Jump to content



[ΟΜΑΔΙΚΗ] Xiaomi Redmi Note 5 (pro) Global Edition


Recommended Posts

3 minutes ago, konnos said:

Δεν έχω καταλάβει κάτι: για μας που είμαστε εκτός Αθηνών και δεν μπορούμε να συναντηθούμε κάπου για να παραλάβουμε, τί σχέδιο υπάρχει για την αποστολή; Ποιός αναλαμβανει;

Εγώ θα αναλάβω την αποστολή. Αν είναι να τα στείλω με ΕΛΤΑ ταχυδρομείο έχω ένα μικρό πιστωτικό που δεν έχω τι να το κάνω οπότε θα σας το στείλω δωρεάν.

Αν θέλετε με courier ACS με την κάρτα μου βγαίνει 4,80 ευρώ για οπουδήποτε για Ελλάδα και 5,80 για δυσπρόσιτη περιοχή (ή αν σας βγαίνει εσάς φθηνότερα τα έξοδα δικά σας φυσικά με τον τρόπο που θέλετε).

 

Επίσης θα κάνω διάφορα tour λόγω υποχρεώσεων οπότε μπορεί ίσως να βολέψει μέχρι και συναντηθούμε χέρι με χέρι αν είναι κάποιος στον δρόμο μου (και δεν χρειάζεται να κάνω παράκαμψη πάνω από 30 χιλιόμετρα :hehe::hehe:)

____________________________________________

 

!Update Τιμή από Gearbest: 185 ευρώ revolut 191 ευρώ με paypal/ τραπεζα (τράπεζα +1 ευρώ) σορρυ τώρα τσέκαρα την ισοτιμία :)

Αμα κλείσει η αγορά μέχρι την επόμενη βδομάδα από Gearbest υπολογίζουμε ακόμα μείον 2-3 ευρώ.

Με το Banggood δεν άλλαξε κάτι από Aliexpress βγαίνει όσο από Banggood οπότε θα πρότεινα banggood ανάμεσα σε αυτά τα δύο φυσικά.

_____________________________________________

~Gregorypeg1000 --> 1x [Μαύρο] 4/64

~swatoner --> 1x [Μαύρο] 4/64

~BasiliCeLew --> 1x [Μαύρο] 4/64 , 1x [Χρυσό] 4/64

~ shattered--> 1x [Μαύρο] 4/64 (Θεσσαλονίκη)

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@BasiliCeLew

μερικές ακόμη ερωτήσεις

 

άρα τιμές (για κατάθεση)
(gearbest 192/ banggood (ασφάλεια) 199 / banggood priority 207)

1) gearbest με dpd παραμένει το 40-60 μέρες παράδοσης?
2) banggood με ασφάλεια πόσες μέρες θέλει για να έρθουν? (και αν μπλέξουμε με τελωνείο πόσο περίπου κάνουν οι κινέζοι για να επιστρέψουν τα χρήμματα ?)
3) banggood priority εξακολουθεί να κάνει 10-15 εργάσιμες?

4) Εαν χάσουμε το πρώτο batch(ειτε gearbest είτε banggood) πόσο παραπάνω θα περιμένουμε στο περίπου ?(1 βδομάδα-1 μήνα/ εντελώς άγνωστο)

προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω το priority για να έρθει γρήγορα και να μην περιμένουμε κανένα τρίμηνο αναμονής ή να ψάχνουμε να βγάλουμε άκρη με τον τελωνειακό
αλλά από την άλλη το gearbest είναι χοντρικά 8% κάτω

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, shattered said:

1) gearbest με dpd παραμένει το 40-60 μέρες παράδοσης?
2) banggood με ασφάλεια πόσες μέρες θέλει για να έρθουν? (και αν μπλέξουμε με τελωνείο πόσο περίπου κάνουν οι κινέζοι για να επιστρέψουν τα χρήμματα ?)
3) banggood priority εξακολουθεί να κάνει 10-15 εργάσιμες?

4) Εαν χάσουμε το πρώτο batch(ειτε gearbest είτε banggood) πόσο παραπάνω θα περιμένουμε στο περίπου ?(1 βδομάδα-1 μήνα/ εντελώς άγνωστο)

προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω το priority για να έρθει γρήγορα και να μην περιμένουμε κανένα τρίμηνο αναμονής ή να ψάχνουμε να βγάλουμε άκρη με τον τελωνειακό
αλλά από την άλλη το gearbest είναι χοντρικά 8% κάτω

1) Μου είπαν ότι έχει μειωθεί λίγο ο χρόνος αναμονής 10 μέρες κατά μέσο όρο, αλλά δεν έχω κάποια παραγγελία για να το επιβεβαιώσω ότι ισχύει όντως. Και γενικά δεν εμπιστεύομαι αυτά που λένε γιατί πολλές φορές είναι απλά για να πουλήσουν.

