Jump to content



Phanteks Enthoo Pro


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,θα ηθελα να μαθω αν γνωριζει καποιος αν υπαρχουν ανταλλακτικα εδω στην Ελλαδα για το tower που αναφερω.(Phanteks Enthoo Pro)

Μου εχουν σπασει τα κλιπς απο την μεταλλικη σιτα π εχει στο πανω μερος κ δεν βρισκω πουθενα ανταλλακτικο.Οποιος μπορει ας μου δωσει τα φωτα του.Ευχαριστω εκ των προτερων.

WP_20180305_14_50_42_Pro.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ανταλλακτικά για αυτό που θες στην Ελλάδα δεν νομίζω. Μόνο side panel με παράθυρο έχει στο e-shop και κάτι άλλα ψιλοπράγματα. Εδώ στην ίδια τη phanteks δεν μπορώ να το βρω αυτό που θες. 

Btw για ποιο λόγο να σου σπάσουν τα clips επάνω στην σίτα; Ποτέ δεν είχα λόγο να την αφαιρέσω καθώς καθαρίζεται εύκολα χωρίς να αφαιρεθεί. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Καλησπέρα.

Ανταλλακτικά για αυτό που θες στην Ελλάδα δεν νομίζω. Μόνο side panel με παράθυρο έχει στο e-shop και κάτι άλλα ψιλοπράγματα. Εδώ στην ίδια τη phanteks δεν μπορώ να το βρω αυτό που θες. 

Btw για ποιο λόγο να σου σπάσουν τα clips επάνω στην σίτα; Ποτέ δεν είχα λόγο να την αφαιρέσω καθώς καθαρίζεται εύκολα χωρίς να αφαιρεθεί. 

Κ εγω εφαγα ολο τον τοπο ακομα κ στο e-bay δεν βρηκα κατι,απλα εχω κανει μια πατεντα για να το κραταει.Ηθελα να καθαρισω την εσωτερικη σιτα π εχει κ αναγκαστικα επρεπε να βγαλω την μεταλλικη,με αποτέλεσμα να χαλαρωσουν τα κλιπς κ μου εσπασαν τα 2 δεξια.Εσυ καθαριζεις τν σιτα χωρις να αφαιρεθεί,αλλα αν καποια στιγμη αφαιρέσεις την μεταλλικη θα δεις τι σκονη κραταει η εσωτερικη σιτα.Ευχαριστω παντως.

Link to comment
Share on other sites

Το "φίλτρο-σίτα" που έχει το έχω αφαιρέσει τελείως, μία φορά δηλαδή έκανα αυτό που είπες, προσεκτικά, χωρίς κανένα πρόβλημα. Το φιλτράκι αυτό δεν μου χρειάζεται μιας και έχω ως exhaust ανεμιστήρα επάνω :) Γι'αυτό και απόρησα πως έγινε και έσπασαν τα  clips. Με μία φορά δεν σπάνε τόσο εύκολα. Αν το κάνεις πολλές φορές όμως, ίσως και να έχει θέμα, ποτέ δεν συμπαθούσα αυτού του είδους τα clips.

Η μόνη "πατέντα" που έκανα, είναι ότι έκοψα από το φίλτρο αυτό της οροφής και έβαλα κομμάτια στα πλαϊνά vents της πρόσοψης, που δεν φιλτράρονται! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Το "φίλτρο-σίτα" που έχει το έχω αφαιρέσει τελείως, μία φορά δηλαδή έκανα αυτό που είπες, προσεκτικά, χωρίς κανένα πρόβλημα. Το φιλτράκι αυτό δεν μου χρειάζεται μιας και έχω ως exhaust ανεμιστήρα επάνω :) Γι'αυτό και απόρησα πως έγινε και έσπασαν τα  clips. Με μία φορά δεν σπάνε τόσο εύκολα. Αν το κάνεις πολλές φορές όμως, ίσως και να έχει θέμα, ποτέ δεν συμπαθούσα αυτού του είδους τα clips.

Η μόνη "πατέντα" που έκανα, είναι ότι έκοψα από το φίλτρο αυτό της οροφής και έβαλα κομμάτια στα πλαϊνά vents της πρόσοψης, που δεν φιλτράρονται! 

