Jump to content



Επιλογη οθονης


Recommended Posts

Κατατοπιστικοί και οι δύο.

 

Παιχνιδάς δεν είμαι η αλήθεια είναι και ναι, εννοείται δεν είναι μόνο για έναν browser. Υποθέτω ότι σε χρήση 2+ παραθύρων είναι εκεί που είναι καλύτερη. Docs δίπλα δίπλα, προγράμματα κτλ.

Απλά ήθελα να ξέρω τι γίνεται στον υπόλοιπο χρόνο που την χρησιμοποιώ με ένα παράθυρο ανοικτό μόνο.

 

Μου φαίνεται θα επιστευτώ πάλι το εν λόγω κατάστημα για να παίξω λίγο ακόμα πριν αποφασίσω!

 

Σας ευχαριστώ και πάλι! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, sedret said:

Docs δίπλα δίπλα, προγράμματα κτλ

μεγάλα σε πλάτος φύλλα Excel κλπ. Εσύ ξέρεις την χρήση που κάνεις και κατά πόσο θα σε βοηθήσει. Σημείωσε ότι ίδια ή μεγαλύτερη ανάλυση σε μικρότερης διάστασης οθόνης έχει τα δικά του πλεονεκτήματα.
Το καλύτερο είναι αυτό που λες, να δεις μόνος σου όσο το δυνατόν περισσότερη ώρα, προσπαθώντας να έχεις κάτι παρόμοιο με τον τρόπο που θα είσαι συνήθως. Εάν η εναλλακτική σου είναι οθόνη καμπυλοειδής επίσης προσπάθησε να την δεις.

Link to comment
Share on other sites

On 1/21/2018 at 5:30 ΜΜ, το μέλος sedret έγραψε:

Καλησπέρα και ειδικά στους παραπάνω δύο!

 

Καταρχήν είμαι και εγώ σε δίλλημα όπως ήταν ο Harrisxr650 και μιά και οι 2 σας έχετε Ultrawide, μπορείτε να επιχειρηματολογήσετε λίγο για το πως είναι;;

 

Δηλαδή, εκτός του ότι προσφέρουν έξτρα επιφάνεια για ταυτόχρονη χρήση πέρα των 2 παραθύρων, πως είναι όταν κάνετε browsing με έναν browser ανοικτό;

 

Η χρήση τις στιγμές που δεν χρησιμοποιείτε πολλά παράθυρα είναι οκ ή σας πιάνει ο σβέρκος με το αριστερά δεξιά;

 

Σχετικά με το IPS panel που υλοποιεί η LG στις παραπάνω, είναι οκ όταν κοιτάτε τις γωνίες ή έχει bleeding?

 

Ευχαριστώ! :)

1. οτι ειπε ο DEADLAZARUS  δες την απο κοντα. εγω αν την τις ειχα δει και τις δυο μαζι ταυτοχρονα θα πηγαινα σε 34'' ultrawide εξ αρχης

2)  υποκειμενικο το πολυ ασπρο στο browser , προσωπικα δεν με ενοχλει, με το split screen παντως εχω τις περισσοτερες φορες και κατι αλλο ανοιχτο παραλληλα π.χ. το ενα κομματι της οθονης σε 16:9 και το υπολοιπο οτι μενει ή χωρισμενη στην μεση, γενικα το split screenμε εχει βολεψει αρκετα.

3) χωρις να θελω να σε αποτρεψω απο LG...αρχες Δεκεμβριου το αγορασα και αυριο περιμενω την τεταρτη αντ/ση.... bleeding αλλα πολυ  bleeding ομως.  να εξηγησω λιγο ομως, γενικα οπου διαβασα για το 29um59-p ολοι ελεγαν οτι εχει ελαχιστο bleeding μεσα σε  λογικα - αποδεκτα πλαισια ( ολα τα ips panel εχουν bleeding) για αυτο εκανα και την αγορα του συγκεκριμενου και γιατι δεν εχει καμια διαφορα με το 29um69g-b ( gaming και καλα) που να διακαιολογει την εξτρα 50αρα, επειδη δουλευω σε συνεργαζομενο service  φορανε ακριβως τα ιδια panel και τα δυο, εχουν τις ιδιες πλακετες μονο το frame αλλαζει λιγο και η βαση. δεν πιστευω οτι ολο το internet δεν θα ειχε παρατηρησει κατι ειτε στο ενα ειτε στο αλλο monitor, οποτε πιστευω οτι καπου μεταξυ σεπτεμβρη - οκτωβρη κατι παιχτηκε με την γραμμη παραγωγης και βγηκε μια σειρα που για προβολεας δωματιου ειναι καλος, το λεω με βαση οτι το πρωτο που ειχα παρει ειχε ημ/ναι παραγωγης 9/2017 και ειχε το λιγοτερο bleeding απο ολα, τα επομενα ηταν ολα 10/2017 και ηταν παρε το ενα και φωτισε το αλλο...

