Jump to content



ryzen ram


bobos73

Recommended Posts

dagalidis στους κοφτες το εχεις το μηχανημα! τσιτα!!! ...απο θερμοκρασιες που εισαι? .....οταν κλοκαρουμε μνημες τι πειραζουμε? υπαρχει κανενας οδηγος? 

Έγινε επεξεργασία από bobos73
Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασίες μέχρι 76C με μαμά ψήκτρα και πολύ Stress στην CPU (1.325V @ 4Ghz).

Για τις μνήμες δεν πείραξα τίποτα παρά μόνο την τάση στα 1.3V και όλα τα timings στο Auto @3200.

Για 24/7 απλά ρίχνω την CPU στα 3900 @ 1.275V γιατί δεν έχω καλή ψήκτρα και δεν θέλω να την ψήνω. ;)

 

Δεν περίμενα με τίποτα να πάνε τόσο ψηλά οι μνήμες, αλλά είναι και θέμα τύχης.

Βέβαια με 2χ4GB δεν ζορίζεται και ο Controller της CPU, και αν είχα 2χ8GB dims να μην ανέβαιναν τόσο.

 

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανενας οδηγος για το κλοκ στις μνημες? καμια σοβαρη συζητηση που να μπορω να αντλησω πληροφοριες? η ριθμιση xmp υπαρχει στην πλατφορμα ryzen?

Έγινε επεξεργασία από bobos73
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος bobos73 έγραψε:

ξεκηνησα να το διαβαζω και μεχρι καμια 10αρια σελιδες δεν εχει κατι ουσιαστικο για το κλοκαρισμα μνημων..... αλλα θα το τελιωσω αφου μου το συνιστας.....ευχαριστω πολυ!

για να μην ψάχνεις στις 40 σελίδες, από την σελίδα 30 και μετά (πιο πριν δεν κοίταξα, δεν θυμάμαι) είναι κάποιες δοκιμές σε μνήμες που έχουν γίνει.

οδηγό μπορείς να βρεις παρακάτω, από ένα link που έχει βάλει ο adpanos

 https://www.thelab.gr/forums/topic/175787-official-ryzen-club/?do=findComment&comment=2626486

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος bobos73 έγραψε:

παιδια που θα δω τι τσιπ εχουν οι μνημες G.Skill RipjawsV 8GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-8GVKB)? ενοω αν ειναι Samsung B-die ή Samsung E-die ή Hynix AFR κτλ.?

 

κατά 90-95% είναι samsung D-die

 

G.Skill Ripjaws V 3200 MHz CL16* F4-3200C16D-16GVKB 4Gb Samsung D-Die Dual Double Jedec Info

F4-3200C16D-16GVKB.jpg

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/649ay8/ram_collection_thread_please_post_your_ram/

 

G.Skill Ripjaws V 8GB ( 2x4GB ) DDR4-3200 CL16-16-16-36 1.35V - F4-3200C16D-8GVK forum thread

Παράθεση

Today will be another G.Skill memory kit. This time it's F4-3200C16D-8GVK so Ripjaws V 2x4GB DDR4-3200 CL16-16-16 1.35V

The same as 2x8GB kit, also 2x4GB is based on Samsung IC and main timings are also the same so 16-16-16-36.

 

Παλιά μπορούσες να καταλάβεις από τον σειριακό τι chip ήταν, πλέον έχουν αφαιρέσει κάποια ψηφία και μπορεί να φοράνε άλλο chipακι.

Αν τις έχεις μπορείς να τρέξει το typhoon burner και να δεις τι chip έχουν.

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ψάξε το λίγο παραπάνω επειδή το gvk με το gvkb έχουν διαφορετικά timings (νόμιζα είχαν διαφορά στο χρώμα της ψύκτρας), 

αν και στην εικόνα/link που έβαλα (για τα 16gb) είναι από το gvkb και είναι με samsung d-die

Link to comment
Share on other sites

παίζει και hynix chip σ'αυτές που κοιτάς

https://rog.asus.com/forum/showthread.php?93720-TridentZ-F4-3200C16-8GTZB-memory-OC

Παράθεση

I tested some BIOS with my C6h and R7 1700, and the best of all bios for me is 9945 (9943 is also good)
My chip is Hynix H5AN8G8NMFR-TFC

 

 

 

On 11/1/2018 at 8:34 ΜΜ, το μέλος everg77n έγραψε:

Ενα μονο dimm θα τρεχει σε single-channel με (συνηθως) 2-8% λιγοτερο throughput σε εφαρμογες, ειναι ομως η ρεαλιστικη επιλογη για την (απαραιτητη) αναβαθμηση σε 16Gb αργοτερα

Θα πήγαινα για ένα dimm 8gb για αρχή και αργότερα θα πρόσθετα άλλο ένα ή κοίτα σε μεταχειρισμένες μήπως πετύχεις 16gb κοντά στα χρήματα που κοιτάς.

 

On 17/1/2018 at 5:12 ΜΜ, το μέλος Dagalidis έγραψε:

κάτι φθηνές (δεν ξέρω πόσο έχουν τώρα) Hyper-X (2666) που είχα πάρει, παίζουν αποβλημάτιστα στα 3200...

Spoiler

 

 

 

ryzen1200-bench.jpg.761cec6cf0c6884cfad244998ac69426.jpg

 

 

τις παραπάνω μνήμες στα 2666mhz τις έχω, για αρχή είχα πάρει ένα dimm κι αργότερα πρόσθεσα άλλο ένα, τις έχω τεστάρει και δουλεύουν

dual channel στα 3000mhz (παραπάνω δεν δοκίμασα) αλλά σε intel σύστημα.

 

*Σε 2x4gb δεν θα πήγαινα (προσωπική άποψη)

**Αν πας 2x4gb η GVK που έχει σφιχτότερα timinngs και πιθανότατα να έχουν samsung chip (b-die απίθανο) παίζουν περίπου στα ίδια χρήματα 

(3€ φθηνότερα) με τις GVKB.

Πας εδώ https://www.msystems.gr/index.php?category=1514&product=23443

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

αυτες δεν ειναι στην λιστα(qvl) της μητρικης μου και δεν θελω να παρω ρισκο στο να μην δουλεψουν, δεδομενου οτι υπαρχουν τετοια θεματα στους ryzen

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος bobos73 έγραψε:

αυτες δεν ειναι στην λιστα(qvl) της μητρικης μου και δεν θελω να παρω ρισκο στο να μην δουλεψουν, δεδομενου οτι υπαρχουν τετοια θεματα στους ryzen

Παράθεση

παιδια που θα δω τι τσιπ εχουν οι μνημες G.Skill RipjawsV 8GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-8GVKB)? ενοω αν ειναι Samsung B-die ή Samsung E-die ή Hynix AFR κτλ.?

 

Γιατί ψάχνεις το chip που "φοράει"?

Αν την έχει το qvl της μητρικής και (θες να) πας με βάση αυτό, δεν θα έχουν θέμα να μην δουλέψουν. 

 

Εναλλακτικά πάρε τηλ. msystems και ρώτησε τους, για τις 2 μνήμες (πες τους το ένα kit υπαρχει στο qvl το άλλο όχι) θα δουλέψουν και οι 2,

σε περίπτωση που δεν δουλέψει μπορεί να επιστραφεί....

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.