Jump to content



αναβαθμιση σε Laptop ?


Recommended Posts

Πλησιάζει ο καιρός που θα πάρω νέο Laptop αλλά ανεξάρτητα από αυτό θέλω να δω τι μπορώ να του κάνω να καλυτερέψω τις επιδόσεις του ίσως CPU? Μέχρι ποιον επεξεργαστή σηκώνει? Η να βάλω SSD?

 

Μητρική HP 30C6  (socket 479mPGA)

Chipset : i943/940GML

Southbridge:  8280 1GHM (ICH7-M/U)

CPU: Pentium T2080  1,73Ghz (2πύρινος)

DDR2 RAM 2GB 266Mhz

HDD  120GB : ST912082IAS 

Speed: 5400 rpm

Cache: 8 MB Format: 2.5

Interface: SATA

 

Έχει W7 32bit

 

Link to comment
Share on other sites

Για επεξεργαστή δεν γνωρίζω αλλά ένας SSD σίγουρα θα το έκανε πιο σβέλτο! Συν του ότι ο SSD θα μπορεί να μπει και στο νέο λάπτοπ (αν δεν θα έχει ήδη).

Link to comment
Share on other sites

Στα μεταχειρισμένα μπορείς να βρείς μνήμες ή ίσως και μία καλύτερη CPU για να του αλλάξεις εκτός από τον SSD αλλά και πάλι δεν πολυαξίζει τον κόπο.

Ο SSD τώρα θα λειτουργήσει κάπου στο 1/2 την ταχύτητας που θα μπορούσε να αποδόσει σε ένα μοντέρνο σύστημα το οποίο όμως και πάλι θα είναι αρκετά ποιό γρήγορο από τον πανάρχαιο 120ρη που έχει τώρα.

 

Το πιθανότερο επίσης είναι να έχει 2 χ 1Gb RAM.

Άρα το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να βρείς ένα dimm 2Gb RAM και έναν SSD.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω από που πήρες τα specs, o Τ2080 αναφέρεται ως socket PPGA478. Αν ισχύει το παραπάνω μπορείς να βάλεις μέχρι και τον Τ3400 αν δεν απατώμαι. Δεν ξέρω πόσο καλύτερος είναι (και αν), αλλά υπάρχει περίπτωση να μου περισσέψει ένας σύντομα (από ένα Acer ms2253). Δεν μπορώ να το ξέρω ακόμη, γιατί θα παιχτεί ένα ξεκαθάρισμα, αλλά ας επιβεβαιώσει κάποιος ότι μπορεί να τον δεχτεί η μητρική, και στον χαρίζω αν μου μείνει ;) 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Karibu said:

Μητρική HP 30C6  (socket 479mPGA)

Chipset : i943/940GML

Southbridge:  8280 1GHM (ICH7-M/U)

CPU: Pentium T2080  1,73Ghz (2πύρινος)

 

στο wiki για το 943 βρίσκω αυτό


The Intel 82943GML mobile chipset unofficially supports Core Duo, Core 2 Duo, and Pentium Dual Core processors as well as 667 MHz FSB, which is a popular upgrade for many older notebook computers

αφού έχεις ήδη pentium -m υποθέτω ότι το λαπτοπ έχει i943 και όχι 940
επομένως πας εδώ
http://www.cpu-world.com/CPUs/Core_2/TYPE-Core 2 Duo Mobile.html
στο φίλτρο βάζεις socket (M ή P ανάλογα με το τι τελικά είναι σωστό)
και βλέπεις τι υπάρχει

δεν ξέρω αν θα αντέξει το σύστημα ψύξης ή/και υπάρχει κάποιο whitelist στο bios της hp
αν όντως ισχύουν τα παραπάνω, η καλύτερη περίπτωση απο πλευράς επιδόσεων είναι κάτι σαν αυτό
http://www.cpu-world.com/Compare/520/Intel_Core_2_Duo_Mobile_T7600_(Socket_M)_vs_Intel_Pentium_Dual-Core_Mobile_T2080.html

 

