Jump to content



ξαφνικές επανεκκινήσεις...


Recommended Posts

Κατάλαβα. Δεν παίζει μόνη της σαν VGA. π.χ. δεν μπορείς να την πάρεις για μία μητρική χωρίς onboard output.

 

Αλλά μπορείς να συνδέσεις μόνο DVI καλώδιο (ή vga-to-dvi adaptor.).

 

8 minutes ago, everg77n said:

(ειτε για οθονη με Dvi ειτε για δευτερη οθονη)

 

:o

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος serpico75 έγραψε:

a. Μα αυτό δεν είναι η κάρτα γραφικών;

 

b. Ποιά είναι η σχέση αυτού τού ASROCK με το onboard 945G?

a. Όχι. Είναι DVI Graphics-HDCP card και δίνει τη δυνατότητα μέσω της εξόδου DVI-D ψηφιακού σήματος.

b.Από την onboard 945G παίρνει σήμα.

 

Δεν είναι κάρτα γραφικών, τελεία και παύλα . + -

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω στα χέρια μου (μόνο για κάτι δοκιμές) έναν ακριβώς ίδιο υπολογιστή (υπολογιστής Β), που έχει αυτήν την ASROCK, εάν πάρω την ASROCK και την βάλω στον Α, υπάρχει περίπτωση να συνδέσω μία DVI οθόνη, και να έχω εντάξει σήμα, ή επειδή η 945 έχει το πρόβλημα σαν, ας την πούμε primary vga, θα χαλάει το σήμα και στην DVI Graphics-HDCP card, οπότε να να μην το δοκιμάσω καν (χάσιμο χρόνου);

 

Αν και, έτσι όπως μου τα περιγράφεται, εφόσον το σήμα το παίρνει από την 945G, μάλλον για χάσιμο χρόνου πρόκειται. Απλά μία επιβεβαίωση χρειάζομαι.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Από την 945G παίρνει σήμα.

Αυτή πρέπει να είναι η μητρική.

Graphics Output Options: Support D-Sub and DVI-D ports with DVI Graphics-HDCP card by independent display controllers

 

Αυτό είναι η καρτούλα που έχεις  "Free Bundle: 1 x DVI Graphics-HDCP card"

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η μητρική. Σωστά.

Η δικιά μου καρτούλα είναι αυτή:

 

2nq9qc7.jpg

 

Βγάζει μία και μόνο DVI.

 

google search images

https://www.google.gr/search?q=1+x+DVI+Graphics-HDCP+card&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjcirP8z97YAhUDJpoKHat3A0cQ_AUICigB#imgdii=o_KH8nsbkOnO8M:&imgrc=EB-09vY5KFB7gM:

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Για VGA + PSU προτάσεις? (ο φίλος θέλει πλαισιο Πειραια ετοιμοπαραδοτα)

VGA pci-x 16x να βγάζει 15-pin d-sub (και φυσικά windows 7) και όχι για σπουδαία πράγματα (internet μόνο τον ενδιαφέρει) - οπότε νομίζω έως 30-35ευρω είμαστε ok

PSU
20-pin x 1
4-pin x 1
1 x sata
1 x molex,

Τώρα για χρήματα δεν ξέρω. Θέλω κάτι εγγύηση μη μας μείνει στα χέρια ο υπολογιστής σε κάνα μήνα. Επειδή πρόκειται για το τροφοδοτικό, νομίζω το εύρος 50-70 είναι αρκετό.
Κάτι που να έχετε δοκιμάσει και να ξέρετε είναι καλο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το πλαίσιο ίσως να σου βγει λίγο παραπάνω...

Δες δυο τυχαία επώνυμα  τροφοδοτικά για σύγκριση.

α         β

 

Αυτό προτείνεται από πολλούς, όσο για κάρτα, μια φθηνή GT210, GT710 θα είναι έτη φωτός πιο γρήγορη από τα ενσωματωμένα γραφικά.

 

Για αξιόπιστα μαγαζιά, στον Πειραιά ειδικά, ρώτα εδώ.

Έγινε επεξεργασία από p55
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να πάρεις τίποτα εξεζητημένο μιας και το υπόλοιπο σύστημα είναι ήδη αρκετά παλιό.

θα σου πρότεινα να πάρεις καινούργιο τροφοδοτικό και ίσως να έκανες θέμα στις αγγελίες, εκεί που λέει ζήτηση, για καμία φθηνή μεταχειρισμένη.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελε τιμολόγιο. Όπως επίσης ηθελεστα και παθεστα ο τυπος απο πλαισιο.

 

Την ευθύνη την ανέλαβε. Είπε πως εμπιστεύετε τυφλά το πλαισιο και να προχωρησω σε αγορα.


Πρόβλημα ήδη με την κάρτα.

 

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/vga-kartes-grafikwn/Sapphire-VGA-PCI-X-R5-230-2GB-11233-02-20G.htm

 

Κατέβασα τον τελευταίο driver για windows 7 64-bit από την saphire, κάνω εγκατάσταση, επιτυχώς η εγκατάσταση, αλλά στο device manager την βάζει σαν τυπικό προσαρμογέα vga.
Εάν πάω manually update driver, ίδιο. Τυπικός vga.
Επίσης, όταν πηγαίνω manually, στη λίστα, δεν υπάρχει η Radeon R5 230. Και πολύ φυσικό. Γιατί; Απαντώ αμέσως παρακάτω...
vendor:1002 device:6779
Στο site της amd σαν vendor 1002, δεν είδα κάποιο chip 6779. Γι' αυτό στη λίστα manually update δεν είδα την R5 230. Είχε πολλές άλλες το .inf file, αλλά όχι τη δική μου. Δεν ξέρω γιατί.

Κάτι για κάρτες oem caicos βρήκα με το 6779 το έχετε ξανακούσει?

 

Caicos [Radeon HD 6450/7450/8450 / R5 230 OEM]

 

https://h-node.org/videocards/view/gr/1403/Caicos--Radeon-HD-6450-7450-8450---R5-230-OEM-

 

Δεν ξέρω, ρε παιδιά. Λίγες ώρες την πήρα την κάρτα, και δεν παίζει. Τί να πω!!!
Τί είναι αυτό το caicos? Το έχετε ξανακούσει? Φτιάχνει μαϊμού κάρτες, chips?
Δεν ξέρω εάν αυτή τη στιγμή έχω πέσει σε ελαττωματική κάρτα με την αγορά, ή μπορείτε να με βοηθήσετε με τον driver.
Πάντως, από το site της Saphire ο driver δεν δουλεύει.
Τον ξήλωσα και κατέβασα καί από την ATI και δοκιμάζω τώρα.
Εάν δείτε στο μεταξύ όλη αυτή την απάντηση όσο βάζω τον driver της ATI, please heeeelppp ! ! !

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.