Jump to content



Ψύκτρα για FX


DrAndree

Recommended Posts

Καλησπέρα 

 

Θέλω να αλλάξω την μαμά ψυκτρα στο fx8350 που έχω και ένας φίλος μου έχει δυο. Την ASUS Artic Square και την Gelid Rev. 2 Tranquillo. 

Ποια είναι η άποψη σας; 

Link to comment
Share on other sites

Αν και οι 2 δεν φαινεται να υποστηριζουν καλα τους FX (μεχρι Phenom απο οτι λενε οι εταιριες, μαλλον ειναι πιο παλιες ψυκτρες.....)  η GELID μου φαινεται πιο καταλληλη για να αντικαταστησεις την μαμα ψυκτρα. 

 

η ASUS εχει 4x6mm heatpipes  ενω η Gelid δεν αναφερει, ελπιζω να ειναι 4χ8mm.  αυτο που με εκανε να επιλεξω την Gelid ειναι ο μεγαλυτερος ανεμιστηρας. εχει 12αρη εναντι 9αρη της ASUS. αυτο αυτοματα θα σου δωσει περισσοτερη ροη αερα με χαμηλοτερες στροφες =  αποδοση με ησυχια....!!!!   

 

παντως να ξερεις οτι, και οι 2, ΔΕΝ κανουν για πολυ OC.  για αντικατασταση της εργοστασιακης μιλαμε, αντε και ενα ελαφρυ OC, αν θες  0,2-0,3GHZ  

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ. Την Geil θα βάλω στο στον FX από όσο είδα είναι 12αρι. 
Μου δινει και την Asus για 10 ευρώ και λέω να το πάρω και να το βάλω στον δεύτερο pc που έχει μικρός με έναν 965 phenon II μια που το αναφέρατε γιατί το βραδύ βγάζει τρομερό θορυβώ.

Link to comment
Share on other sites

και κατι που ήθελα να αναφέρω για το pv με τον τον 965,

Προχθες αλλαξα το κουτι του υπολογιστη, σημερα ομως καθος επαιζει η γυναικα μου της μαυρισε η οθονη. Το ιδιο και πριν λιγο και το μονο που μπορουσα να κανω ηταν reset.

Το σηστυμα ειναι Asrock 870 - 965 - R9 270 - 1x8gb 1333 και hdd raptor 300gb.

Τι μπορώ να κάνω ή τι να ελέγξω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος DrAndree έγραψε:

και κατι που ήθελα να αναφέρω για το pv με τον τον 965,

Προχθες αλλαξα το κουτι του υπολογιστη, σημερα ομως καθος επαιζει η γυναικα μου της μαυρισε η οθονη. Το ιδιο και πριν λιγο και το μονο που μπορουσα να κανω ηταν reset.

Το σηστυμα ειναι Asrock 870 - 965 - R9 270 - 1x8gb 1333 και hdd raptor 300gb.

Τι μπορώ να κάνω ή τι να ελέγξω.

 

Καλημέρα

 

Αρχικά , μπορείς να ανοίξεις νέο θέμα , με όλες τις σχετικές λεπτομέρειες , ώστε να μπορείς να λάβεις περισσότερες απαντήσεις βοήθειας.

Εδώ , και μόνο από τον τίτλο "ψύκτρα" ... θα ψιλοχαθεί.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.