Jump to content



Coil whine σε καινούργια Rx 580 gaming X 8gb MSI???


Recommended Posts

Καλημέρα. Πριν μια βδομάδα μου ήρθε από το Amazon Γερμανίας η καινούργια μου κάρτα γραφικών της MSI Rx 580 gaming X με 8gb. Λόγω γιορτών κτλ δεν είχα χρόνο και είχα αφήσει το pc και δεν είχα δοκιμάσει να παίξω. Μόλις χτες δοκίμασα,αλλά φορούσα ακουστικά.

Σήμερα που έβαλα να παίξω με έναν φίλο που ήρθε, άκουσα(με) αυτό το τσιριχτό,με το όνομα coil whine. (Δοκίμασα σε Portal 2 και quantum break). Τα έβαλα τέρμα όλα τα settings χωρίς vsync και καλώς ήρθες τσιριχτό.

 

Είδα του jayztwocents μια κάποια λύση να βάλω vsync,για να μειώσω τον ήχο,και έπιασε οκ..χωρίς αυτό το τσιριχτό να είναι all over the place που λένε και στο χωριό μου.

Οκ εντάξει,δεν έχω θέμα να παίζω με 75fps πού που βάζει το vsync λόγω της οθόνης(75hz), αλλά οκ ξέρω γω θα ήθελα χωρίς,όπως και έκανα τόσα χρόνια.Και χωρίς να ακούω τον ήχο αυτόν όταν δεν έχω ακουστικά.

(Έκανα αμάν να ελαττωσω τον θόρυβο που έκανε ο υπολογιστής, και απέκτησα χειρότερο θόρυβο που τρυπάει το μυαλό)

 

Αποτι διάβασα, προβλήματα στην απόδοση δεν προκαλεί(δεν παρατήρησα και κάτι όσο έπαιζα, νερό όλα)...όμως προκαλεί πρόβλημα στα αφτιά και στο κεφάλι μου, εάν δεν παίζω με headset. Μιας και είναι αρκετά σπαστικό.

 

Τί μπορώ να κάνω?? Γίνεται να ζητήσω αντικατάσταση και να την στείλω πίσω??

Θεωρείται πρόβλημα-ελατωμα?

Απογοητεύτηκα κάπως και στεναχωριέμαι

 

 

Βασικά είναι coil whine ή είναι το άλλο που διάβασα capacitor squeal???

γιατί τσιριχτό ακούω

Έγινε επεξεργασία από xtrmsnpr
Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσε να ειναι και τα 2,τωρα υπαρχουν whines που ειναι ενοχλητικα αρκετα οπως στην περιπτωση σου και αλλα ανεκτα.squeal - κλαμα - εχουν την ιδια σημασια :p

φυσικα και μπορεις να την γυρισεις,αν θυμαμαι καλα την αγορασες απο amazon; τοτε ακομα πιο ευκολα,πηγαινε στο live chat,περιγραψε το προβλημα σου και γυρνα την καρτα πισω,ζητα αντικατασταση η τα λεφτα σου πισω.τα μεταφορικα θα τα πληρωσεις εσυ και θα σου επιστραφουν μετα.

 

Έγινε επεξεργασία από eXhale
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, eXhale said:

θα μπορουσε να ειναι και τα 2,τωρα υπαρχουν whines που ειναι ενοχλητικα αρκετα οπως στην περιπτωση σου και αλλα ανεκτα.squeal - κλαμα - εχουν την ιδια σημασια :p

φυσικα και μπορεις να την γυρισεις,αν θυμαμαι καλα την αγορασες απο amazon; τοτε ακομα πιο ευκολα,πηγαινε στο live chat,περιγραψε το προβλημα σου και γυρνα την καρτα πισω,ζητα αντικατασταση η τα λεφτα σου πισω.τα μεταφορικα θα τα πληρωσεις εσυ και θα σου επιστραφουν μετα.

 

πολύ σπαστικός ήχος!

 

ναι από γερμανικό amazon είναι.

Δεν θέλω τα χρήματα πίσω,θέλω άλλη ίδια κάρτα :D χωρίς να μου τρυπάει το μυαλό!

Πάω να κάνω αυτό που πρότεινες και σας ενημερώνω.

Έγινε επεξεργασία από xtrmsnpr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, eXhale said:

Μιλα με το livechat κατευθειαν,μην στελνεις e-mails.

 

3 hours ago, f117 said:

στο Live chat έχουν απίστευτη εξυπηρέτηση και θα το κάνουν όπως στο είπε ο @eXhale

 

δεν έστειλα κάποιο email παίδες..

Την φόρμα επικοινωνίας του amazon, που έχει χρησιμοποίησα για ελαττωματικό προϊόν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, eXhale said:

waste of time,επρεπε να πας κατευθειαν στο live chat.οπως και να εχει περιμενε για απαντηση.απλα με το livechat θα ξεμπερδευες γρηγοροτερα.