Ωραια η πατεντα σου κ μπορει να κανω κ εγω το ιδιο μελλοντικα. :)Η αληθεια ειναι οτι την σιτα π λες την εχω αφαιρεσει πολλες φορες για καθαρισμο κ γι αυτο εφτασε η στιγμη να σπασουν τα κλιπς,λαθος δικο μου καθαρα δηλαδή.Ναι κ μενα με εχει εκνευρισει αυτο με τα κλιπς.Το φιλτρο αυτο δν το εχω αφαιρεσει τελειως ακομα διοτι εχω μονο ενα fan πανω κ ολη η σκονη μπαινει στο εσωτερικο,οποτε λειτουργει ακομα ως exhaust.Αλλα οπως ειδα ειναι ενα σημειο του κουτιου που ποναει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, με ταινία διπλής τα κολλάω, για να μπορώ να τα καθαρίσω εύκολα όταν καθαρίζω το κουτί :) 

 

Απλά όταν έχεις ως exhaust ένα fan στην οροφή, το φίλτρο του περιορίζει τον αέρα που θα εξάγει από το κουτί. Αναγκαστικά το έβγαλα. Σίγουρα εισέρχεται περισσότερη σκόνη γενικώς με αυτό τον τρόπο (ειδικά όταν το έχω κλειστό το φανάκι πάνω).

Έχω αλλάξει το μπροστινό θηρίο με 2 τέτοια και έχω κερδίσει σε ησυχία και ροή αέρα ταυτόχρονα. Έχω fan controller όμως και τα ρυθμίζω όπως θέλω εγώ. 

 

Τώρα το θέμα με τα clips είναι δύσκολο. Πρέπει να ψάξει για το top panel ολόκληρο, μήπως το δίνει κανείς κάπου, αλλά για Ελλάδα το κόβω πολύ χλωμό :(  

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, με ταινία διπλής τα κολλάω, για να μπορώ να τα καθαρίσω εύκολα όταν καθαρίζω το κουτί :) 

 

Απλά όταν έχεις ως exhaust ένα fan στην οροφή, το φίλτρο του περιορίζει τον αέρα που θα εξάγει από το κουτί. Αναγκαστικά το έβγαλα. Σίγουρα εισέρχεται περισσότερη σκόνη γενικώς με αυτό τον τρόπο (ειδικά όταν το έχω κλειστό το φανάκι πάνω).

Έχω αλλάξει το μπροστινό θηρίο με 2 τέτοια και έχω κερδίσει σε ησυχία και ροή αέρα ταυτόχρονα. Έχω fan controller όμως και τα ρυθμίζω όπως θέλω εγώ. 

 

Τώρα το θέμα με τα clips είναι δύσκολο. Πρέπει να ψάξει για το top panel ολόκληρο, μήπως το δίνει κανείς κάπου, αλλά για Ελλάδα το κόβω πολύ χλωμό :(  

Εχω ψαξει παντου,ακομα κ στο εξωτερικο αλλα δν βρηκα τιποτα για την σιτα,ολοι το πουλανε ολοκληρο το κουτι κ λογικο ειναι,απλα εμενα με ενοχλησε π εσπασαν τα κλιπς κ θελω να μην ειναι πατενταρισμενο.κ εγω 2 ανεμιστήρες 140mm θα βαλω μπροστα αντι για τον 200mm π εχει,επισης θα βαλω κ αλλους 2 πανω οποτε κ θα αφαιρεσω το φιλτρο π λεγαμε.Εννοειται οτι θα βαλω κ fan controller,γενικα ομως θεμα με το airflow δν εχω κανενα.τι fan controller εχεις βαλει;κ οι ανεμιστήρες π εχεις μπροστα ποσα cfm ειναι;Εγω εβαλα πισω ανεμιστηρα της Phanteks Led white 140mm εντελως αθορυβος ομως κ πολυ δυνατος,

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα καλή τύχη, αλλά δεν ξέρω αν γίνεται να βοηθήσω παραπάνω και αν θα την έχεις όντως :p@karmen1983 , ξέρεις τίποτα για το απάνω πάνελ του ενθου προ; :p 

 

Δεν είχα και πριν κάποιο θέμα με το airflow, απλά ήθελα λίγο πιο ήσυχα φουρφούρια :) 

Έχω το Lamptron FC2 φαν κοντρόλλερ. Απλό, λιτό και απέριττο, μπορείς να του ρίξεις και ανεμιστήρα οροφής πάνω :hehe: 

 

Τα ανεμιστήρια είναι 65Cfm αν θυμάμαι καλά (αν μετατρέψεις τα m³/h κάπου τόσο βγαίνει). Ωστόσο και με τα δύο μπροστά έχω καλύτερη ισορροπία γενικώς στην ροή αέρα. 2 έχω και πάνω για exhaust απλά συνήθως λειτουργώ το 1 (το άλλο προβλέπεται να μπει το καλοκαίρι μαζί με ένα ακόμη στο cage των δίσκων για να φυσάει την κάρτα γραφικών ).

