Jump to content



Απορία για τον Seagate Back up Plus 6TB...!!!!


Recommended Posts

Καλημέρα.

 

Ότι έχει μηχανικά μέρη, κάνει και θόρυβο, άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο :) Απαντώ, επειδή σε περίπτωση που δεν τον έχει κάποιος, δεν θα πάρεις ποτέ απάντηση :) Ίσως να υπάρχει όμως κάποιος παρόμοιος.

Είχα και έχω ακόμη έναν πολύ παλιότερο seagate εξωτερικό. Έχει πέσει η υγεία του στο 85% αλλά σταθερά, πλέον δεν είναι αξιόπιστος. Όταν τον βάζω στην πρίζα, ακούγεται ότι παίρνει μπρος και όταν γράφει/διαβάζει, ακούγεται ελάχιστα. Φαντάζομαι ότι κάτι αντίστοιχο θα πρέπει να περιμένεις από τον παραπάνω.

Να σημειώσω πως έχω και 2 toshiba usb3.0 χωρίς έξτρα τροφοδοσία, οι οποίοι ακούγονται το ελάχιστο δυνατό ;) (3ΤΒ και 1ΤΒ αντίστοιχα). 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν παίζει ρόλο το μέγεθος εδώ αλλά η σχεδίαση του δίσκου και ο μηχανισμός του.

Υποκειμενικό είναι πάντως, για άλλον μπορεί να είναι ενοχλητικό, για άλλον όχι.

Link to comment
Share on other sites

Schematic-drawing-of-a-hard-disk-drive-a

 

Όλοι οι κλασσικοί δίσκοι έχουν το ίδιο μέγεθος και την ίδια ακριβώς σχεδίαση με ότι βλέπεις στην εικόνα.
Ο θόρυβος που ακούς προέρχεται από 2 σημεία κυρίως, το μοτέρ (spindle motor) και τον μηχανισμό κίνησης των κεφαλών ανάγνωσης (actuator).

Ανάλογα με τις στροφές που γυρνάει το μοτέρ κάνει τον αντίστοιχο θόρυβο, αν ακούσεις κάτι παλιούς SCSI δίσκους που γύρναγαν στις 10.000 στροφές θα καταλάβαινες τί εστί θόρυβος. :)

To actuator κάνει το γνωστό κράκα-κράκα που ακούμε συνήθως μόνο όση ώρα γράφει ή διαβάζει ο δίσκος ενώ το μοτέρ ακούγεται συνέχεια σαν ένα ελαφρύ σφύριγμα.

 

Από εκεί και πέρα, είτε 1 είτε 10 giga ο δίσκος την ίδια σχεδίαση έχει μέσα, απλώς όσο μεγαλώνει το μέγεθος του αποθηκευτικού χώρου τόσο αυξάνει ο αριθμός των platters (Media ή μεταλλικοί δίσκοι αποθήκευσης), άρα αν ένας κατασκευαστής έχει γενικά θορυβώδη μοτόρια, όσα GB και να είναι οι δίσκοι του τον ίδιο θόρυβο θα έχουν πάνω κάτω.

Δεν είναι το μέγεθος τους τόσο πολύ υπεύθυνο για την φασαρία όσο η σχεδίαση και ο μηχανισμός τους. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικός και αναλυτικός γι άλλη μια φορά..!!!! Τότε πρέπει να μάθω αν ο συγκεκριμένος κατασκευαστής έχει εξωτερικούς με θόρυβο πάνω από το μέσω όρο.. Η αλήθεια είναι ότι είδα ένα βίντεο με εξωτερικό 8 TB και δεν το λές και ήσυχο. Το θέμα είναι αν υπάρχει κάποιο συγκριτικό τεστ γι αυτό ή το διαπιστώνεις όταν τον δείς σε λειτουργία..!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είχα την ίδια απορία, αλλά μπορεί να το έχει σε πολύ ήσυχο δωμάτιο, στο ύψος του κεφαλιού του ξέρω γω. Για αυτό τον ανησυχεί. Αν ήταν εσωτερικός δίσκος θα το καταλάβαινα περισσότερο πάντως. Τα μόνα που κάνουν φασαρία στο κουτί μου, είναι οι δίσκοι :p 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Sakis007 έγραψε:

 Όποιος  δε γνωρίζει καλό είναι να μη σχολιάζει GoMaR....!!!!!!!!!!!!!!!! Ασχολήσου με κανένα άλλο θέμα καλύτερα..!!!!!

 

Ήρεμα φίλε μου, χαβαλέ έκανε :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εδω κανουν θορυβο οι καρτες γραφικων οταν χρησιμοποιουνται και ας μην λειτουργουν οι ανεμιστηρες τους. Τοσο αθορυβο pc εχεις που θα σε ενοχλησει ο "θορυβος" του σκληρου?

Εμενα το pc κανει σαν εργοστασιο (ελεω 12 ανεμιστηρων που λειτουργουν εντος του μηχανηματος στο συνολο). Δεν εχω ακουσει ποτε σκληρο να λειτουργει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Εδω κανουν θορυβο οι καρτες γραφικων οταν χρησιμοποιουνται και ας μην λειτουργουν οι ανεμιστηρες τους. Τοσο αθορυβο pc εχεις που θα σε ενοχλησει ο "θορυβος" του σκληρου?

Εμενα το pc κανει σαν εργοστασιο (ελεω 12 ανεμιστηρων που λειτουργουν εντος του μηχανηματος στο συνολο). Δεν εχω ακουσει ποτε σκληρο να λειτουργει.

Να σου πω ρε συ την αλήθεια, ο μόνος θόρυβος που πραγματικά ακούγεται και είναι ιδιαίτερα ενοχλητικός είναι του δίσκου. Εσύ είσαι άλλη κατηγορία. Αν έχεις 2 fans στην cryorig, 3 fans η gpu και άλλα 7 γύρω-γύρω, και τα βάζεις να λειτουργούν όλα μαζί, τι θα ακούς; :p 

Απλά οι 2 μπροστινοί μου ανεμιστήρες, κάνουν άλλο θόρυβο σε σχέση με τον ένα πίσω. Και οι 2 οι μπροστινοί είναι λιγότερο ενοχλητικοί από τον πίσω (σε φουλ στροφές). Στις στροφές που τους δουλεύω βέβαια, αναρωτιέμαι αν δουλεύουν. :p 

Οπότε καταλαβαίνω το concern του TS, αλλά, ο εξωτερικός δίσκος, μπορεί να μπει και χαμηλά, οπότε δεν θα έπρεπε να τον ανησυχεί, imho :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Οπότε καταλαβαίνω το concern του TS, αλλά, ο εξωτερικός δίσκος, μπορεί να μπει και χαμηλά, οπότε δεν θα έπρεπε να τον ανησυχεί, imho :)

 

Όντως, με ένα μακρύτερο καλώδιο  usb ο εξωτερικός δίσκος μπορεί να μπεί παντού έτσι ώστε να μην ενοχλεί ΑΡΚΕΙ πάντα να είναι μέρος με επαρκή εξαερισμό για να μην ψηθεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.