 

είπα να το πάω βήμα βήμα,όπως είχα κάνει και πριν 2 χρόνια που είχαν χαλάσει κάτι ακουστικά..
μόνο που τότε όταν τα έστειλα,το κατάστημα που τα χα αγοράσει είχε κλείσει...και έτσι απλώς έχασα 130€ αφού ποτέ δεν πήρα κάτι πίσω..
Αν γίνει και τώρα αυτό,θα πάω Αγγλία να το βουλιάξω το νησί :D

 

Δοκίμασα να δω αν είναι το τροφοδοτικό,ευτυχώς δεν είναι αυτό..
Γονάτισε η onboard κάρτα του i5 2500k με το benchmark..αλλά και στο portal2 που το δοκίμασα..
Έπιασε 110 fps στα ultra low,κιχ δεν έβγαλε το κουτί χωρίς την κάρτα!

Από amazon ακόμα δεν έχω νέα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, eXhale said:

Γερμανια θα πρεπει να πας,οχι Αγγλια :p

Πηγαινε κατευθειαν στο livechat.

Help -> need more help -> contact us - > live chat και επιλεγεις τι θεμα εχεις.

 

το μαγαζί που την πουλούσε είναι Αγγλία όμως :p

Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2018 at 7:58 PM, eXhale said:

Υπαρχει καποιος λογος που επελεξες το μαγαζι αυτο; (τιμη; )

Αλλη φορα κατευθειαν απο αμαζον μην μπλεκεις με αλλους sellers.

κατευθείαν από άμαζον αν θυμάμαι ήταν +150€ πάνω η τιμή

Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησαν επιτέλους..αφού έστειλα email στο amazon!

μου είπαν δεν γίνεται να την αντικαταστήσουν,αλλά μπορούν να μου δώσουν refund..πράγμα που δεν θέλω γιατί η κάρτα πλέον πουλιέται 520€.


Θα μιλήσω σε MSI απευθείας, για αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, xtrmsnpr said:

Μου απάντησε η MSI,ότι δεν αντικαθιστά με καινούργιο προϊόν αλλά μόνο σε refurbished και μόνο επισκευάζει..
Τώρα να μπω στην διαδικασία αυτή;;;

 

Προσωπικά δεν θα με ενδιέφερε αν έκανα την δουλειά μου από Ελλάδα.

Αν θες να την αλλάξεις δεν φαίνεται να έχεις εναλλακτική. 

 

*η 580 έχει 520 ευρώ ;

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το ψυχολογικό εννοείς, ότι δηλαδή η κάρτα είναι ανοιγμένη και επισκευασμένη.

Το βασικό είναι ότι δεν μπορείς να ξέρεις πόσο και κάτω από ποιες συνθήκες χρησιμοποιήθηκε, πριν γίνει το refurbish.
Ας πούμε ότι έχουν αλλάξει τις μνήμες, που είναι και το πιο σύνηθες.
Πού ξέρω εγώ αν ο προηγούμενος χρήστης την είχε σε ένα τάφο και βάραγε 90άρες+, ή έχει πιει σε o/c τον πυρήνα όσο την είχε, με αποτέλεσμα η κάρτα να έχει τελικά χαμηλότερο lifespan?

Το δεύτερο, το οποίο μπορεί να το ρωτήσει και να μάθει, είναι αν η refurbished κάρτα έχει πάλι 3ετή εγγύηση, ή αν του δώσουν 6μήνες ή 1 χρόνο, όπως σε πολλά refurbished προϊόντα.
Δεν γνωρίζω την πολιτική της msi επί του θέματος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτό που είπε ο virus,γιαυτό πειράζει που θα είναι refurbished..

Δεν αγόρασα νέο προϊόν για να πάρω πίσω αμφυβόλου μεταχείρησης.
Το refund είναι 380€,που δεν με ενδιαφέρει επίσης.
Σήμερα ξανάενόχλησα και msi και γερμανικό amazon και αγγλικό και το μαγαζί που μου την πούλησε.
Στην msi έθεσα ξανά το ερώτημα της αντικατάστασης,και δεν θέλω επισκευή ή refurbished,και στο amazon τους έκραξα γιατί μου άνοιξαν ticket refund ενώ 3 φορές τους είπα όχι.
και στο μαγαζί έστειλα κατσάδες και αρνητική κριτική μιας και είναι το μόνο που δεν απάντησε ποτέ σε τίποτα.

 

Όπως όλα δείχνουν θα μείνει η κάρτα ως έχει στο pc μου και ελπίζω στην μεταπώληση να μην έχει θέμα όποιος την πάρει.
Πάντως σαν κάρτα είμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.