Ο led white που έβαλες δεν νομίζω να έχει διαφορά με αυτόν που είχε από μόνο του επάνω, απλά έχει και led :p 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Θα έλεγα καλή τύχη, αλλά δεν ξέρω αν γίνεται να βοηθήσω παραπάνω και αν θα την έχεις όντως :p@karmen1983 , ξέρεις τίποτα για το απάνω πάνελ του ενθου προ; :p 

 

Δεν είχα και πριν κάποιο θέμα με το airflow, απλά ήθελα λίγο πιο ήσυχα φουρφούρια :) 

Έχω το Lamptron FC2 φαν κοντρόλλερ. Απλό, λιτό και απέριττο, μπορείς να του ρίξεις και ανεμιστήρα οροφής πάνω :hehe: 

 

Τα ανεμιστήρια είναι 65Cfm αν θυμάμαι καλά (αν μετατρέψεις τα m³/h κάπου τόσο βγαίνει). Ωστόσο και με τα δύο μπροστά έχω καλύτερη ισορροπία γενικώς στην ροή αέρα. 2 έχω και πάνω για exhaust απλά συνήθως λειτουργώ το 1 (το άλλο προβλέπεται να μπει το καλοκαίρι μαζί με ένα ακόμη στο cage των δίσκων για να φυσάει την κάρτα γραφικών ).

Ο led white που έβαλες δεν νομίζω να έχει διαφορά με αυτόν που είχε από μόνο του επάνω, απλά έχει και led :p 

Καλα θα το αφήσω ως εχει τωρα το θεμα με το top panel,επειδη δεν βλεπω φως στον οριζοντα.Αν βρεθει καποιος κ γνωριζει θα ειμαι πραγματι πολυ τυχερος.

Με εβαλες τωρα σε σκεψεις,θα αγορασω κ εγω τους Alpenfoehn,ειναι κ αυτοι Led σωστα;για fan controller εχω σταμπαρει αυτόν:bitfenix recon πιο πολυ για να ταιριαζει με το theme του κουτιου.

Κοντα 1,5 χρονο το εχω το κουτι κ δεν ειμαι πολυ φιλος με το modding κ δεν παιζω κιολας games στο pc,ειμαι πιο πολυ της κονσολας,το pc το εχω για καθημερινη χρηση αλλα θελω να εχει καλο εξαερισμο κ να δειχνει λιγο φωτισμο οχι υπερβολες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Domisvo13 έγραψε:

ειναι κ αυτοι Led σωστα;

Όχι , δεν είναι led :) Αν είσαι ικανοποιημένος συνολικά μην  κάνεις αγορές που ίσως να μην σε ωφελήσουν πραγματικά ;) 

 

 Για led έχω αυτό και παρέχεται και χειριστήριο, αυξομειώνεις ή κλείνεις τον φωτισμό αν θες, και αλλάζεις και χρώματα. 

Γιοα το παραπάνω fan controller δεν έχω άποψη, υποθέτω πως θα κάνει ότι είναι να κάνει. Απλά είναι και θέμα προτίμησης, πχ , εγώ, θέλω να ρυθμίζω μόνος μου τα fans, κάποιος θέλει να τα έχει στο auto ώστε να δουλεύουν αντίστοιχα με τις θερμοκρασίες του συστήματος (έτσι τα είχα και εγώ αρχικά). Αν είσαι στην 2η κατηγορία, δεν σου χρειάζεται controller, αλλιώς είσαι good to go.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Όχι , δεν είναι led :) Αν είσαι ικανοποιημένος συνολικά μην  κάνεις αγορές που ίσως να μην σε ωφελήσουν πραγματικά ;) 

 

 Για led έχω αυτό και παρέχεται και χειριστήριο, αυξομειώνεις ή κλείνεις τον φωτισμό αν θες, και αλλάζεις και χρώματα. 

Γιοα το παραπάνω fan controller δεν έχω άποψη, υποθέτω πως θα κάνει ότι είναι να κάνει. Απλά είναι και θέμα προτίμησης, πχ , εγώ, θέλω να ρυθμίζω μόνος μου τα fans, κάποιος θέλει να τα έχει στο auto ώστε να δουλεύουν αντίστοιχα με τις θερμοκρασίες του συστήματος (έτσι τα είχα και εγώ αρχικά). Αν είσαι στην 2η κατηγορία, δεν σου χρειάζεται controller, αλλιώς είσαι good to go.

