Jump to content



ΑΓΟΡΑ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ, γνωμες


Recommended Posts

Καλημέρα σας. Είμαι σε σκέψεις για αγορά κάρτας γραφικών. Και συγκεκριμένα αύτη ή και αύτη.

Επειδή δεν έχω δει και πολλά reviews σχετικά με αυτές τις κάρτες μήπως ξέρετε κάτι παραπάνω?

Η αγορά θα γίνει από τον Κοτσόβολο (λόγω ότι είναι συμβεβλημένος με τον συνεταρισμό της εταιρίας που εργάζομαι) οπότε τα πλαίσια επιλογών είναι περιορισμένα.

 

Ευχαριστώ, Δημήτρης.

Link to comment
Share on other sites

Ερμ αγοραζει καποιος hardware απο τον κωτσοβολο? Ναι οκ εχεις συμβαση αλλα τα λεφτα που γλυτωνεις θα επαιρνες μισο pc...

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντα ένα βήμα πίσω είμαι!!!!:huh::huh::huh:

 

Όταν μάζεψα χρήματα, οι κάρτες πήραν την ανιούσα σε τιμές(δεν είχα όλο το ποσό). Όταν προσπάθησα να καλύψω την διαφορά μου έτυχε στραβή οπότε το <<φαρμακείο>> είναι η μόνη εφικτή λύση...           

 

 

 

 

  δυστυχώς....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αν μπορεί να γίνει η δουλειά και εκτός Κωτσόβολου, βλέπω άμεσα διαθέσιμη την gaming X, που είναι σαφώς καλύτερη υλοποίηση της asus dual, ετοιμοπαράδωτη 2 κατοστάρικα κάτω, στα 645€.

https://www.skroutz.gr/s/9241728/MSI-GeForce-GTX1070-8GB-Gaming-X-GTX-1070-Gaming-X-8G.html

Link to comment
Share on other sites

Αν δε βγει καινούργια σειρά, δεν το βλέπω να φτιάχνει το πράγμα.

Και πάλι, φοβάμαι οτί μόλις φύγουν οι πρώτες παρτίδες θα ξαναανεβούν οι τιμές :hm:

 

Και εγώ είχα πάρει πριν 2 καλοκαίρια την gamingX στα 520€. Ποιός το περίμενε τότε;...

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτές τις τιμές, βρίσκεις 1080 και 1080ti (οριακά και όχι top υλοποίηση, but still ti). Εγκληματικό το να δώσεις τόσα λεφτά για τις συγκεκριμένες κάρτες.

Heck (που λεν και στο  χωριό μου), έχει founders ti στα 715 (από ebay). Αν κάνεις τέτοιες αγορές, πάρτην και βάλε ένα waterblock.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά ti σε αυτά τα λεφτά δεν έχω πετύχει, εδώ ξεκινάνε από 970€ (η mini :hehe:)

 

Και normal τιμές να είχαν, τόσο κοντά στην καινούργια σειρά κάρτα δε θα έπαιρνα.

Η απαξίωση είναι 2 με 3 μηνάκια μακριά...

Link to comment
Share on other sites

Spoiler

Γιατί απαξίωση; Τι θα έχει να ζηλέψει η ti από τη 2080, ας πούμε; Το δέχομαι για τη 2080ti, όποτε αυτή κυκλοφορήσει. Γενικά, τα ti μοντέλα αντέχουν στον χρόνο πολύ περισσότερο. Εδώ, παίζω ακόμα μια χαρά με την 970 (και είναι και stock:p). Άσε που δεν ξέρουμε πότε και αν θα έρθουν νέες κάρτες.

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DEADLAZARUS said:
  Hide contents

Γιατί απαξίωση; Τι θα έχει να ζηλέψει η ti από τη 2080, ας πούμε; Το δέχομαι για τη 2080ti, όποτε αυτή κυκλοφορήσει. Γενικά, τα ti μοντέλα αντέχουν στον χρόνο πολύ περισσότερο. Εδώ, παίζω ακόμα μια χαρά με την 970 (και είναι και stock:p). Άσε που δεν ξέρουμε πότε και αν θα έρθουν νέες κάρτες.

 

Θα εχει να ζηλεψει πιστευω ενα 20-25%. Ειναι επαρκες...

