Jump to content



Επιλογη οθονης


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους,

βρισκομαι στην αναζητηση καινουργιου monitor,

το ηδη υπαρχον ειναι ενα Dell ultrasharp 2311h το οποιο οδηγειται απο μια  Msi gaming x rx480 8gb ,και ο λογος αναβαθμισης ειναι οτι θελω λιγο μεγαλυτερη επιφανεια θεασης,

η χρηση που θα γινει ειναι gaming ( witcher, mass effect,  και γενικα fps) και DAW.

δυσκολευομαι λιγο στο θεμα της αναλυσης σε συνδυασμο με το μεγεθος.

η αποσταση που εχουν τα ματια μου απο την οθονη ειναι 80cm και κατι ψιλα.

στην αρχη ειχα καταληξει εδω λογο ips, freesync και μεγεθους αλλα τα review που διαβαζω ειναι αναμικτα σχετικα με την αναλυση σε αυτο το μεγεθος- https://www.skroutz.gr/s/10441059/Dell-SE2717H.html αλλοι λενε οτι ειναι μια χαρα και αλλοι οτι πιξελιαζει,

η δευτερη επιλογη μου ηταν https://www.skroutz.gr/s/11390081/LG-24MP68VQ.html?keyphrase=LG+24MP68VQ  για τους ιδιους λογους αλλα δεν ημουν σιγουρος οτι  η 1'' παραπανω θα μου κανει διαφορα,

η τριτη σκεψη μου ηταν να παω σε 27'' 2κ https://www.skroutz.gr/s/11140293/Iiyama-ProLite-X2788QS-B1.html  ή κατι αντιστοιχο αλλα βλεπω οτι ξεφευγουν οι τιμες και μονο αν βρω κατι σε μεταχειρισμενο θα το κοιταξω,

επισης εχω ενδιασμους αν μπορει να σηκωσει η καρτα τετοια αναλυση χωρις μεγαλες θυσιες στα settings,

το budget ειναι 250€ βαρια 300€ και δεν αποκλειω την αγορα μεταχειρισμενου.

καρτα δεν σκοπευω να αλλαξω για τα επομενα 2 χρονια εκτος συγκλονιστικου απροοπτου.

εχει κανεις καποια αλλη προταση?

οποιαδηποτε παρατηρηση στις παραπανω επιλογες ειναι παραπανω απο καλοδεχουμενη

ευχαριστω

 

Έγινε επεξεργασία από Harrisxr650
επιπλεον πληροφοριες
Link to comment
Share on other sites

Τις ultrawide τις αποκλείεις; Μια 1080p ultrawide+freesync δεν θα ήταν άσχημη επιλογή και υπάρχουν τέτοιες στα λεφτά που διαθέτεις.

Επίσης, αγορά από εξωτερικό θα έκανες ή πας μόνο σε ελληνικό μαγαζί;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Τις ultrawide τις αποκλείεις; Μια 1080p ultrawide+freesync δεν θα ήταν άσχημη επιλογή και υπάρχουν τέτοιες στα λεφτά που διαθέτεις.

Επίσης, αγορά από εξωτερικό θα έκανες ή πας μόνο σε ελληνικό μαγαζί;

σε UW φανταζομαι σε 29΄΄ για μην χασω στο υψος σωστα? η αληθεια ειναι οτι δεν εχω κατσει ποτε μπροστα σε UW και δεν ξερω αν θα με βολεψει, επισης καπου διαβασα οτι τα περισσοτερα παιχνιδια δεν υποστηριζουν UW αλλα δεν εχω ιδεα κατα ποσο ισχυει. εχεις να προτεινεις κατι μηπως υπαρχει σε καταστημα να την τσεκαρω? δεν εχω θεμα με αγορα απο εξωτερικο αρκει να μην υπαρχει θεμα αντ/σης σε περιπτωση bleeding, dead pixel κτλ

ξεχασα να αναφερω οτι αποκλειω την αγορα Samsung.

Έγινε επεξεργασία από Harrisxr650
edit
Link to comment
Share on other sites

Αυτή που έχεις τι ύψος έχει;

https://www.skroutz.gr/products/show/29189256

Έχω αυτή και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Βέβαια, με την 970 δεν εκμεταλλεύομαι το freesync, αλλά έχεις 480, οπότε αλλάζουν τα πράγματα.

