Jump to content



Τροφοδοσία συστημάτων


haris013

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Ξεκίνησα να στήνω ένα homelab σπίτι μου έτσι για χόμπυ αλλά και για να μένω ζεστός στο άθλημα :p

 

Έχω την εξής ερώτηση, στο δωμάτιο μου έχω μια μόνο πρίζα που μαζί με το φως του δωματίου και ένα AC καταλήγουν σε μια 10αρα ασφάλεια.

 

Ποιος είναι ο ποιο σωστός/ασφαλής τρόπος να τροφοδοτίσω τα εξής από μια μόνο έξοδο πρίζας;

 

  • main PC (της υπογραφής, ονομαστική ισχύς psu 500w)
  • NAS server PC (ονομαστική ισχύς psu 250w)
  • Proxmox server /w VMs (ονομαστική ισχύς psu 300w)
  • managed switch (~20w)
  • studio monitors (2x ~75w)
  • pc monitor 27 inches

 

Οι ισχύς που αναφέρω είναι ονομαστικοί και φυσικά μιλάμε οτι δεν θα είναι μόνιμα όλα τα μηχανήματα στο peak τους. 

 

Να πάρω ups και από τις εξόδους του ups να βάλω πολύπριζα (κάποια σε surge only, δεν με ενδιαφέρει το battery backup σε όλες τις συσκευές); Τι κόστος έχει ένα ups για την παραπάνω υποδομή με γνώμονα οτι θα τροφοδοτεί τα 3 pc σε battery backup? σε περίπτωση διακοπής ρεύματος(σπάνιο στην περιοχή μου ) μπορεί το ups να δώσει signal στα μηχανήματα και να κάνουν graceful shutdown όταν γίνει διακοπή ρεύματος και λείπω;

 

Υπάρχει κάποια άλλη λύση να τροφοδοτίσω τα παραπάνω χωρίς ups? ένα μεγάλο πολύπριζο σε σειρά δεν μου γεμίζει το μάτι η αλήθεια είναι, χωρίς βέβαια να έχω γνώσεις στο αντικείμενο.

 

Κάτι τέτοιο είναι ασφαλέστερο να τροφοδοτεί τις συσκευές μου; https://www.thomann.de/gb/furman_m10x_e.htm

 

Ευχαριστώ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος haris013 έγραψε:

 

Υπάρχει κάποια άλλη λύση να τροφοδοτίσω τα παραπάνω χωρίς ups? ένα μεγάλο πολύπριζο σε σειρά δεν μου γεμίζει το μάτι η αλήθεια είναι, χωρίς βέβαια να έχω γνώσεις στο αντικείμενο.

 

Ενα σωστο πολυπριζο , μπορει να δωσει περισσοτερο απο τα 10Α στην ασφαλεια σου  :p 

 

Για εμενα , η γραμμη του AC τουλαχιστον , πρεπει να γινει ξεχωριστη στον πινακα . 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, kpetros said:

 

Ενα σωστο πολυπριζο , μπορει να δωσει περισσοτερο απο τα 10Α στην ασφαλεια σου  :p 

 

Για εμενα , η γραμμη του AC τουλαχιστον , πρεπει να γινει ξεχωριστη στον πινακα . 

χμμ πρέπει να το δω αυτό γιατί το σπίτι το νοικιάζω και δεν έχω ευελιξία για πολλά πράγματα.

 

εδώ δεν με άφησε να βάλω δομημένη ο ιδιοκτήτης, παρόλο που θα το έκανα με δικά μου έξοδα και θα έμενε στο σπίτι μετά η εγκατάσταση..

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, kpetros said:

Μηπως να βρεις να νοικιασεις αλλου  ? :p 

 

 

το έχω σκεφτεί αλλά μου αρέσει το σπίτι και είναι σε τρομερό σημείο, επίσης δεν αντέχω άλλη μετακόμηση :p

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η μία γραμμή επαρκεί για αυτά που περιγράφεις (και κάτι παραπάνω).

Με ένα καλό πολύπριζο με προστασία υπέρτασης είσαι μια χαρά, κι ας μη σου γεμίζει το μάτι :).

Ενδεικτικά, κοίτα κάτι σαν αυτά:

https://www.legrand.gr/products/προϊόντα-σε-ειδική-συσκευασία/πολύπριζα.html

Εναλλακτικά, μπορείς να πάρεις ένα UPS, να βάλεις πάνω στη μπαταρία αυτά που σε ενδιαφέρουν περισσότερο, και τα υπόλοιπα απλά σε προστασία.

PDU πραγματικά δεν χρειάζεσαι για αυτό τον εξοπλισμό.

