Jump to content



τοποθέτηση θήρας AUX στο αυτοκίνητο


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά έχω ένα skoda octavia 5 μοντέλο του 05'. Έχω δη στις ρύθμισης του κασετοφώνου ότι λέει AUX ON/OFF αλά το αμάξι δεν έχει θήρα AUX μήπως γίνετε να βάλω εγώ μια θήρα AUX,από τι έχω δη και στο ebay υπάρχουν κάτι θήρες άπλα δεν ξέρω πολύ από αυτά δεν είμαι σίγουρος.

Ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Στα παλαιότερα μοντέλα για να προσθέσεις AUX στο εργοστασιακό ραδιοσιντί έπρεπε να αγοράσεις έναν adaptorα ο οποίος έμπαινε στην θύρα που συνδεόταν η σιντιέρα και «ξεγελούσε» το σύστημα.

Συνήθως ο αντάπτορας αυτός τοποθετούνταν μέσα στο ντουλαπάκι του συνοδηγού και το μόνο «θέμα» που είχες ήταν ότι απλώς μετέφερε τον ήχο από την εξωτερική πηγή χωρίς άλλη δυνατότητα ελέγχου της ροής.

Ήταν καλό για όσους δεν ήθελαν να αλλάξουν το εργοστασιακό rcd αλλά απαιτούσε «χέρια τεχνικού» γιατί έπρεπε να λυθεί η κεντρική μονάδα για να συνδεθεί.

 

Όσο το θυμάμαι όμως ήταν σχετικά ακριβή αγορά και έπρεπε να πληρώσεις και για την τοποθέτηση οπότε το κόστος ανέβαινε παραπάνω.

Το καλό είναι πως για τόσο παλιό αυτοκίνητο πλέον ίσως να έχουν πέσει οι τιμές.

Ρώτα καλύτερα σε 2-3 καταστήματα με ηχητικά αυτοκινήτων και πάρε προσφορές επειδή δεν είναι και όλα συμβατά μεταξύ τους.

Έγινε επεξεργασία από dpolal
Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2018 at 10:08 ΜΜ, το μέλος UltraB έγραψε:

Καλώς ήρθες, πιο ράδιο έχει το αυτοκίνητο σου;

Σε ευχαριστώ. Το ράδιο επάνω λέει Skodaauto stream άπλα

 

On 7/1/2018 at 6:46 ΜΜ, το μέλος dpolal έγραψε:

Στα παλαιότερα μοντέλα για να προσθέσεις AUX στο εργοστασιακό ραδιοσιντί έπρεπε να αγοράσεις έναν adaptorα ο οποίος έμπαινε στην θύρα που συνδεόταν η σιντιέρα και «ξεγελούσε» το σύστημα.

Συνήθως ο αντάπτορας αυτός τοποθετούνταν μέσα στο ντουλαπάκι του συνοδηγού και το μόνο «θέμα» που είχες ήταν ότι απλώς μετέφερε τον ήχο από την εξωτερική πηγή χωρίς άλλη δυνατότητα ελέγχου της ροής.

Ήταν καλό για όσους δεν ήθελαν να αλλάξουν το εργοστασιακό rcd αλλά απαιτούσε «χέρια τεχνικού» γιατί έπρεπε να λυθεί η κεντρική μονάδα για να συνδεθεί.

 

Όσο το θυμάμαι όμως ήταν σχετικά ακριβή αγορά και έπρεπε να πληρώσεις και για την τοποθέτηση οπότε το κόστος ανέβαινε παραπάνω.

Το καλό είναι πως για τόσο παλιό αυτοκίνητο πλέον ίσως να έχουν πέσει οι τιμές.

Ρώτα καλύτερα σε 2-3 καταστήματα με ηχητικά αυτοκινήτων και πάρε προσφορές επειδή δεν είναι και όλα συμβατά μεταξύ τους.

Έχω ψαξη αλά πάει κάπου στα 100 ευρώ και είναι αρκετά ακριβά. 

Link to comment
Share on other sites

 Ξερεις εαν απο πισω εχει εξοδο jack 'καρφακι'  ?

 

Εαν ναι, κατι τετοιο σου λυνει τα χερια

 

https://www.ebay.co.uk/itm/DIY-Car-3-5mm-USB-Socket-AUX-Headphone-Male-Jack-Adapter-Panel-Input-1-5m-Cable/122296374378?fits=Car+Make%3ASkoda|Model%3AOctavia&epid=1382706894&hash=item1c796e946a:g:PPcAAOSwknJXx-tg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είτε θα βάλεις το χέρι βαθιά στην τσέπη, είτε θα βρείς μερακλή φίλο που θα το κατέχει το άθλημα κ θα αρχίσετε τις πατέντες όπως έκαναν και στο τσέχικο Skoda forum παρακάτω:

http://www.octaviaclub.cz/clanky/navod-dodelani-aux-pro-stream-mp3-v-octavii-2-345.html

Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2018 at 7:08 ΜΜ, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

 Ξερεις εαν απο πισω εχει εξοδο jack 'καρφακι'  ?

