Jump to content



...προβλημα με chiller


ilgreco1974

Recommended Posts

Εφτιαξα ενα chiller για μα κραταω σταθερο το νερο στους 10 βαθμους περιπου με την χρηση θερμοστατη(ειναι για μια εφαρμογη με 50w περιπου φορτιο )αλλα μου κατεβαζει ελαχιστα θερμοκρασια στο evaporator,με λιγα λογια δεν μου δουλευει σωστα...

Εχω 190 Ηigh pr,0 Low Pr,τον κομπρεσσορα να ζεματαει,το κοντενσερ να ειναι ελαχιστα ζεστο οπως και το φιλτρο....χρησιμοποιησα 1,6μ τριχοειδη 0,08,1/4ιπ Ασπερα,5 μετρα 8μμ χαλκοσωληνα για το evaporator,το οποιο βρισκεται σε μια θεση 20 περιπου εκ κατο απο τον συμπιεστη....

καποιος που μπορει να βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

οχι,δεν εχω βαλει θερμοστατη ακομα,το κυκλωμα ειναι ενα πολυ απλο chiller με το evaporator σε πιο χαμηλο επιπεδο απο το υπολοιπο συστημα...θα δοκιμασω να βγαλω λιγο φρεον αν και η υψηλη ειναι κατω απο 200...:(

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Τελικα το ξαναφτιαξα απο την αρχη και αλλαξα μεχρι και Kompressor,πειρα ενα ασπερα 1/4 για ρ134,τριχοειδη 2μ,και 4μ 1/4 χαλκοσωληνα για evaporator....

Το γεμισα σιγα σιγα με ρ404 και στο πρωτο run (με την υψηλη στα 200)το evaporator εδειξε αμεσως οτι παγωσε και μαλιστα πολυ γρηγορα!!!Ωραια λεω "is done"...AM ΔΕ...με το που το κλεινω και το ξανανειγω ακουω τον κομπρεσορ να προσπαθει να ξεκινησει και να μην μπορει....:TD: και το ωραιο ειναι οτι με χωρις ρευμα η χαμηλη ειναι στα 120psi και εμεινε εκει...το αδειαζω,το ξαναγεμιζω με ρ404 αλλα και παλι τα ιδια...ο κομπρεσορας δεν μπορει να ξεκινησει,ειναι πολυ ζεστος και η χαμηλη ανεβαινει σιγα σιγα στα 120-130psi με το που κλεινω το συστημα...:tomato:

Link to comment
Share on other sites

imga04272py.th.jpg

imga04246eo.th.jpg

imga04257db.th.jpg

imga04293gw.th.jpg

http://www.embraco.com/ingles/produtos/02012.pdf

Δεν εχει το κυλινδρικο ορθιο ματσουκι στα αριστερα οπως οι αλλοι ασπερα που εχω χρησιμοποιεισει ως τωρα....το ρελε ειναι αυτό;

Ο πυκνωτης ειναι το ν.1 που συνδεω με το καφε καλοδιο στη φωτογραφια,ετσι;o θερμικος ποιος ειναι;δωσε μου λιγο φως γιατι μου φαινεται οτι θελω μαθηματα ακομα στα πολυ απλα :tomato::(

ps:8,4 cm3 einai 1/4hp;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από ilgreco1974 [08-05-2005 12:31]

imga04272py.th.jpg

imga04246eo.th.jpg

imga04257db.th.jpg

imga04293gw.th.jpg

http://www.embraco.com/ingles/produtos/02012.pdf

Δεν εχει το κυλινδρικο ορθιο ματσουκι στα αριστερα οπως οι αλλοι ασπερα που εχω χρησιμοποιεισει ως τωρα....το ρελε ειναι αυτό;

Ο πυκνωτης ειναι το ν.1 που συνδεω με το καφε καλοδιο στη φωτογραφια,ετσι;o θερμικος ποιος ειναι;δωσε μου λιγο φως γιατι μου φαινεται οτι θελω μαθηματα ακομα στα πολυ απλα :tomato::(

ps:8,4 cm3 einai 1/4hp;

:o:( :(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.