Jump to content



Phanteks Enthoo Pro


Recommended Posts

Πόσα θέλουν!!!

Μπορείς να ανεβάσεις καλύτερη φωτογραφία την σίτα, κλιπς κτλ... μηπως και κάνεις την δουλειά σου με ελάχιστο κόστος,

ανάλογα την λύση από 1 έως 10€ με μαγνήτες ή μαγνητική ταινία.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Μα γράφει στο πρώτο πόστ ότι δεν θέλει πατέντες :)  

μα δεν είναι κάποια πατέντα/επέμβαση στο κουτί, :hmm:

αν μεταξύ της σήτας και του πλαισίου που ακουμπάει υπάρχει μέταλλο (αν το έχω καταλάβει σωστά),

τότε στις 4 γωνίες ή και 2 επιπλέον στο μέσον (σύνολο 6 μαγνήτες νεοδυμίου),

πάχους 1 mm επιλέγει την διάμετρο που θα τον καλύψει, και με 1€ περίπου ξεμπερδεύει.

 

με την μαγνητική ταινία θα του πάει περίπου 5€ (+-2)

http://magnitech.gr/κατηγορία-προϊόντος/neodymium-magnets/disks-cylinder/

 

αν η σήτα κουμπώνει πρώτα σε πλαστικό και μετά ακουμπάει στο μεταλλικό πλαίσιο του κουτιού,

στην μια πλευρά του μαγνήτη θα μπει ταινία διπλής όψεως για να κολλήσει στο πλαστικό και μετά

να ακουμπήσει στο σασί του κουτιού.

 

παρακάτω μια εικόνα αν είναι το κομμάτι αυτό του κουτιού, με κόκκινο οι μαγνήτες

Enthoo_Luxe_TG_Anthracite_Grey_Exploded_view_2k.thumb.jpg.10ed41e56acdd5fc29aab451a1b9b80b.jpg

 

απ'το να σκάσω 50€ θα πήγαινα στην παραπάνω λύση :bleh:

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αλλά δεν ξέρω τι θεωρεί πατέντα ο φίλος :p Μπορεί να τον βόλευε, αλλά δεν ξέρω καν αν έχει παραγγείλει/έχει γίνει shipped το προϊόν. Αυτό είπα κι εγώ, ότι είναι πολλά 50€ (μάλλον σύνολο δίνει τόσα), αλλά... Το phanteks δεν το αλλάζεις εύκολα :p 

Εγώ εξ'αρχής δεν κατάλαβα γιατί στο συγκεκριμένο κουτί δεν έβαλαν ένα μαγνητικό φιλτράκι να μην παιδεύεται ο κόσμος με το καθάρισμα αλλά τέσπα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αρχικα θα πω οτι η φωτογραφια π εστειλε ο φιλος με τα μαγνητακια ειναι απο αλλο κουτι κ ειναι καλη λυση,απλα το κουτι π αναφερω εγω,οποιος το εχει στην κατοχη του ξερει οτι στο σημειο π κουμπωνουν τα κλιπς δν εχουν επαφη με μεταλλικα μερη,οποτε αυτοματως ακυρωνεται το θεμα μαγνητακια.Απο κει κ περα για να κλεισει το θεμα,βρηκα μια πολυ καλη κολλα κ κολλησα παλι τα σπασμενα μερη κ απλως τα λυγισα σε αλλο σημειο,οποτε λυθηκε το προβλημα.Ευχαριστω σε ολους π ενδιαφερθηκαν

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.