Άλλη, εξίσου καλή, λίγο δυσέρευτη όμως: https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiVt4bD7-vXAhVDCuwKHfTEAbgQFghBMAI&url=https%3A%2F%2Fwww.amazon.com%2FLG-29UM68-P-29-Inch-21-UltraWide%2Fdp%2FB01B9IDLAW&usg=AOvVaw2J0Gvop0FSNRIoXdscyt-m

Γενικά, αν η τωρινή σου οθόνη είναι αρκετά ψηλή, μια ultrawide 29 ίσως δεν σε βολέψει, γιατί μπορεί να σου φανεί κοντή.

Εμένα είναι 41 cm σε ύψος και, επειδή είναι το ίδιο "ψηλή" με την προηγούμενη samsung fhd που είχα, δεν μου κακοφάνηκε καθόλου.

Εννοείται ότι εφόσον υπάρχει η δυνατότητα πας να δεις από κοντά μια ultrawide. Είναι ιδιαίτερες οθόνες και δεν κάνουν για όλους. Αν σου αρέσει όμως, δεν ξαναγυρνάς σε 16:9.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

28,7cm και μετραω απο  εσωτερικο σε εσωτερικο του bezel, αν εννοεις αυτο το υψος,

 

 

αλλα ειναι αυτο που λες, πρεπεο να βρω καπου να την τσεκαρω για καποια ωρα να δω αν με βολευει ή οχι :)

 

Link to comment
Share on other sites

Από πάνω μέχρι κάτω εννοώ. Άρα, είσαι στα 35-36 cm περίπου. Οπότε δεν θα σου φανεί κοντή. Πήγαινε δες την από κοντά όμως.

Όσο για τα παιχνίδια, μην αγχώνεσαι. Έχω βάλει και παίζω απροβλημάτιστα πολλά και διάφορα, για όσα δε απαιτούνται fixes, τα βρίσκεις εύκολα και με μερικές αλλαγές στα αρχεία του εκάστοτε παιχνιδιού είσαι έτοιμος.

Δες από κοντά, όμως, μια ultrawide, πριν καταλήξεις και περίμενε και γνώμες από άλλα παιδιά εδώ στο forum. Αν δεν σου κάνει, εδώ είμαστε να προτείνουμε άλλες οθόνες.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Harrisxr650 έγραψε:

απο γραφειο μεχρι πανω ειμαι 44.5cm ειναι λιγο ψιλα το ξερω αλλα με βολευει ετσι :)

 

Η δικιά μου έχει ύψος 42 cm, οπότε είσαι εντάξει. Πολλές φορές η μετάβαση είναι προβληματική, γιατί μια ultrawide φαίνεται κοντή και μακρόστενη.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα σαν ιδεα μου αρεσει λογο split screen γιατι εχω και ενα 21,5΄΄ που το χρησιμοποιω οταν δουλευω το pc σαν DAW η αν θελω να βλεπω κατι εξτρα οταν παιζω κτλ.

οποτε σε αυτη την φαση παιζει να με βολευει αρκετα, στο gaming δεν ξερω..ενω δεν ειμαι ιδιαιτερα competitive (παιζω στο πολυ χαλαρο 2-3 φορες την εβδομαδα απο καμια ωρα την φορα) θελω να το χαιρομαι.. φοβαμαι μην καταληξω να κουνιεμαι σαν να βλεπω αγωνα τεννις :D

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος Ripper18 έγραψε:

Εγώ περιμένω αυτή https://www.amazon.co.uk/gp/product/B0777TRHPQ  MVA , QHD FreeSync .

32''?  αν και εχω μεγαλο γραφειο θα ηταν τρελο overkill :D

επισης δεν ξερω κατα ποσο μπορει να οδηγησει αξιοπρεπως η καρτα μου στα 1440p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
On 12/11/2017 at 12:45 ΠΜ, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Επειδή είδα την ανάρτησή σου στο νήμα "Δείξτε το γραφείο σας", ποια οθόνη πήρες τελικά;

Υ.Γ. Καλώς όρισες στο ultrawide club.

LG 29UM59-P

https://www.skroutz.gr/s/12265165/LG-29UM59-P.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Καλορίζικη και να την ευχαριστηθείς. Τίμιες οι lg σ' αυτά τα χρήματα.