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
  Reveal hidden contents

Γιατί απαξίωση; Τι θα έχει να ζηλέψει η ti από τη 2080, ας πούμε; Το δέχομαι για τη 2080ti, όποτε αυτή κυκλοφορήσει. Γενικά, τα ti μοντέλα αντέχουν στον χρόνο πολύ περισσότερο. Εδώ, παίζω ακόμα μια χαρά με την 970 (και είναι και stock:p). Άσε που δεν ξέρουμε πότε και αν θα έρθουν νέες κάρτες.

 

Απαξίωση των χρημάτων που έδωσε ο αγοραστής, όχι των επιδόσεων των καρτών.

Φαντάσου την 2070 να είναι μία η άλλη με την 1080Ti, με την τελευταία να παίζει ως επί το πλείστον σε τεραψήφιο νούμερο,

ή η 2060 να πλησιάζει την 1080.

 

Και φυσικά η 2080 θα είναι o performance king μέχρι την έλευση της 2080Ti.

To νούμερο που λέει ο icy20 μου φαίνεται ρεαλιστικό. Ελπίζω τουλάχιστον να κάνει λάθος στην τιμη :p

Έγινε επεξεργασία από virus777
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι γίνεται τώρα με τους νέους drivers αλλά πριν δύο χρόνια ήταν 980ti=1070... επέλεξα μεταχείρο 980ti που ακόμα κρατάει.

Ψαχνόμουν και γω για αλλαγή πιο πολύ λόγω αλλάγής της οθόνης από 1920x1080p σε 2560x1440 ανάλυσης 144hz αλλά όχι ...Μαριος δεν είμαι...η ευκαιρία δεν κάθεται...

γνώμη μου πάντως επειδή τα χρήματα είναι πολλά , καλύτερα μεταχείρω από αξιόπιστο πωλητή γιατί θα είναι κατιτις λιγότερα ...αλλά και πάλι πολλά θα είναι...

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Και εσυ το κηνυγας καιρο... Θα σου κατσει. Δεν βρισκεις καθε μερα 1080ti σφραγισμενη με 700 ευρω :p (τη σημερον ημερα, γιατι παλια εβρισκες κανονικα)

Δεν έχουμε και πιστόλια μαζί μας ή δεν είμαστε τόσο γοητευτικοί:p:hehe::hehe:.

Και γω θέλω 1080ti, αλλά έχω απελπιστεί.

Πάντως, για να επανέλθουμε στο θέμα: προς θεού, όχι αυτές τις κάρτες που έβαλες στα link και, εννοείται, όχι σ' αυτές τις τιμές.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, sstav said:

δεν ξερω τι γίνεται τώρα με τους νέους drivers αλλά πριν δύο χρόνια ήταν 980ti=1070... επέλεξα μεταχείρο 980ti που ακόμα κρατάει.

Ψαχνόμουν και γω για αλλαγή πιο πολύ λόγω αλλάγής της οθόνης από 1920x1080p σε 2560x1440 ανάλυσης 144hz αλλά όχι ...Μαριος δεν είμαι...η ευκαιρία δεν κάθεται...

γνώμη μου πάντως επειδή τα χρήματα είναι πολλά , καλύτερα μεταχείρω από αξιόπιστο πωλητή γιατί θα είναι κατιτις λιγότερα ...αλλά και πάλι πολλά θα είναι...

Ναι και εγω θα προτιμουσα μεταχειρισμενη.

Link to comment
Share on other sites

έχει ξεφύγει το θέμα με τις τιμές όταν ήθελα να πάρω τη GTX1070 Gaming X περίμενα να πέσουν οι τιμές και την είχα αγοράσει κάπου στα 470 τώρα αντί να έχει πέσει η τιμή έχει πάρει καπέλο πάνω από 150 ευρο σε σχέση με την τιμή που την είχα αγοράσει....

 

Πάντως όπως και να έχει δεν αξίζει τα 850 η 870 euro που ζητάει ο κωτσόβολος η τιμή είναι εκτος τόπου και πραγματικότητας  αν σκεφτείς ότι κάποια στιγμή οι τιμές ήταν κάτω από 500 έστω και γία λίγο πριν πάρουν την ανηφόρα και εκεί ζητούν 900 παρα κάτι σχεδόν διπλάσια τιμή με πριν από 1.5 χρόνο για μια κάρτα διετίας

 

 

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.