Jump to content



m2 nvme + EK-M.2 NVMe Heatsink


Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα

μoλις εβαλα στον nvme ssd την ψυκτρα του και επεσε 15 βαθμους κατω(εκει που λεει 60 πριν ειχα 75)

οσοι εχουν μητρικη msi z270 εχει ηδη ενα heatsink αλλα δεν κανει τπτ

τζαμπα το εχει......................

για τα λεφτα που εδωσα ειμαι πολυ ευχαριστημενος

θυμαμαι καπoιος απο την παρεα ειχε φτιαξει μονος του heatsink για m2 ssd

 

index.thumb.png.7e447960e6a0b80b3cfdc37ffdefdd7b.png

 

η ψυκτρα ειναι αυτη https://www.ekwb.com/shop/ek-m-2-nvme-heatsink-black

και την αγορασα 13 ευρω

πολυ ευκολη εγκατασταση

Έγινε επεξεργασία από alexcrx
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Την έχω πάρει και γω την συγκεκριμένη για τον 950 pro. Σε μένα δυστυχώς έριξε 1 βαθμο σε idle (41->40) και σε load 4-5 (75->71) και απλά καθυστερεί για μερικα δευτερολεπτα (4-5) την επιτευξη των μέγιστων θερμοκρασιών. Για μένα τα 17-18 ευρώ που βγαίνει μαζί με τα μεταφορικα δυστυχώς δεν τα αξίζει, λαμβάνοντας κυρίως υποψην οτι και χωρις αυτή δεν προκειται να παθει τπτ.

 

Βέβαια δεν αφαίρεσα το αυτοκολλητο πάνω απο τον ssd καθώς θα έχανα την εγγύηση και χωρίς αυτό λογικά θα είχα καλύτερα αποτελεσματα. Εσύ το χεις βγάλει?

Έγινε επεξεργασία από Eddie
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος alexcrx έγραψε:

για τα λεφτα που εδωσα ειμαι πολυ ευχαριστημενος

θυμαμαι καπoιος απο την παρεα ειχε φτιαξει μονος του heatsink για m2 ssd

 

την έχω πάρει κι εγώ τη συγκεκριμένη της ekwb (δεν την έχω χρησιμοποιήσει μέχρι στιγμής),

είμαι ακόμα μ'αυτήν που είχα φτιάξει :p

 

 

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddie said:

Βέβαια δεν αφαίρεσα το αυτοκολλητο

φιλαρακι μου εγω τον εκανα γυμνο για να κατσει σωστα το thermal pad

το χαρτακι που λες το εβγαλα προσεχτικα και δεν επαθε τπτ..............(οποτε δεν χανεις τπτ,αν κανενας αλλος ξερει ας βοηθησει)

δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι κατι δεν εχεις κανει καλα

 

1 hour ago, idonthave said:

είμαι ακόμα μ'αυτήν που είχα φτιάξει :p

εσενα λεω(απλα δεν θυμομουν) και μπραβο σου για την δουλεια που εκανες

πραγματικα πολυ γουσταρα...........

Μπραβο

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, kuza said:

ερωτηση για οσους εχουν m2:Εχουν μεγαλη διαφορα απο τους ssd?πρακτικα τουλαχιστον

εγω δεν ειδα τπτ το τρομερο.............δηλαδη σε browsing,gaming δεν ειδα κατι

σε 7 εκανα boot σε 7 κανω................

τωρα στην φαση του copy σιγουρα θα δεις διαφορες..............

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 5/20/2018 at 2:01 PM, Eddie said:

Την έχω πάρει και γω την συγκεκριμένη για τον 950 pro. Σε μένα δυστυχώς έριξε 1 βαθμο σε idle (41->40) και σε load 4-5 (75->71) και απλά καθυστερεί για μερικα δευτερολεπτα (4-5) την επιτευξη των μέγιστων θερμοκρασιών. Για μένα τα 17-18 ευρώ που βγαίνει μαζί με τα μεταφορικα δυστυχώς δεν τα αξίζει, λαμβάνοντας κυρίως υποψην οτι και χωρις αυτή δεν προκειται να παθει τπτ.

