Jump to content



[ΟΜΑΔΙΚΗ] Xiaomi Redmi Note 5 (pro) Global Edition


Recommended Posts

@Bonito @ysatis @Gregorypeg1000 @l3ft3ris 

 

Καλησπέρα σε όλους μιας και είχα πετάξει για αστείο μήπως μπορέσουμε να κάνουμε καμία ομαδική παραγγελία πριν μερικές μέρες είδα ότι πολύ ψήθηκαν, οπότε  δεν χάνουμε κάτι να το δοκιμάσουμε να δούμε τι μπορούμε να πετύχουμε, και ίσως (ποτέ δεν ξέρεις :D ) να μας ανοίξει δυνατότητες για να μπορούμε να το κάνουμε αυτό πιο συχνά και πιο επιτυχημένα.

 

Μιλάμε για το Xiaomi Redmi Note 5 Pro Global Edition  https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_5_pro-8893.php

Κάντε check το μοντέλο πρώτα. 

 

Για να έχουμε μία άποψη που βρισκόμαστε έκανα ένα ερωτηματολόγιο, αν πιστεύει κάποιος ότι λείπει κάτι που πρέπει να συμπληρωθεί ή ότι κάτι διατυπώθηκε λάθος ώστε να έχουμε καλύτερη εικόνα πείτε να το προσθέσουμε/διορθώσουμε:

https://goo.gl/forms/PEVThdRrbQLnXPP32

 

Προτείνω πιθανά μαγαζιά αγοράς: Banggood (προσωπικά για μένα η καλύτερη επιλογή), Gearbest (δεν μας περιορίζει όσα κιλά δέμα και αν προκύψει)

 

~Η Global έκδοση θα ανακοινωθεί στις 16 Μαρτίου

Τιμή που αναμένεται να κυκλοφορήσει χωρίς έκπτωση: 250$ περίπου 205 ευρώ για το 4/64

 

a15ef94b-aaaf-4ef0-8ee9-28c9e29827da-e15

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά αν μπορούσα θα συμμετείχα γιατί το κινητάκι φαίνεται τούμπανο και σε καλή τιμή! Θα το αγόραζα για να αντικαταστήσω το redmi note 4X της κοπέλας μου.

 

Μονάχα στην τιμή που αναφέρεις , εννοείς προφανώς την έκδοση με τα 4GB Ram. Το 6ρι νομίζω ότι θα είναι στα 270€ περίπου και μόνο για αυτό θα ψηνόμουν προσωπικά. 

ΥΓ: Στο ερωτηματολόγιο νομίζω πως πρέπει να βάλεις και ποιος "υπογράφει" (το username δηλαδή). 

Καλή τύχη αν ξεκινήσετε την ομαδική :) 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

@tommybertsen Ξέχασα να γράψω ότι είναι ενδεικτική τιμή για το 4/64  αυτό που έγραψα thanks :)

 

Δεν ξέρουμε πως θα προκύψει στην τελική η παραγγελία, βλέπουμε και κάνουμε.

Στο συμπλήρωσα μόλις τώρα ;) 

 

Όπως προκύψει, θα έχει ενδιαφέρον και για μελλοντικές παραγγελίες. Αν μπορούσα θα συμμετείχα σίγουρα, αλλά υπάρχουν προτεραιότητες :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε πως θα πάει, έχω στείλει σε καμιά 10αριά Κινέζους του banggood και του Gearbest να δούμε τι θα πούνε.

 

Τους είπα ότι αν προσφέρουν καλύτερες τιμές ίσως θα καθιερωθούν τέτοιες αγορές. Και αν θέλουν να τραβήξουν τα άτομα αυτά και ατομικά στο site τους μπορούν να προσφέρουν κουπόνια για τις θήκες/tempered κλπ κλπ (πχ στην περίπτωση κινητού) γιατί αυτό τους καίει περισσότερο να φαίνονται νέες εγγραφές και αγορές. 

 

Θα δούμε τώρα τι να πω! :D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια γενικη παρατηρηση απο μενα. 

 

Μετα το REDMI PRO,  η σειρα Redmi μου φαινεται καπως.........υπερεκτιμημενη, να το πω.....?    δλδ, αν παρω το Redmi Note 5 Pro, εχω την αισθηση (ισως ειμαι και λαθος) οτι θα υποβαθμιστω (για τα μοντελα της XIAOMI μιλαω), αντι να αναβαθμιστω.    

συμπερασμα, τα 250$ που ζηταει ειναι πολλα....!!!!  η σειρα Redmi Note επαιζε κατω απο $200   συνηθως...!!!   

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος cabdik έγραψε:

Μια γενικη παρατηρηση απο μενα. 

 

Μετα το REDMI PRO,  η σειρα Redmi μου φαινεται καπως.........υπερεκτιμημενη, να το πω.....?    δλδ, αν παρω το Redmi Note 5 Pro, εχω την αισθηση (ισως ειμαι και λαθος) οτι θα υποβαθμιστω (για τα μοντελα της XIAOMI μιλαω), αντι να αναβαθμιστω.    