ενα μηνα μετα δηλωνω οτι θα πηγαινα στην αντιστοιχη 34'' για την χρηση που κανω ('gaming και daw')

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Harrisxr650 έγραψε:

ενα μηνα μετα δηλωνω οτι θα πηγαινα στην αντιστοιχη 34'' για την χρηση που κανω ('gaming και daw')

Συμφωνώ. Άπαξ και σου ταιριάζει η ultrawide, θες να περάσεις στο επόμενο επίπεδο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα και ειδικά στους παραπάνω δύο!

 

Καταρχήν είμαι και εγώ σε δίλλημα όπως ήταν ο Harrisxr650 και μιά και οι 2 σας έχετε Ultrawide, μπορείτε να επιχειρηματολογήσετε λίγο για το πως είναι;;

 

Δηλαδή, εκτός του ότι προσφέρουν έξτρα επιφάνεια για ταυτόχρονη χρήση πέρα των 2 παραθύρων, πως είναι όταν κάνετε browsing με έναν browser ανοικτό;

 

Η χρήση τις στιγμές που δεν χρησιμοποιείτε πολλά παράθυρα είναι οκ ή σας πιάνει ο σβέρκος με το αριστερά δεξιά;

 

Σχετικά με το IPS panel που υλοποιεί η LG στις παραπάνω, είναι οκ όταν κοιτάτε τις γωνίες ή έχει bleeding?

 

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος sedret έγραψε:

Καλησπέρα και ειδικά στους παραπάνω δύο!

 

Καταρχήν είμαι και εγώ σε δίλλημα όπως ήταν ο Harrisxr650 και μιά και οι 2 σας έχετε Ultrawide, μπορείτε να επιχειρηματολογήσετε λίγο για το πως είναι;;

 

Δηλαδή, εκτός του ότι προσφέρουν έξτρα επιφάνεια για ταυτόχρονη χρήση πέρα των 2 παραθύρων, πως είναι όταν κάνετε browsing με έναν browser ανοικτό;

 

Η χρήση τις στιγμές που δεν χρησιμοποιείτε πολλά παράθυρα είναι οκ ή σας πιάνει ο σβέρκος με το αριστερά δεξιά;

 

Σχετικά με το IPS panel που υλοποιεί η LG στις παραπάνω, είναι οκ όταν κοιτάτε τις γωνίες ή έχει bleeding?

 

Ευχαριστώ! :)

1) Πήγαινε από κοντά να δεις μια ultrawide. Επειδή είναι ιδιαίτερες οθόνες, καλό θα ήταν να τις δεις εκ του σύνεγγυς.

2) Μ' έναν browser, έχεις πολύ άσπρο;). Προσωπικά, δεν μ' ενοχλεί. Άλλους, πάλι, τους ενοχλεί. Καλύτερα, βέβαια, να έχεις δύο browsers ανοικτούς.

3)Όχι, δεν με πιάνει ο σβέρκος μου. Κάθομαι σε απόσταση 85-90cm (29 ίντσες η οθόνη).

4) Αυτό εξαρτάται από την οθόνη που θα πάρεις. Η δικιά μου δεν είχε (ή και να είχε, δεν είναι σε ενοχλητικό βαθμό). Άλλοι, πάλι, δεν τα προσέχουν καθόλου αυτά. Εννοείται ότι ελέγχεις την οθόνη, χωρίς, όμως, να γίνεις υπερβολικός. Προσπάθησε να εξασφαλίσεις από το κατάστημα της επιλογής σου ότι, σε περίπτωση προβλήματος, θα μπορείς να επιστρέψεις την οθόνη χωρίς πολλά-πολλά.

Η εμπειρία είναι εξαιρετική. Άπαξ και σου κάνει η ultrawide, δεν ξαναγυρνάς σε 16:9. Ανοίγω έναν browser ή δύο (δίπλα-δίπλα), ανάλογα με τα κέφια μου. Σε παιχνίδια, δεν έχω συναντήσει προβλήματα. Με μια απλή αναζήτηση, εάν παρουσιαστούν θέματα, βρίσκεις ένα σωρό fixes και τα εφαρμόζεις. Θα χρειαστεί βέβαια να εγκαταστήσεις δυο-τρία προγράμματα, ώστε να έχεις απροβλημάτιστη χρήση, αλλά αυτή η διαδικασία είναι απλή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

1) Πήγαινε από κοντά να δεις μια ultrawide. Επειδή είναι ιδιαίτερες οθόνες, καλό θα ήταν να τις δεις εκ του σύνεγγυς.