2) Banggood με ασφάλεια είναι κλασική αποστολή registered από Κίνα οπότε μιλάμε από 15-45 μέρες σίγουρα (πάντα από την στιγμή που τα στείλουν)

3) Ναι μερικές φορές και γρηγορότερα (τσέκαρε την φώτο το έστειλαν 17/3 (Meizu 6 Pro Plus) αύριο θα το παραλάβει ένα φιλαράκι από Ηράκλειο) οπότε ίσως είναι το πιο γρήγορο αυτή την στιγμή.

4) Το καλό με το banggood είναι ότι κάνει Small batch presales αυτό σημαίνει ότι μόλις τελειώσει το πρώτο στοκ ενημερώνεται το site για το αμέσως επόμενο. Αν κρίνω από το προηγούμενο που τελείωσε η διαφορά ήταν 5 μέρες. Το Gearbest κάνει large batch οπότε παραμένει άγνωστο πότε θα φτάσουν στο στόχο τους. Έχει 1 μήνα Presale period λόγο αυτού.

 

Στο Gearbest θα υπολογίζουμε και ίσως ελαφρώς χαμηλότερη τιμή κατά 2-3 ευρώ. Γενικά είπα ψέμματα ότι το Banggood μας έκανε λίγο καλύτερη τιμή (έκανα Photoshop :hehe:)  και κάνει ψωροεκπτώσεις για να πάρουμε από εκεί.

Το Banggood από την άλλη δεν προσφέρει τίποτα καλύτερο όσο και αν ζητάω ( για Ελλάδα και για αυτή την ποσότητα) 

Screenshot_54.png

Link to comment
Share on other sites

οκ ας απαντήσουν και οι υπόλοιποι τι προτιμούν και βλέπουμε

 

ps. προσωπικά αν είναι να μπλέξω πάντως με απλό registered mail(και ότι χρειαστεί μετά για το τελωνείο) καλύτερα να πάμε gearbest μια και καλή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

[mention=46407]shattered[/mention] Συμφωνώ μαζί σου.
 
Για μένα ή να πάμε banggood με priority direct mail ή πάμε gearbest με DPD UK για να μην μπλέκουμε με τελωνεία καθόλου.
Συμφωνώ και εγώ παίδες. Δεν με καίει η αναμονη ούτε το παραπάνω κόστος για priority direct άμα είναι σίγουρο να μην μπλέξουμε με τελωνείο.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αποτι βλέπω εδώ υπάρχουν δύο διαφορετικές εκδόσεις το note 5 Pro. Το note 5 Pro της Ινδίας και το note 5 china (pro). Το μόνο που αλλάζει είναι οι κάμερες. Ξέρουμε πιο από τα δύο θα πάρουμε; [emoji39]

https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9120&idPhone2=8893

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

Βασικά βλέπω ότι 4g με την μπάντα 8 έχει το China που λογικά θα είναι και η global edition.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανένα από τα δύο δεν έχει την B20 άρα μη το κοιτάς.

Γενικά χαμός με αυτή την έκδοση.

 

Προσοχή η Pro δεν έχει B20

Το Note 5 Global έχει την B20

https://www.kimovil.com/en/where-to-buy-xiaomi-redmi-note-5-global-64gb

και έχει 13 άρα selfie κάμερα.

 

Προσοχή: To Note 5 pro είναι άλλο κινητό τελείως

https://www.kimovil.com/en/where-to-buy-xiaomi-redmi-note-5-pro

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ δεν ξέρω τι παίζει τώρα το είδα αυτό.

Λογικά μιλάμε για 2 παράλληλα μοντέλα, το Global (με την "κακή" κάμερα) και το China -India μοντέλο ( με την "καλή" κάμερα).

 

Με τα ονόματα τα έχει κάνει αχταρμά.

Όπως φαίνεται ανάλογα την περιοχή κυκλοφόρησε διαφορετικά μοντέλα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αποτι έχω διαβάσει και δει σε reviews το global πέρα από τα λιγότερα Mp στην selfie camera (τα οποία και πάλι δεν τα λες και λίγα ) έχει καλύτερη πίσω κάμερα σε χαμηλό φωτισμό λόγο μικρότερου aperture και μεγαλύτερου pixel size.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι για αυτή την έκδοση μιλάμε πιστεύω όλοι.

 

~@Gregorypeg1000  --> 1x [Μαύρο] 4/64

~@swatoner --> 1x [Μαύρο] 4/64

~@BasiliCeLew --> 1x [Μαύρο] 4/64 , 1x [Χρυσό] 4/64

~@shattered --> 1x [Μαύρο] 4/64 (Θεσσαλονίκη)

 

Πείτε μου τι κάνουμε ξεκινάμε;

Link to comment
Share on other sites

βασικά τι αποφασίζουμε σαν αγορά ? (bangood priority / banggood registered / gearbest dpd)

 

προσωπική σειρά προτίμησης
1) banggood priority
2) gearbest dpd
3) banggood registered

 

ps. αυτό που βλέπω στο gearbest έχει presale μέχρι 29/4 (βέβαια παίζει τυπικά να έχουν λάθος στοιχεία οι κινέζοι)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε. Συμφωνώ με τον @shattered στην σειρά προτίμησης για την αποστολή.

