Jump to content


Παραλληλο OS Boot


Recommended Posts

Περα απο VM που τρεχεις λειτουργικο μεσα απο αλλο Κυριο Λειτουργικο και Dual Boot, που διαλεγεις ποιο απο τα εγκατεστημενα θες να τρεξεις, υπαρχει επιλογη να τρεχεις περισσοτερα απο ενα λειτυοργικα ταυτοχρονα?

 

ΠΧ Θελω να εχω Win 7 και Win 10 εγκατεστημενα και να τρεχουν και τα δυο μαζι την ιδια ωρα στο ιδιο μηχανημα. Το θεμα με το VM ειναι οτι κανεις passthrough το υλικο και δε μπορεις πχ να αξιοποιησεις τη καρτα γραφικων αν θες να τρεξεις παιχνιδια εκει μεσα η εφαρμογες που να βασιζονται πολυ σε γραφικα

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, therock said:

 Θελω να εχω Win 7 και Win 10 εγκατεστημενα και να τρεχουν και τα δυο μαζι την ιδια ωρα στο ιδιο μηχανημα.

 Σε PC αρχιτεκτονικη δυο non-virtualized λειτουργικα ταυτοχρονα δεν μπορουν να τρεξουν , το πιο κοντινο ειναι αυτο http://www.virtualizationsoftware.com/type-1-hypervisors/

Link to comment
Share on other sites

οταν τρεχω μεσα απο VM ειμαι σε type-2 hypervisor, ενω υπαρχει και type-1 που τρεχει μεσα απο το ιδιο το λειτουργικο? Αρα μπορω μεσα απο Windows 10 Να τρεξω αλλα λειτορυγικα και να αξιοποιουν φουλ ολο το hardware? Γιατι αυτο ειναι που με ενδιαφερει

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο bios να δεις αν μπορείς να ενεργοποίησης το vt-d 

όλο το σύστημα πρέπει να μπορεί να συμμετέχει οχι μόνο ο επεξεργαστής 

και φυσικά και ο emulator  να έχει δυνατότητα direct io access

στο QEMU πχ. αν έχεις δώσει pci κάρτα γραφικών δεν μπορείς να έχεις άλλη συσκευή PCI άμεσα

δες την λίστα προσεκτικά μέχρι κάτω και θα καταλάβεις αρκετά πράγματα 

Σε λαπτοπ πολύ δύσκολα το βλέπω

Έγινε επεξεργασία από petkate
Link to comment
Share on other sites

VT-d αν θυμαμαι καλα ειχα ενεργοποιησει οταν ηθελα να χρησιμοποιησω το vmware workstation. Απο κει και περα δε καταλαβαινω ποια ειναι η συνεχεια απο μερια μου γιατι δε το κατεχω και πολυ το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.