συμπερασμα, τα 250$ που ζηταει ειναι πολλα....!!!!  η σειρα Redmi Note επαιζε κατω απο $200   συνηθως...!!!   

Για ίδιο επεξεργαστή και γενικά χαρακτηριστικά, η Asus με το zenfone 5 ζητάει 500, οπότε , όχι, δεν είναι πολλά τα 250. 

Γενικά είναι νέος επεξεργαστής αυτός. Υποβάθμιση , αναφορικά με τον επεξεργαστή, ήταν το redmi note 4x σε σχέση με το redmi note 3 pro. Αν και στην πράξη, το rn4x είναι κομματάκι καλύτερο.

Όπως και το mi max σε σχέση με το mi max 2. 

 

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσα και εγώ το ερωτηματολόγιο. Έβαλα το 4/64gb αλλά εαν η ομαδική ψήνεται περισσότερο προς 6/64 παω και προς τα εκει. Διάλεξα το μικρό για οικονομικούς λόγους κυρίως. Προσωπικά από gearbest δεν έχω και πολύ καλή εμπειρία.. Μήνες να έρθουν τα δέματα.Το support απαντάει μετά απο μια βδομάδα κλπ.Από την άλλη το banggood ότι και να χω παρει μέσα σε ενάμιση μήνα έχει έρθει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Για ίδιο επεξεργαστή και γενικά χαρακτηριστικά, η Asus με το zenfone 5 ζητάει 500, οπότε , όχι, δεν είναι πολλά τα 250. 

Γενικά είναι νέος επεξεργαστής αυτός. Υποβάθμιση , αναφορικά με τον επεξεργαστή, ήταν το redmi note 4x σε σχέση με το redmi note 3 pro. Αν και στην πράξη, το rn4x είναι κομματάκι καλύτερο.

Όπως και το mi max σε σχέση με το mi max 2. 

 

οπως διευκρινησα, μιλαω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για τα μοντελα της ΧΙΑΟΜΙ, και μονο.  δεν θελω να μπω σε συγκρισεις με αλλων εταιριων. 

 

το REDMI PRO ακομα και σημερα, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ για αυτα που εδωσε με κατω απο 200€  (€170 το ειχα παρει)..!!!  αυτο θελω να τονισω..!! 

 

ΑΛΛΑ...... δεν μπορει να μου δινει χειροτερα χαρακτηριστικα (IPS οθονη, microUSB θυρα), με περισσοτερα χρηματα ....... και ειδικα...μετα απο 2 σχεδον χρονια...!!!   θα επρεπε να παιζει κατω των 200$ τουλαχιστον...!!! 

 

κοιτα και το συγκριτικο, και με το ASUS που ανεφερες.....  και πες μου ποση διαφορα παραπανω αξιζουν, και το RN5, αλλα και το Zenfone 5

....!! 

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9061&idPhone2=8893&idPhone3=8233

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 13 λεπτά, το μέλος cabdik έγραψε:

Μου δείχνεις τα 2 τελευταία με sd636, και ένα κινητό που έχει mediatek, του 2016 του οποίου η τιμή ήταν πάνω από αυτή που σταθεροποιήθηκε, στην αρχή του.

 Το asus που κοστίζει 500€, πως δικαιολογείται; Τι καλύτερο έχει;  Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς..

Αυτή η τιμή (250) θα πέσει really fast όπως γίνεται με όλα τα xiaomi συνήθως... θα σταθεροποιηθεί εκεί γύρω στα 200 και θα είναι μία χαρά εν τέλει. 

Είμαστε off topic και χαλάμε το θέμα όμως :) Ας αγοράσουν τα παιδιά και ας μας πουν τις εντυπώσεις τους , αφού πάει καλά η ομαδική βεβαίως :) 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, swatoner said:

Ερώτηση γιατί δε το είδα. Την b20 την εχει; 

Ναι η παραγγελία που θα κάνουμε θα ειναι για την Global έκδοση που βγαίνει σε 4 μέρες.

 

6 hours ago, YDinopoulos said:

Και κανονιστε μπας σας τα στειλουν μεσω αποθηκης EU, γιατι αν δουν στο τελωνειο 2- 3 + κινητα θα σας κοψουν τον "ποπο"

 

Αν κλείσουμε από Gearbest μέχρι 50 κιλά αν θυμάμαι καλά μπορείς να βάλεις DPD UK τα οποία εκτελωνίζονται (νομίζω Πολωνία χωρίς να είμαι σίγουρος) και σου έρχονται μέσω Αγγλίας μετά και στα παραδίδει η ACS. Το μόνο κακό είναι ότι θέλει 40-60 μέρες. Μπορούμε να δοκιμάσουμε και registered απλές αποστολές αλλά υποσχέσεις του Gearbest για επιστροφή τελωνείων δεν τις εμπιστεύομαι.

 

Αν το κλείσουμε με Banggood θα σπάσουμε τα δέματα ανα 4-5 κινητά και θα βάλουμε Priority Direct Mail που δεν έχει περάσει ποτέ μέχρι και σήμερα, αλλά αναφέρει το Banggood ότι επιστρέφει τα λεφτά. 