 

edit: Μετά είδα ότι ρώτησες και για UPS. Σχεδόν όλα μπορούν να δώσουν σήμα για κλείσιμο ενός μηχανήματος. Για τα υπόλοιπα, θα πρέπει να φτιάξεις κάποιο script που να τρέχει στο μοναδικό συνδεδεμένο και να τα κλείνει αυτό. Με τον εξοπλισμό που έχεις, θα τα έβγαζες πέρα και με κάποιο καλό 1000VA, αλλά δεν είναι κακό να πας και λίγο παραπάνω. Ενδεικτικά μπορείς να δεις APC BackUPS 950 ή καλύτερα 1400.

Έγινε επεξεργασία από minast
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολυπριζο έχω ήδη αυτό https://www.skroutz.gr/s/6196445/APC-PM8-GR.html?keyphrase=apc+pm8 , αν παραμείνω σε αυτό είμαι οκ;

 

σε περίπτωση που πάω σε ups μήπως θα ήταν προτειμότερο να πάω σε full sinewave ? τα συγκεκριμένα ups που παρέθεσες τα έχουμε στη δουλειά και είναι σκυλιά, βέβαια παρέχουν battery back σε pc αλλά δεν νιώθουν τίποτα σε αντοχή.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, haris013 said:

πολυπριζο έχω ήδη αυτό https://www.skroutz.gr/s/6196445/APC-PM8-GR.html?keyphrase=apc+pm8 , αν παραμείνω σε αυτό είμαι οκ;

 

σε περίπτωση που πάω σε ups μήπως θα ήταν προτειμότερο να πάω σε full sinewave ? τα συγκεκριμένα ups που παρέθεσες τα έχουμε στη δουλειά και είναι σκυλιά, βέβαια παρέχουν battery back σε pc αλλά δεν νιώθουν τίποτα σε αντοχή.

Μια χαρά είναι το πολύπριζό σου. Για το ημιτονικό (online φαντάζομαι, όχι line-interactive) δεν μπορώ να σου δώσω συμβουλή.

Σκέψου τί θέλεις εσύ από το UPS, και αξιολόγησε αν αξίζει για εσένα τα παραπάνω χρήματα.

Προφανώς και είναι προτιμότερο, αλλά για οικιακή εγκατάσταση εγώ θα προτιμούσα να αξιοποιήσω τα χρήματα διαφορετικά.

Μία λογική κλιμάκωση είναι:

Battery backup / μικρή διάρκεια

Online sine wave / μικρή διάρκεια

Battery backup / μεγαλύτερα διάρκεια (πχ με external battery pack)

Online sine wave / μεγαλύτερη διάρκεια

Εάν κοιτάξεις τιμές, θα δεις ότι αρχίζουν να ξεφεύγουν πολύ γρήγορα :).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, minast said:

Μια χαρά είναι το πολύπριζό σου. Για το ημιτονικό (online φαντάζομαι, όχι line-interactive) δεν μπορώ να σου δώσω συμβουλή.

Σκέψου τί θέλεις εσύ από το UPS, και αξιολόγησε αν αξίζει για εσένα τα παραπάνω χρήματα.

Προφανώς και είναι προτιμότερο, αλλά για οικιακή εγκατάσταση εγώ θα προτιμούσα να αξιοποιήσω τα χρήματα διαφορετικά.

Μία λογική κλιμάκωση είναι:

Battery backup / μικρή διάρκεια

Online sine wave / μικρή διάρκεια

Battery backup / μεγαλύτερα διάρκεια (πχ με external battery pack)

Online sine wave / μεγαλύτερη διάρκεια

Εάν κοιτάξεις τιμές, θα δεις ότι αρχίζουν να ξεφεύγουν πολύ γρήγορα :).

Αυτό ακριβώς, αρχίζει και ξεφεύγει από ένα σημείο και μετά για οικιακή χρήση, τα μπερδεύω στο μυαλό μου επιρεασμενος από τη δουλειά οπότε δεν μπορώ να δω σωστά κάποια πράγματα από άποψη vfm. 

 

Από τη στιγμή που είναι οκ το πολύπριζο θα παίξω με ένα μικρό online για τον nas ώστε να αποφύγω ανεπιθύμητα αποτελέσματα σε περίπτωση απότομης διακοπής και για τα υπόλοιπα θα δούμε σιγά σιγά. 

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις γνώμες και τις συμβουλές! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

επανέρχομαι πάλι στο θέμα, μπορώ να πάρω από εναν συνεργάτη μου αυτό http://www.apc.com/shop/gr/en/products/APC-BACK-UPS-700VA-230V-AVR-SCHUKO-Sockets/P-BX700U-GR# το ups σε αρκετά καλή τιμή. Η ερώτηση μου είναι η εξής, μπορώ να συνδέσω στην battery backup πρίζα μόνο τον NAS server ώστε σε περίπτωση διακοπής να μην έχω ανεπιθύμητα αποτελέσματα και μέσω usb να κάνει auto shutdown ώστε να κλείσει φυσιολογικά το μηχάνημα; (θα τρέχει freebsd   / freeNAS).

