Jump to content


Διακοπτης για ενεργοποιηση reverse camera


Recommended Posts

Καλημερα !

 

  Οπως αρκετοι, εχω βαλει στο Golf mk6 μου μια καμερουλα στο πισω  μερος του αυτοκινητου που ενεργοποιειται με το που μπει η οπισθεν.

Η "εντολη" on προφανως εχει μπει παραλληλα με το ασπρο φως.

 

 Θελω να βαλω ενα διακοπτακι οπου με το που θα το αναβω, θα αναβει η καμερα, αλλα φυσικα δεν θα αναβει το ασπρο φως.  Τι χρειαζεται να παρω/συνδεσω ?

Link to comment
Share on other sites

Αν την εντολή την δινει το συν από τον φως της όπισθεν,

μπορείς να δοκιμάσεις σε σειρά μια δίοδο στο συν (για να μην ανάβει μαζι και το φως της όπισθεν )

και μετά την δίοδο προς την κάμερα να δινεις ρεύμα από τον διακόπτη που θέλεις να βάλεις για να την ενεργοποιείς χειροκίνητα ...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Καλημερα !

 

  Οπως αρκετοι, εχω βαλει στο Golf mk6 μου μια καμερουλα στο πισω  μερος του αυτοκινητου που ενεργοποιειται με το που μπει η οπισθεν.

Η "εντολη" on προφανως εχει μπει παραλληλα με το ασπρο φως.

 

 Θελω να βαλω ενα διακοπτακι οπου με το που θα το αναβω, θα αναβει η καμερα, αλλα φυσικα δεν θα αναβει το ασπρο φως.  Τι χρειαζεται να παρω/συνδεσω ?

 

Γιατί το θες αυτό? Δεν σου κάνει όταν ανάβει με την όπισθεν ?

 

Αν θες να κάνεις κάτι τέτοιο, κοίταξε να πάρεις από την ίδια ασφάλεια που παίρνουν τα φώτα τις όπισθεν παροχή, κατευθείαν από το πινακάκι .

Όχι από άλλη ασφάλεια.

 

Δεν θέλει κολλήσεις .  Με έναν κλέφτη στα υπάρχοντα καλώδια ή πίνακα κάνεις δουλειά.

 

kleftis-reymatos-apo-asfaleiothiki-lampakleftis-reymatos-apo-asfaleiothiki-lampaQuick-Splice_Wire-500x500.jpg12229-2.jpg

 

ή

 

696124110000-280x280.jpg2223.jpg

Επίσης αν δεν θες να χαλάσεις το αυτοκίνητο εμφανισιακά, κοίταξε αν υπάρχει κενή θέση στο ταμπλό για διακόπτη και αγόρασε έναν και βάλε τον ,

 

Πχ. στο δικό μου .

 

 

Skoda-Fabia-2000-1600-24.jpg6342789_0_a.jpg

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.