 

Βρήκα από Aliexpress έναν πωλητή όπου είναι πολύ συζητήσιμος για μια τέτοια παραγγελία, και ρωτώντας στο support του Aliexpress από την στιγμή που διαφημίζει ότι δεν περνάνε τελωνείο αν μπουν με ένα Dispute θα μας κάνουν Refund όλο το ποσό της παραγγελίας αν δεν απαντήσει ο πωλητής.

 

3 hours ago, cabdik said:

 

το REDMI PRO ακομα και σημερα, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ για αυτα που εδωσε με κατω απο 200€  (€170 το ειχα παρει)..!!!  αυτο θελω να τονισω..!! 

 

Το Redmi pro ήταν ότι χειρότερο κυκλοφόρησε ποτέ η εταιρεία και για αυτό δεν είχε ποτέ υποστήριξη. 1/3 μοντέλα έχουν παρουσιάσει πρόβλημα με την οθόνη.

Ποτέ δεν έβγαλε αναβαθμίσεις εκτός της China rom. Μεγάλο πρόβλημα επίσης η μπαταρία του.

 

H 3/32 έκδοση του Xiaomi redmi note 5 pro αναμένεται στα 189,99$ ενώ η 3/32 έκδοση του Xiaomi Redmi pro ξεκίνησε στα 224,99$. Πιστεύω ότι η διαφορά είναι εμφανής για το πόσο πιο οικονομικό μοντέλο είναι το Xiaomi redmi note 5 pro με hardware και χαρακτηριστικά του 2018. 

 

Παρόλα αυτά δεν έχει νόημα να μπούμε στην λογική συγκρίσεων σε αυτό το θέμα πιστεύω.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Για το 4/64 με ενδιαφέρει και εμενα αν δουμε και τιμη κατω απο 200 θα ειναι φοβερό. 

Αν και να ειμαι ειλικρινής περιμένω να βγει το note 3 με b20 να αγοράσω πού ειμαι σαφως καλύτερο κατεμε. 

Link to comment
Share on other sites

  1. Προ-παραγγελία για το 4-64gb μοντέλο βγαίνει για 10 κομμάτια στα 200 ευρώ με πληρωμένο τελωνείο.

    Τιμή 200 ευρώ από 221 αν το αγοράζαμε ο καθένας ξεχωριστά. Χρώμα: Μαύρο, Χρυσό και μπλε.
    Ίσως μπορέσουμε μια συνολική ακόμα έκπτωση 50$ αλλά ακόμα είναι από συζήτηση.

    Αναμένεται στοκ σε 10-15 μέρες  από Aliexpress

    ___________________________________________________________________________________________________________
     
  2. Προ-παραγγελία για το 4-64gb μοντέλο βγαίνει για 10 κομμάτια στα 192 ευρώ με πληρωμένο τελωνείο
    Τιμή 192 ευρώ από 215 αν το αγοράζαμε ο καθένας ξεχωριστά. Χρώμα: Μαύρο, Χρυσό.

    Αναμένεται στοκ σε 20-25 μέρες από Gearbest
    Για επιπλέον έκπτωση θα ξέρουμε από την άλλη βδομάδα.
     

PS Για το 6/64 μοντέλο θα υπάρξει καθυστέρηση στην κυκλοφορία.

 

Για πείτε τις γνώμες σας.

 

Επίσης περιμένω αντιπρόταση από το Banggood αλλά δεν νομίζω να μπορέσει να κάνει κάποια τόσο κοντινή τιμή.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, l3ft3ris said:

Καλή τιμή φαίνεται. Θα υπάρχουν και έξτρα χρεώσεις μεταφορικά, το τελωνείο πως είναι σίγουρο ότι είναι εντάξει;

 

Οι τιμές είναι χωρίς επιπλέον χρεώσεις ή μεταφορικα. Είναι το τελικό πόσο θα πληρώσει ο καθένας.

 

1. Στο Aliexpress ο πωλητής το "διαφημίζει". Μίλησα με το support του aliexpress κ μου είπαν λόγω αυτής της δήλωσης σε περίπτωση που μπει τελωνείο ανοίγω case και θα μου επιστραφεί ολόκληρο το ποσό ακόμα και αν ξεπεράσει το κόστος της αρχικής παραγγελίας μέσα σε 48 ώρες.

2. Από το Gearbest θα χρησιμοποιήσουμε Eu Express---> Priority Direct Mail , έχω κάνει πάνω από 40 αγορές με αυτόν τον τρόπο σε φθηνά-ακριβά ελαφριά-βαριά πράγματα (μέχρι 12 κιλά παραγγελία έχω κάνει αρκετά μεγάλης αξίας), δεν μπαίνει τελωνείο απλά είναι λίγο αργή η διαδικασία.

3. Το Banggood έχει Insurance για Taxes ή το Priority Direct mail όπου στην πρώτη επιλογή αν μπει τελωνείο σου επιστρέφουν τα λεφτά του τελωνείου, στην δεύτερη δεν μπαίνει τελωνείο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.