Jump to content



Error 43 σε gt 540m σε acer aspire 5742g. Ψόφησε; (reballing κανείς;)


Recommended Posts

Καλησπέρες.

Αφορά το φορητό του αδερφού ο οποίος παίζει με προγράμματα τύπου

autodesk autocad 2018

autocad plant 3d

 

και άλλα παρόμοια ελαφριά παιχνιδάκια.

 

Έχει ένα acer aspire 5742g με i5 & nvidia gt 540m 2gb CUDA

αλλά δυστυχώς η nvidia κάρτα μας κάνει τη δύσκολη.

Εϊμαι σχεδόν σίγουρος ότι έπαιζε η κάρτα όταν του το έστησα πριν πάνω από χρόνο.

Μου βγάζει

 

Windows has stopped this device because it has reported problems. (Code 43)

 

Ακολουθώντας οδηγίες στο νετ έχω εγκαταστήσει πάνω από 5-6 οδηγούς, ξεκινώντας από τους αρχαίους που έδινε η μαμά εταιρεία μέχρι του τελευταίους.

Το Nvidia control panel πότε λέει ότι δεν μπορεί να τρέξει γιατί δεν έχω συνδέσει οθόνη σε nvidia έξοδο ή κρασάρει.

 

 

Η κάρτα όμως φαίνεται στα σύστημα, τη βλέπει ακόμη και το power options...

 

Τέσπα, αρχίζω να υποψιάζομαι ότι μας έχει προδώσει.
Υπάρχει σε αυτήν την περίπτωση κάποιος της οικογένειας του λάμπη που να μπορεί να δοκιμάσει reballing?

Ή κάποια πρόταση γενικώς;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποια επιλογή στο BIOS για ενεργοποίηση / απενεργοποίηση?

Αυτές είχαν την επιλογή αυτόματα να πηγαίνει από την εσωτερική στην εξωτερική αν υπάρχει ανάγκη, για δες μήπως ρυθμίζεται από το BIOS.

(νομίζω λεγόταν nvidia optimus).

 

Αλλιώς πριν καν σκεφτείς το reballing δοκίμασε ένα live cd με κάποια διανομή να δεις αν τη βλέπει κι αν μπορεί εκεί να τρέξει τον nvidia driver.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Σωτήρη όχι, το BIOS δεν έχει επιλογή για  επιλογή ή αλλαγή της κάρτας γραφικών. Βλέπει απλά ότι υπάρχει η συγκεκριμένη κάρτα γραφικών.

 

Το λίνουξ που έχει ο αδερφός παράλληλα εγκατεστημένο βλέπει, όπως και τα παραθύρια, την κάρτα  γραφικών με lspci, αλλά όποιον οδηγό και αν έβαλα , δεν τη χρησιμοποιεί...

 

Κρίμα...

Έγινε επεξεργασία από schumifer
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.