 

Εαν ναι, κατι τετοιο σου λυνει τα χερια

 

https://www.ebay.co.uk/itm/DIY-Car-3-5mm-USB-Socket-AUX-Headphone-Male-Jack-Adapter-Panel-Input-1-5m-Cable/122296374378?fits=Car+Make%3ASkoda|Model%3AOctavia&epid=1382706894&hash=item1c796e946a:g:PPcAAOSwknJXx-tg

Όχι δεν έχει 

 

On 8/1/2018 at 11:35 ΜΜ, το μέλος dpolal έγραψε:

Δυστυχώς είτε θα βάλεις το χέρι βαθιά στην τσέπη, είτε θα βρείς μερακλή φίλο που θα το κατέχει το άθλημα κ θα αρχίσετε τις πατέντες όπως έκαναν και στο τσέχικο Skoda forum παρακάτω:

http://www.octaviaclub.cz/clanky/navod-dodelani-aux-pro-stream-mp3-v-octavii-2-345.html

κάλο μου φαίνεται αλά δεν καταλαβαίνω τίποτα  :huh:   

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος nikc έγραψε:

κάλο μου φαίνεται αλά δεν καταλαβαίνω τίποτα  :huh:   

 

Aπό όσο κατάλαβα (δεν μιλάω τσέχικα :D ) στην εικόνα του πίσω μέρους από το rcd του Skoda έχουν μαρκάρει με μπλέ/κόκκινο την είσοδο AUX και την γείωση σαν reference για όποιον ενδιαφέρεται.

Από εκεί, αφού εγκατέστησαν την λευκή τετράγωνη μπρίζα τράβηξαν καλώδιο μέχρι δίπλα στο χειρόφρενο (μάλλον, έτσι όπως φαίνεται) όπου έκοψαν το κάλυμμα και πέρασναν θύρα mini jack για σύνδεση από εκεί εξωτερικής συσκευής.

Kάτι τέτοιο (πατέντα δηλαδή) θα μπορούσες να κάνεις και εσύ ΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ κατέχεις λίγο το άθλημα.

Αλλά πρέπει να λύσεις το rcd, να δείς τί παίζει από πίσω στις θύρες που έχει (αν έχει δηλαδή AUX), να ψάξεις στο ebay το κατάλληλο καλώδιο και να κάνεις την υπόλοιπη εγκατάσταση.

Για καλύτερο αποτέλεσμα είτε θα πας σε έναν τεχνικό, είτε θα μείεις με ότι έχεις (σπαστικό είναι το ξέρω).

 

 

 

Υπάρχει και ένας τρίτος δρόμος πάντα.

Να αντικαταστήσεις ολόκληρη την μονάδα rcd με άλλη aftermarket.

 

Είτε μπορείς να βάλεις άλλη μονάδα 2DIN που θα είναι touch, με internet, GPS, usb, flash card θύρα, κλπ κλπ κλπ high tech καλούδια.

Ακριβό σπόρ, θέλει λίγο ψάξιμο για να βρεις την κατάλληλη, κυκλοφορούν όμως διάφορες κινεζιές που είναι αρκετά φθηνές.

 

Μονάδα 2DIN είναι η μεγάλη που έχεις τώρα, 1DIN είναι τα κλασσικά rcd που ξέρουμε.

Μπορείς λοιπόν να βρείς κατάλληλη φάσα (πλαστικό κάλυμα) που θα καλύψει την τρύπα που θα αφήσει η εργοστασιακή και στην μέση του θα τοποθετήσεις ένα κλασσικό 1DIN rcd.

 

Λύσεις έχεις, αρκεί να αποφασίσεις πόσα είσαι διατεθειμένος να ρίξεις.

 

 

Εγώ προσωπικά, πριν από καμμιά 7-8 χρόνια άλλαξα το εργοστασιακό rc στο δικό μου αμάξι (group VAG) με φάσα και 1DIN rcd της JVC που είχε έτοιμη θύρα USB και AUX.

Απλά έψαξα να βρώ συσκευή που να ταιριάζει στα χρώματα του ταμπλό.

 

Βλέπε φωτό παρακάτω.

Picture 179.jpg

 

Picture 181.jpg

Έγινε επεξεργασία από dpolal
Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα λίγο αλά το δικό μου δεν έχει ούτε την θέση για το AUX από τι βλέπω πάω για αλλαγή όλης της πηγής άπλα θα αργήσει λίγο γιατί είναι αρκετά ακριβά :mellow:. Σας ευχαριστώ παντός για την βοήθεια παιδιά :)

26755222_1480962768690111_1317984656_n.jpg

Έγινε επεξεργασία από nikc
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.