Πολυ καλο αυτο με τις Ledoταινιες αλλα δεν ειμαι τοσο απαιτητικος οποτε κ προτιμω ανεμιστηρα με ετοιμα Led,λευκο κατα προτιμηση,οπως σ ειπα παω αναλογα με το theme του κουτιου.

Οσο για το fan controller κ εγω γι αυτη τη χρηση το θελω,πιστεψε με,οι μεχρι τωρα αγορες μου ειναι πολυ απλες κ με εχουν ωφελησει μεχρι εκει π θελω,ποτε δεν εκανα αγορα μονο κ μονο για να δειχτω.Αναλογα το budget κανεις αυτα π σε παιρνει.Ευχαριστω παντως για τις συμβουλες σου κ που ασχολήθηκες με το θεμα,το κουτι μεχρι τωρα με εχει ικανοποιησει σε ολα.καλη συνεχεια

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Έχω το Lamptron FC2 φαν κοντρόλλερ. Απλό, λιτό και απέριττο, μπορείς να του ρίξεις και ανεμιστήρα οροφής πάνω :hehe: 

Το βλέπουμε!!! :p

 

sxolio.jpg

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Domisvo13 έγραψε:

Καλησπερα παιδια,θα ηθελα να μαθω αν γνωριζει καποιος αν υπαρχουν ανταλλακτικα εδω στην Ελλαδα για το tower που αναφερω.(Phanteks Enthoo Pro)

Μου εχουν σπασει τα κλιπς απο την μεταλλικη σιτα π εχει στο πανω μερος κ δεν βρισκω πουθενα ανταλλακτικο.Οποιος μπορει ας μου δωσει τα φωτα του.Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

καλημερα,

στειλε ενα mail στην phanteks συνηθως την επομενη απαντανε και εχουν πολυ καλο support,

θα σου πουν αν υπαρχει διαθεσιμο σαν spare part το κομματι που θελεις και απο που μπορεις να το προμηθευτεις,

εδω στην Ελλαδα παντως με μια μικρη ερευνα που εκανα μονο πλαινο θα βρεις

φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,εστειλα mail στην Phanteks κ μ ειπαν οτι υπαρχει το κομματι π ψαχνω κ κοστιζει 50 ευρω μαζι με τα μεταφορικα.

Αν εχει παραγγειλει καποιος παλι απο την Phanteks,γνωρίζετε πως γινετε η παραγγελια;(καταθεση χρηματατων,στοιχεια κλπ;)

Έγινε επεξεργασία από Domisvo13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Πω... Πολλά τα λεφτά αλλά δεν αποχωρίζεται κάποιος έτσι απλά το κουτί αυτό.. Πες μας πότε παρέλαβες και αν όλα ήταν κανονικά για να το έχουμε υπόψιν :)

Περιμενω να μου απαντησουν για τις λεπτομέρειες πως θα στειλω τα χρηματα κλπ.Οντως κοστιζει η αγορα του σχεδόν τα μισα χρηματα απ οτι κανει ολο το κουτι αλλα οπως ειπες κ εσυ δυσκολα το αλλαζεις.Μολις μαθω κ παραλαβω με το καλο θα στειλω ολες τις λεπτομέρειες κ τα βηματα.Τελικα ημουν τυχερος που μου απαντησαν κ που υπαρχει το ανταλλακτικο,οπως ειπε κ ο φιλος Harrisxr650 πιο πανω,ειναι πολυ γρηγοροι στις απαντησεις τους κ εχουν καλο support

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ παλι παιδια.Μου εστειλαν αυτα τα στοιχεια απο την Phanteks για να αγορασω το top panel π εψαχνα για το κουτι μου.

Γνωριζει καποιος αν μπορω με αυτα τα στοιχεια να στειλω τα χρηματα μεσω ελληνικης τραπεζας;ή χρειαζεται να παω σε καποιο αλλο κατάστημα;

Ειναι η πρωτη φορα που κανω αυτη την διαδικασια!Ευχαριστω

Axpertec BV

Sydneystraat 33

3047BP Rotterdam

The Netherlands

 

Rabobank

1026.99.194

BIC RABONL2U

IBAN: NL70RABO0102699194

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Λογικά μέσω e-banking θα μπορείς να κάνεις την δουλειά σου. Δεν χρειάζεται να μεταβείς σε τράπεζα (αν έχεις ενεργοποιημένο το web banking της τράπεζάς σου).

:thankyou:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.