προφανώς για όλα τα παραπάνω δεν είμαι 100% σίγουρος,
αν πεις κάπου ακριβές μοντέλο του λαπτοπ μήπως βγάλουμε καλύτερα άκρη

ps. μεταξύ ssd και cpu upgrade αν είχα επιλογή μόνο ένα απο τα 2, μάλλον σε ssd θα πήγαινα. Τουλάχιστον σου μένει για αργότερα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η intel στο επίσημο site αναφέρει τον T2080 ως "PPGA478". Δηλαδή διαφορετικό socket. Δεν ξέρω τι παίζει ρόλο γενικώς για αυτά...Κάποιο κλείδωμα μπορεί να παίζει με το παραπάνω μοντέλο ή πιθανότατα να λέω ότι να'ναι :hehe: Το chipset μπορεί να είναι αυτό που λέει ο @shattered και να ισχύουν τα παραπάνω. 

 Ακριβώς επειδή ούτε εγώ είμαι σίγουρος για το τι μπορεί να συμβαίνει, μόνο αν δοκιμάσεις ένα καλύτερο CPU πρώτα θα ξέρεις τι παίζει. 

Ως αναβάθμιση σημαντική πάντως, λογίζεται ένας ssd. Έχω βάλει σε τέτοιο μηχάνημα και είναι η μέρα με τη νύχτα. Αν του βάλεις ακόμη 2GB ram θα το κάνεις πολύ καλύτερο :) 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι , εγώ λέω να βάλεις ΑΚΟΜΗ 2gb. 2gb + ssd και αν κάτσει δοκιμή κάποιου CPU.

Δεν λέει κάτι διαφορετικό το παραπάνω για το socket. Δεν ξέρω πως πάει σε αυτά τα παλιά λάπτοπ :( 

Link to comment
Share on other sites

A OK 

SSD ειναι καλη λυση γιατι θα την εχω και για μετα, αλλα εκει που το ειχα παει για format πριν απο 3 χρονια μου ειχαν πει οτι δεν σηκωνει πανω απο 2GB και γιαυτο δεν πειγα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να μην κάνεις τίποτα σε αυτό το λάπτοπ. Ακόμα και απλή περιήγηση στο διαδίκτυο θα είναι αργή.

Η άποψή μου είναι, αν δεν έχεις αρκετά για κάτι καινούργιο, να βρεις ένα μεταχειρισμένο με 4 giga RAM και να του βάλεις ένα SSD.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Karibu έγραψε:

G5055EA

 

Και σε αυτό μέχρι 2GB μπορείς... Άρα ακόμη και ο ssd ενώ θα δώσει κάτι παραπάνω, σύντομα θα καταλάβεις ότι τα 2GB είναι λίγα, αν και, για πολύ απλά πράγματα, θα την παλέψεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

σύντομα θα καταλάβεις ότι τα 2GB είναι λίγα, αν και, για πολύ απλά πράγματα, θα την παλέψεις. 

Αν είσαι... υπομονετικός θα την παλέψεις αλλά θα πρέπει να είσαι και λίγο μαζώχας.

ΥΓ. Αυτούς τους μετρητές RAM, ρολόγια, σημειώσεις  και τις διάφορες αηδίες που έχει η πλευρική εργαλειοθήκη απαγορεύονται στην περίπτωσή σου, μπορείς να χρησιμοποιείς την διαχείριση εργασιών.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος p55 έγραψε:

Αν είσαι... υπομονετικός θα την παλέψεις αλλά θα πρέπει να είσαι και λίγο μαζώχας.

ΥΓ. Αυτούς τους μετρητές RAM, ρολόγια, σημειώσεις  και τις διάφορες αηδίες που έχει η πλευρική εργαλειοθήκη απαγορεύονται στην περίπτωσή σου, μπορείς να χρησιμοποιείς την διαχείριση εργασιών.

 

Ο μαζοχισμός είναι αρετή :hehe: 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ο μαζοχισμός είναι αρετή :hehe: 

Και ο φετιχισμός είναι τόλμη.:p

Θέλει αρετή και τόλμη η απόλαυση του slow browsing:hehe:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.