Jump to content



Επιλογή UPS χαμηλών απαιτήσεων ισχύος


Recommended Posts

Θέλω ένα UPS για το γραφείο. Θα τροφοδοτήσει ένα Shuttle που τσακίρ κέφι να τραβήξει 70 Watt και μία οθόνη των 35W. Άρα από άποψη ισχύος όλα κάνουν. Μου αρκεί να μπορεί να τα κρατήσει ανοιχτά για 2-3 λεπτά να σώσω και να κάνω shutdown.

 

Έχουμε τις εξής παραμέτρους/ερωτήσεις

 

  1. Δεδομένου ότι και τα 2 τροφοδοτούνται από τροφοδοτικά τύπου brick έχουμε πρόβλημα με τα "κοινά" ups που δεν δίνουν καθαρό ημίτονο; Από όσο έχω καταλάβει τα ΑΤΧ Active PFC έχουν θέμα μόνο.
  2. Επειδή έχω διάφορα ζητηματάκια με την "ποιότητα" του ρεύματος θα προτιμήσω κάποιο Line interactive αντί για stand by.
  3. Θα προτιμούσα να βγάζει shucko.
  4. Προφανώς οι μπαταρίες να αλλάζονται εύκολα
  5. Δεν ασχολούμαι με TurboX κλπ, θα πάρω κάτι επώνυμο στυλ APC ή αντίστοιχο

 

Ακούω προτάσεις. Προφανώς έως 100 ευρώ και όσο το λιγότερο τόσο το καλύτερο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

APC με κλειστά τα μάτια

https://www.skroutz.gr/c/41/ups.html?from=catspan&keyphrase=apc+ups

 

έχεις πολλές και καλές επιλογές

με λιγότερο από 100 ευρώ

 

υ.γ. "Θα προτιμούσα να βγάζει shucko." : ΔΕΝ είναι απαράιτητο

υπάρχουν τα αντίστοιχα καλώδια εξόδου σε schuko  πρίζα ή πολύπριζο....

Έχω ένα και κάθεται, πέρνα για καφέ να το πάρεις :hehe: και μην υπολογίσεις τις βενζίνες... :p

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το #1 δεν μπορώ να σχολιάσω, για τα υπόλοιπα ακόμα και ένα 700άρι APC θα σε καλύψει.

 

Προσωπικά έχω δύο APC Back-UPS 1400VA (ένα IEC και ένα Schuko) και φορτίο 70-77W (monitoring απο το προγραμμα της APC) το κρατάει για περισσότερο απο 20 λεπτά.

 

Διαβάζω καλά λόγια για τα CyberPower αλλά επειδή έχω χρησιμοποιήσει την εγγύηση της APC (ενα απο τα 2 τα επαιξε, μου εστειλαν άλλο και εστειλαν κουριερ να παραλαβει το ελαττωματικο χωρις καμια χρέωση) δύσκολα θα έφευγα απο αυτή την εταιρεία.

 

Κατα την ταπεινή μου άποψη δεν έχει νοημα να μπλέξεις με IEC εκτός αν βρεις αυτή την εκδοση σημαντικά φθηνοτερα και σου περισσευουν τα αντίστοιχου τυπου καλώδια ή πολυπριζο(α) IEC σε Schuko.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H διαφορά του IEC με το Shuko στο 700άρι APC είναι της τάξης των 5 ευρώ, οπότε θα το προτιμήσω. Από όσο βλέπω έχει και έξοδο surge only οπότε μπορώ να ρίξω εκεί το πολύπριζο με τους εκτυπωτές και τα λοιπά ψιψιψόνια που δε χρειάζονται battery backup.

 

 

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος tyxeros έγραψε:

Χρησιμοποιώ αυτό https://www.skroutz.gr/s/4007664/CyberPower-BU600E.html

εδω και 1.5 χρονο.

Υπερευχαριστημενος.

 

Η μπαταρία του βγαίνει εύκολα; Είναι η κλασική 12v - 7,2Ah;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για αυτά που το ήθελες είναι υπεραρκετο.

 

Πληροφοριακά, το battery estimation time είναι τελειως θεωρητικο, οπότε αν κάποιος θέλει να δει πόσο θα του κρατήσει στην πραγματικότητα, καλο θα είναι να κάνει ένα τεστ (αλλιως θα το ανακαλύψει στις πρώτες βαρβάτες διακοπές ρευματος όπως εγώ).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.