Για να μην παρεξηγηθω παλι LG θα προτεινα γιατι τα bleeding τα κανει αντ/ση απευθειας χωρις πολλα πολλα και γενικα αν χρειαστεις αντ/κο μετα το περαν τις εγγυησης και δεν υπαρχει διαθεσιμο ειναι πολυ πιθανον να σου αντ/σουν την συσκευη χωρις καμια επιβαρυνση. η samsung πχ τα bleeding δεν τα κανει αντ/ση απ οσο ξερω.

για τα panel στις 34'' που κοιτας εσυ δεν εχω κοιταξει να σου πω την αληθεια, 

ξαναλεω οτι παλι LG  θα προτεινα λογο αναλογιας κοστους -χαρακτηριστικων προιοντος και ποιοτητας...  ειναι vfm σε αυτα τα χρηματα,

το οτι επεσα εγω σε μουφα σειρα δεν εχει να λεει, πιστευω αντιστοιχο θεμα αλλο μελος στο εργαστηρι δεν παιζει να εχει :D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@sedret 

 

Βλέπεις LG 34UM58-P η οποία είναι UW 

34" 2560x1080,  0.312mm pixel (μεγαλύτερο από 24" 1920χ1080) 75Hz, IPS.

 

Στα ίδια λεφτά έχεις για παράδειγμα την Iiyama ProliteX UB2792QSU. 

27" 2560x1440, 0.233mm pixel (μικρότερο από 24" 1920χ1080) 75Hz freesync, IPS. 

 

Στο φυσικό ύψος είναι παρόμοιες. 

 

Στην 2η  έχεις μεγαλύτερη ωφέλιμη επιφάνεια. Μεγαλύτερη ευκρίνεια παντού.

Freesync με AMD.

 

Στην 1η θα έχεις μεγαλύτερη ευκολία στην οδήγηση από VGA. Καλύτερο immersion στα παιχνίδια. 

 

Αυτά με τα παράθυρα και browser δεν τα καταλαβαίνω. Τι σε πειράζει να ανοίγεις το παράθυρο όσο θέλεις στην 34"; 

 

Αυτό που πρέπει να δεις είναι αν αλλάζεις ευκρίνεια και μεγαλύτερη κάθετο με ultrawide. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως προσπαθώ να ψειρίσω την κάθε εντύπωση που έχετε σχετικα με αυτά τα μόνιτορ! Και είναι λογικό αφού, εάν δεν έχεις γνωστό που να έχει παρόμοια, η επίσκεψη σε κατάστημα, εκτός του ότι δε θα έχει πιθανότατα αυτή που θες, δεν θα αρκεί για να σχηματίσεις άποψη.

 

 

@Harrisxr650

 

Είχα διαβάσει κάτι σχετικό με το Bleeding που παρουσιάζει αυτή η σειρά, αλλά 4 φορές;; Είναι λίγο γκαντεμιά ρε γαμώτο και πάλι καλά που η LG έχει αξιόλογη εγγύηση...

 

@Dem

 

Αυτό που αναφέρεις είναι η επέκταση και προέκταση του καψίματος μου σχετικά με ποιά οθόνη να αγοράσω.

 

Τις τελευταίες ημέρες έχω μάθει όσα μπορώ για τεχνολογία Panel, μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα, προβλήματα, απόσταση θέασης και σωστή ανάλυση για κάθε μέγεθος και η λίστα μπορεί να συνεχιστεί μέχρι το σημείο του τι είδα χθες στον ύπνο μου..:)

 

Αλλά, επειδή τα παραπάνω είναι εκτός του θέματος του συγκεκριμένου νήματος πρέπει να σταματήσω εδώ! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος sedret έγραψε:

 

 

@Harrisxr650

 

Είχα διαβάσει κάτι σχετικό με το Bleeding που παρουσιάζει αυτή η σειρά, αλλά 4 φορές;; Είναι λίγο γκαντεμιά ρε γαμώτο και πάλι καλά που η LG έχει αξιόλογη εγγύηση...