Μήπως να παίρναμε και θηκούλες μαζί? :p  Γιατί στο skroutz δεν βρίσκω τίποτα.
https://www.banggood.com/Bakeey-Drop-resistance-Soft-Silicone-TPU-Protective-Case-For-Xiaomi-Redmi-Note-5-Global-Version-p-1276488.html?rmmds=search&ID=224&cur_warehouse=CN

Link to comment
Share on other sites

@Gregorypeg1000

δεν έχω πρόβλημα με το να πάρουμε θήκη
απλά στην συγκεκριμένη λέει under restocking οπότε μπορεί να μπλέξουμε

αλλά θα έλεγα για να το κρατήσουμε απλό (και γιατί ίσως ο καθένας να θέλει άλλου τύπου θήκη ή να μην θέλει καθόλου) να αφήσουμε τις αγορές αξεσουάρ σε προσωπικό επίπεδο

ps. για την ιστορία, ομορφούλα η bakeey (για μένα που μισώ τις flip cases) και μάλλον θα πρέπει να βρω κανένα σοβαρό tempered να της κάνει παρέα όταν/αν την πάρω
 

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ για αστείο το είπα. Εγώ έχω την ίδια και στο note 4 και μου αρέσει πολύ.Θα την πάρω σίγουρα. Όσο για το tempered glass, βλέπω πως το note 5 έχει gorilla glass. Άμα κρίνω από το nexus 4, που είχε πιο παλιά έκδοση gorilla glass ,είναι πολύ γερό και σκέφτομαι μήπως παραλείψω σε αυτό το εξτρα τζαμάκι.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πιο φθηνό είναι το Gearbest DPD UK, η διαφορά είναι περίπου +15-16 ευρώ σε σχέση με το Priority του Banggood.

 

Το σίγουρο είναι ότι το πιο σύντομο θα είναι το Banggood, και στην αποστολή και στην παραλαβή.

Εγώ θα έλεγα βέβαια Gearbest αλλά και Banggood κανένα πρόβλημα. Το κακό με το Gearbest είναι ότι δεν ξέρουμε πότε θα το στείλουν.

 

Οπότε να δω για Banggood να κλείσουμε;

 

_______[off-topic]_________________________________

Από εκεί κ πέρα πιστεύω τα αξεσουάρ αξίζει να τα πάρουμε από Aliexpress όπου η διαφορά τιμών είναι μεγάλη, και η ποικιλία που υπάρχει ακόμα μεγαλύτερη.

Όποιος δεν μπορεί να πάρει επειδή δεν έχει account ή δεν ξέρει από εκεί να ψωνίζει μπορεί να μου πει μιας και το site το χρησιμοποιώ καθημερινά.

Να σας πω την αλήθεια εγώ έχω παραγγείλει ήδη θήκες και tempered για να έρθουν σίγουρα πιο πριν από το κινητό

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, BasiliCeLew said:

Το πιο φθηνό είναι το Gearbest DPD UK, η διαφορά είναι περίπου +15-16 ευρώ σε σχέση με το Priority του Banggood.

 

Το σίγουρο είναι ότι το πιο σύντομο θα είναι το Banggood, και στην αποστολή και στην παραλαβή.

Εγώ θα έλεγα βέβαια Gearbest αλλά και Banggood κανένα πρόβλημα. Το κακό με το Gearbest είναι ότι δεν ξέρουμε πότε θα το στείλουν.

 

Οπότε να δω για Banggood να κλείσουμε;

 

Προσωπικά το θέμα που έχω με το 

Gearbest είναι ότι αν πιστεψουμε το λινκ που έβαλα πιο πάνω μιλάει για αποστολή μετά από 2/5

Εε βάλε και 40 μέρες dpd φτάνουμε χοντρικά 2.5 μήνες από την στιγμή της παραγγελίας

 

Απίθανο δεν είναι στο ενδιάμεσο να υπάρξει κανένα flash sale ή απλά να έχει πέσει η τιμή του στα επίπεδα της τιμής που λέμε να αγοράσουμε και εν τέλει απλά "τζάμπα" να τρέχεις (κυρίως εσύ αφού εσύ το οργανώνεις) για το τίποτα

 

Αν πάλι υπάρχει τρόπος να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα περιμένουμε ένα μήνα presale το συζητάμε

 

Off topic

Βασίλη αν μπορείς στείλε μου ένα pm με 1-2 πωλητές του alie που είναι "αξιόπιστοι" κατά την άποψή σου (για tempered και θήκη)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ωραία πάμε από Banggood τότε που είναι πιο σίγουρο για το πότε θα το έχουμε.

 

Θα κοιτάξω αύριο την τιμή πάλι γιατί τώρα δεν έχω το κουράγιο.

Αφού θα πάμε απο banggood ίσως να μπορέσουμε να το στείλουμε κατευθείαν στον καθέναν μας. Είναι αρκετά συζητήσιμοι σε τέτοια.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.