2) Μ' έναν browser, έχεις πολύ άσπρο;). Προσωπικά, δεν μ' ενοχλεί. Άλλους, πάλι, τους ενοχλεί. Καλύτερα, βέβαια, να έχεις δύο browsers ανοικτούς.

3)Όχι, δεν με πιάνει ο σβέρκος μου. Κάθομαι σε απόσταση 85-90cm (29 ίντσες η οθόνη).

4) Αυτό εξαρτάται από την οθόνη που θα πάρεις. Η δικιά μου δεν είχε (ή και να είχε, δεν είναι σε ενοχλητικό βαθμό). Άλλοι, πάλι, δεν τα προσέχουν καθόλου αυτά. Εννοείται ότι ελέγχεις την οθόνη, χωρίς, όμως, να γίνεις υπερβολικός. Προσπάθησε να εξασφαλίσεις από το κατάστημα της επιλογής σου ότι, σε περίπτωση προβλήματος, θα μπορείς να επιστρέψεις την οθόνη χωρίς πολλά-πολλά.

Η εμπειρία είναι εξαιρετική. Άπαξ και σου κάνει η ultrawide, δεν ξαναγυρνάς σε 16:9. Ανοίγω έναν browser ή δύο (δίπλα-δίπλα), ανάλογα με τα κέφια μου. Σε παιχνίδια, δεν έχω συναντήσει προβλήματα. Με μια απλή αναζήτηση, εάν παρουσιαστούν θέματα, βρίσκεις ένα σωρό fixes και τα εφαρμόζεις. Θα χρειαστεί βέβαια να εγκαταστήσεις δυο-τρία προγράμματα, ώστε να έχεις απροβλημάτιστη χρήση, αλλά αυτή η διαδικασία είναι απλή.

 

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Πήγα σε γνωστό μαγαζί που έχει μία 34αρα Ultrawide σε display, παρόμοια με αυτή που κοιτάζω (LG 34UM58-P). Έπαιξα λίγο μαζί της αλλά δεν αρκούσε για να μου σχηματίσει κάποια άποψη. Αυτό που λες το παρατήρησα, με τον έναν browser.

 

Και εκεί είναι ο προβληματισμός μου. Εάν δεν κάνω ιδιαίτερο multitasking αλλά κυρίως επικεντρώνομαι σε ένα παράθυρο ανοικτό, εάν η αγορά αξίζει. Όχι σε θέμα χρημάτων αλλά κυρίως εάν η χρήση one window open είναι πρακτική και εάν "εντυπωσιάζει".

 

Ο λόγος είναι ότι είμαι ανάμεσα σε Curved 27" ή την παραπάνω Ultrawide 34".

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι προσωπικό θέμα. Δεν αγοράζεις μια οθόνη μόνο για τον browser. Σε μένα έχει πολύ άσπρο. Στις 34 ίντσες θα φαίνεται περισσότερο φαντάζομαι. Προσωπικά, δεν με πείραξε καθόλου το άσπρο. 

Δεν υπάρχει λόγος, πάντως, να έχεις έναν μόνο browser ανοικτό. Βάλε δύο, τον ένα δίπλα στον άλλο.

Για να συνοψίσω: 1) Η gaming εμπειρία είναι εξαιρετική. Εκεί λάμπει μια ultrawide.

2) Η browsing εμπειρία εξαρτάται: εάν βάζεις πάντα δύο browsers, ναι. Εάν έχεις έναν μόνο ανοικτό, εξαρτάται από σένα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εισαι παιχνιδας και την θελεις για browsing μην παρεις ultrawide. Εγω παντως την εχω καταευχαριστηθει σε gaming. Browsers με zoom και παλι εχει πολυ πλαισιο δεξια αριστερα αλλα συνηθεια ειναι. Δεν με πειραζει. Οσον αφορα την αποσταση ολα ειναι θεμα συνηθειας. Εγω ειμαι κατω απο 90 ποντους αποσταση και εχω 34αρα...

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.