Jump to content



ΠΡΌΒΛΗΜΑ VGA


Recommended Posts

Καλησπέρα έχω ένα πρόβλημα με την κάρτα γραφικών, καταρχάς έχω τα εξής :  

 

CPU :intel core i5-3470 3.2Ghz 

Ram: corsair vengance 8Gb DDR3

MB: P8Z68-V GEN3

Display: ASUS HD7770 2GB GDDR5 128bit

HD :SSD KINGSTON

OS: win 7 ultimate 64bit

 

το θέμα μου τώρα  εδώ και ένα μηνα ενώ τρέχει η κάρτα ξαφνικά κολλάει και μου βγάζει μια οθόνη με γραμμές όπως φαίνεται παρακάτω,

αν δεν την βάλω καλά στην θύρα PCIE μπορεί να τρέχει μπορεί και όχι, τώρα οι εικόνες είναι σχετικές , καμια φορα βγάζει και μπλε οθόνη με γραμμές πράσινες κλπ

ευχαριστώ

 

 

20171220_231033.jpg

20171220_231901.jpg

Έγινε επεξεργασία από Prophet
Link to comment
Share on other sites

Ποσα χρονια την εχεις? Αν το κανει αυτο fully seated στο slot μαλλον σου κουναει το μαντηλι σιγα-σιγα. Ισως με reflow να της δωσεις λιγους μηνες ζωης ακομα. Και μην την μισοβγαζεις απο το slot, καποια traces εχουν ρευμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

απο το 2012  απλά επειδή δεν το έχω ξανά κάνει το reflow ... είτε με το "θερμοπιστολο" είτε με το φούρνο τι βαθμούς πρέπει να πιάσω ? 200 oC

Έγινε επεξεργασία από Prophet
Link to comment
Share on other sites

εγώ 200...για 12 λεπτά...προθερμασμένο ...πάνω κάτω...πρόσεχε οι πυκνωτές σου να κοιτάνε προς πάνω

Όσο για το υγιεινό...δεν ξέρω να σου πώ....εγώ τον αφήνω μετά να κάψει ανοιχτό για λίγο και μετά από μερικές μέρες πάλι...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Prophet said:

απο το 2012  απλά επειδή δεν το έχω ξανά κάνει το reflow ... είτε με το "θερμοπιστολο" είτε με το φούρνο τι βαθμούς πρέπει να πιάσω ? 200 oC

Eφοσον δεν εχεις ξανακανει reflow και δεν θελεις (ορθα) να την βαλεις σε φουρνο που χρησιμοποιειται για φαγητο χρειαζεσαι heat gun (τουλαχιστον €20).  Ακομα και αν τη φτιαξεις δεν θα κρατησει πολυ, και η 7770 βρισκεται με €40 πλεον.

 

Αν παρ' ολα αυτα θες να το επιχειρησεις at your own risk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.