 

Στην surge only πρίζα μπορώ να συνδέσω ένα απλό πολύμπριζο για τα υπόλοιπα πράγματα; (2 pc, 2 studio monitor, 1 οθόνη, switch)

Έχω κάποιο περιορισμό στο load της surge only πρίζας; Θα κλατάρει με όλα αυτά το ups?

 

Έχω ανάγκη να καλύψω με μπαταρία μόνο το nas, τα υπόλοιπα απλά να έχουν προστασία υπέρτασης.

Link to comment
Share on other sites

Με την σύνδεση των άλλων συσκευών στην πρίζα προστασίας δεν αναμένεται να έχεις πρόβλημα. Με μία γρήγορη αναζήτηση δεν βρήκα online μέγιστη ισχύ σε αυτή την πρίζα, αλλά νομίζω σηκώνει 2kW+. Σε ένα παλαιότερο BackUPS, έχω βάλει laser printer εκτός μπαταρίας, χωρίς πρόβλημα.

 

Για συμβατότητα με το freeNAS είμαι λίγο επιφυλακτικός. Στο NUT δεν αναφέρει τα BackUPS:

http://networkupstools.org/stable-hcl.html

Αν μπορείς να το δανειστείς για μια δοκιμή, θα ήταν προτιμότερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, minast said:

Με την σύνδεση των άλλων συσκευών στην πρίζα προστασίας δεν αναμένεται να έχεις πρόβλημα. Με μία γρήγορη αναζήτηση δεν βρήκα online μέγιστη ισχύ σε αυτή την πρίζα, αλλά νομίζω σηκώνει 2kW+. Σε ένα παλαιότερο BackUPS, έχω βάλει laser printer εκτός μπαταρίας, χωρίς πρόβλημα.

 

Για συμβατότητα με το freeNAS είμαι λίγο επιφυλακτικός. Στο NUT δεν αναφέρει τα BackUPS:

Network UPS Tools - Hardware compatibility list

Αν μπορείς να το δανειστείς για μια δοκιμή, θα ήταν προτιμότερο.

αγόρασα αυτό τελικά https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/asfaleia-trofodosia-pc/ups-power-supply/APC-BR550Gi-UPS-Line-Interactive-550VA.htm

 

βλέπωντας στο φόρουμ του freenas παίζει κανονικά απότι λένε.

 

ήρθαν και οι δίσκοι καθώς και ο σέρβερ

 

Dw138iT.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα!

 

έχοντας ένα θέμα με την διαχείρηση του χώρου και των διαθέσιμων πριζών στο δωμάτιου θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει θέμα να συνδέσω το ups σε πρίζα που έχει πάνω powerline με passthrough πρίζα. Με επειρεάζει κάπως ή έχω κάποιο limit στο φορτίο; επίσης αν βάλω το ups δίπλα στο κουτί του σερβερ θα υπάρχει κάποιο θέμα πχ παρεμβολές κλπ;

 

Σκεφτηκα να το έχω στο πάτωμα αλλά λέω μηπως δεν ενδύκνεται λόγο υγρασίας; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, haris013 said:

καλησπέρα!

 

έχοντας ένα θέμα με την διαχείρηση του χώρου και των διαθέσιμων πριζών στο δωμάτιου θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει θέμα να συνδέσω το ups σε πρίζα που έχει πάνω powerline με passthrough πρίζα. Με επειρεάζει κάπως ή έχω κάποιο limit στο φορτίο; επίσης αν βάλω το ups δίπλα στο κουτί του σερβερ θα υπάρχει κάποιο θέμα πχ παρεμβολές κλπ;

 

Σκεφτηκα να το έχω στο πάτωμα αλλά λέω μηπως δεν ενδύκνεται λόγο υγρασίας; 

Το passthrough powerline έχει περιορισμό, αλλά είναι της ίδιας τάξης μεγέθους με την πρίζα. Θα πρέπει να το αναφέρει στις προδιαγραφές, συνήθως είναι ~2.5kW.

Τα UPS συνήθως δεν προκαλούν μεγάλες παρεμβολές, εξάλλου συνήθως είναι τα ίδια θωρακισμένα με μεταλλικό περίβλημα, όπως άλλωστε και ο server.

Στο πάτωμα εν γένει δεν έχεις πρόβλημα, εκτός εάν φοβάσαι ότι θα πλημμυρίσει για κάποιο λόγο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.