρτας vga... Θα το αφήσω να δείξει...

ps: Κάνα τρόπο να μη βλέπει το SATA RAID ώς 2ο δίσκο σε κάποιες περιπτώσεις μόνο βρήκατε;; Εγώ όχι!

Προσπαθούσα να βάλω έναν 2ο δίσκο με linux partitions κι εγκαταστάσεις αλλά μόλις ανέβαιναν τα kernels (και με το Raid επάνω) δεν έβλεπαν το ... partition τους! Ενώ ο GHOST μου εμφάνιζε ΠΑΝΤΑ το sata raid device ώς 2ο στη σειρά (οπότε -υποθέτω- ο linux δίσκος πέρναγε από 2ος σε 3ος, κ.ο.κ.)...

Γενικώς αυτό ΔΕΝ μπόρεσα με τίποτα να το ελέγξω, και αναγκάστικα να βάλω τα linuces στον 1ο δίσκο μαζί με τα Windows, και μόνο έτσι παίζουνε τώρα...

Είπαμε... Πολλές παραξενιές!! :devil:

(ίσως και να μην το προσπάθησα αρκετα... δεν ξέρω.)

EDIT:

Τελικά έστειλα ενα e-mail διαμαρτυρίας στη Gigabyte, σχετικά με τις αναποδιές που αντιμετώπισα με τους drivers της Royal, και μου απάντησαν ως εξής:

Thank you for your kindly mail and inquiry. About the issue you mentioned,

Please kindly update to attached BIOS (F5). After updating bios, please uninstall all the drivers, and have a fresh install of chipset drivers.

Secondly, for Win2000, please confirm whether the O.S. CD is official? and with the CD already have (Win2000+SP4), not seperate to install SP4. Otherwise, you will have issue to install the O.S. due to the driver conflict issue.

If you still have any further question or suggestion about our products/service, please do not hesitate to contact with us directly. We will try our best to help you resolve the problem ASAP.

******** Thank you for supporting Gigabyte products ***********

Attachment : 8nslir.f5 ( 512 KB ) :

Έβαλα το BIOS F5 που μου έστειλαν (προηγουμένως είχα ήδη κάνει upgrade στο F4 που έχουν στο site τους), και είδα κάποιες μικροβελτιώσεις στην αναγνώριση κάποιων δίσκων - αν και δεν είμαι σίγουρος ακόμη...

Δεδομένου οτι την F5 δεν την έχουν βάλει ακόμη στο site (ακόμη δείχνει την F4 εκεί) υποθέτω ότι αυτή που μου έστειλαν είναι μάλλον καμμία beta, κι ότι η τελική F5 θα κυκλοφορήσει κάποια στιγμή και στο site τους επίσημα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.