 

@Dem

 

Αυτό που αναφέρεις είναι η επέκταση και προέκταση του καψίματος μου σχετικά με ποιά οθόνη να αγοράσω.

 

Τις τελευταίες ημέρες έχω μάθει όσα μπορώ για τεχνολογία Panel, μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα, προβλήματα, απόσταση θέασης και σωστή ανάλυση για κάθε μέγεθος και η λίστα μπορεί να συνεχιστεί μέχρι το σημείο του τι είδα χθες στον ύπνο μου..:)

 

 

 

γκαντεμια δεν λες τιποτα :)..αλλα απο την στιγμη που τις αντ/στουν ειμαι οκ

η προταση του Dem ειναι πολυ καλη αρκει να εχεις καρτα που θα μπορει να οδηγησει 1440p χωρις προβλημα , προσωπικα παντως και παλι θα κοιταζα σε ultrawide 34'' 1440p,  πρεπει να ειναι απολαυση!

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Harrisxr650 said:

γκαντεμια δεν λες τιποτα :)..αλλα απο την στιγμη που τις αντ/στουν ειμαι οκ

η προταση του Dem ειναι πολυ καλη αρκει να εχεις καρτα που θα μπορει να οδηγησει 1440p χωρις προβλημα , προσωπικα παντως και παλι θα κοιταζα σε ultrawide 34'' 1440p,  πρεπει να ειναι απολαυση!

Ναι ειναι... Αστο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Και εγω ετσι πιστευα αλλα τελικα λιγο γκρινια ακουσα και μετα τελος :p

ασε με σου λεω!!! μην βαζεις ιδεες ..εισαι κακη επιρροη :D δεν θελω να τρωω απο το μπολακι της γατας :D

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι για να πω οτι και το καινουργιο που μου εφεραν την εβδομαδα που μας περασε ηταν καλο..για προβολεας :)..

νεο RMA και αντ/ση με το 29UM69G-B χωρις επιπλεον επιβαρυνση its on the way.

αλλαγη με αλλο μοντελο μονο λογο του οτι εχει διαφορετικο frame - καμπινα και ευελπιστω να ειναι παιζει καποιο ρολο στο bleeding αλλιως με βλεπω να ζηταω πιστωση.

βαζω ετσι για την φαση δυο φωτο απο το τελευταιο και απο το προηγουμενο :D

 

backlight bleeding defect.jpg

το προηγουμενο .jpg

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να βγάλεις άκρη, γιατί η ταλαιπωρία είναι μεγάλη.

Το monitor που σου έρχεται, αν πέσεις σε καλό κομμάτι, είναι εξαιρετικό. Όχι επειδή το έχω, αντικειμενικά μιλάω;).

Εμένα δεν είχε κανένα θέμα (ή, τουλάχιστον, κανένα εμφανές θέμα).

Με το καλό (πάντως, αφού τράβηξες που τράβηξες το λούκι, πες στη γυναίκα ότι μόνο με μια 34"@1440p δεν θα έχεις θέματα. Είναι ο μόνος τρόπος:hehe:).

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Εύχομαι να βγάλεις άκρη, γιατί η ταλαιπωρία είναι μεγάλη.

Το monitor που σου έρχεται, αν πέσεις σε καλό κομμάτι, είναι εξαιρετικό. Όχι επειδή το έχω, αντικειμενικά μιλάω;).

Εμένα δεν είχε κανένα θέμα (ή, τουλάχιστον, κανένα εμφανές θέμα).

Με το καλό (πάντως, αφού τράβηξες που τράβηξες το λούκι, πες στη γυναίκα ότι μόνο με μια 34"@1440p δεν θα έχεις θέματα. Είναι ο μόνος τρόπος:hehe:).

πρακτικα ειναι  ιδια μονιτορ, ιδιο panel ιδια πλακετα, μονο το γυρω γυρω αλλαζει και η βαση,

Τις το εχω πει ηδη :p... εχω αποκρυψει βεβαια οτι μαζι το 34'' 1440p  πρεπει να συνοδευτει απο μια VEGA πχ  και ενα RYZEN μαζι με τα ψιλοπαρελκομενα του :p ...περιμενω να την πετυχω σε στιγμες ευφοριας να δω πως θα το παρει  :D !!!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.