 

Βέβαια δεν αφαίρεσα το αυτοκολλητο πάνω απο τον ssd καθώς θα έχανα την εγγύηση και χωρίς αυτό λογικά θα είχα καλύτερα αποτελεσματα. Εσύ το χεις βγάλει?

παντως αυτο που καταλαβα ειναι οτι θελει καλη ροη αερα για να κανει δουλεια......

επειδη το εχω με αρκετα ψυγεια το πισι μου και εχω χαμηλωσει πααααρα πολυ τους ανεμιστηρες(700rpm)ειδα μετα απο ωρα gaming να τραβαει ζορια..........

πρεπει να ανεβασω στροφες για να κανει δουλεια..............

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να ρωτήσω το εξής:

Παρατηρώ ότι στον nvme της υπογραφής (960 evo), οι θερμοκρασίες είναι λίγο αυξημένες.

Έχοντας ανοικτό το hwinfo, παρατηρώ ότι στην ένδειξη temperature 1 δείχνει 41min/45avg/52max.

Στην ένδειξη temperature 2, 48min/55avg/66max.

Ψάχνοντας λίγο, είδα ότι η ένδειξη 2 αφορά τον controller. Είναι τσιμπημένες οι θερμοκρασίες ή δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας;

Υ.Γ. Λόγω ζέστης, οι θερμοκρασίες είναι έτσι κι αλλιώς λίγο τσιμπημένες. Απλά, μου φαίνονται υπερβολικές.

Οι άλλοι δύο ssd της υπογραφής πηγαίνουν μέχρι 37max.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 6/14/2018 at 2:50 PM, DEADLAZARUS said:

Να ρωτήσω το εξής:

Παρατηρώ ότι στον nvme της υπογραφής (960 evo), οι θερμοκρασίες είναι λίγο αυξημένες.

Έχοντας ανοικτό το hwinfo, παρατηρώ ότι στην ένδειξη temperature 1 δείχνει 41min/45avg/52max.

Στην ένδειξη temperature 2, 48min/55avg/66max.

Ψάχνοντας λίγο, είδα ότι η ένδειξη 2 αφορά τον controller. Είναι τσιμπημένες οι θερμοκρασίες ή δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας;

Υ.Γ. Λόγω ζέστης, οι θερμοκρασίες είναι έτσι κι αλλιώς λίγο τσιμπημένες. Απλά, μου φαίνονται υπερβολικές.

Οι άλλοι δύο ssd της υπογραφής πηγαίνουν μέχρι 37max.

ρε μωρελι χιλια συγνωμη δεν ειχα δει οτι ειχες γραψει μνμ

το 70 και πανω ειναι θεμα γιατι εκει φρεναρει τις επιδοσεις

εμενα βαραγε 75 και εβαλα την ψυκτρα και ηρεμησε

 

On 6/14/2018 at 2:50 PM, DEADLAZARUS said:

Να ρωτήσω το εξής:

Παρατηρώ ότι στον nvme της υπογραφής (960 evo), οι θερμοκρασίες είναι λίγο αυξημένες.

Έχοντας ανοικτό το hwinfo, παρατηρώ ότι στην ένδειξη temperature 1 δείχνει 41min/45avg/52max.

Στην ένδειξη temperature 2, 48min/55avg/66max.

Ψάχνοντας λίγο, είδα ότι η ένδειξη 2 αφορά τον controller. Είναι τσιμπημένες οι θερμοκρασίες ή δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας;

Υ.Γ. Λόγω ζέστης, οι θερμοκρασίες είναι έτσι κι αλλιώς λίγο τσιμπημένες. Απλά, μου φαίνονται υπερβολικές.

Οι άλλοι δύο ssd της υπογραφής πηγαίνουν μέχρι 37max.

ρε μωρελι χιλια συγνωμη δεν ειχα δει οτι ειχες γραψει μνμ

το 70 και πανω ειναι θεμα γιατι εκει φρεναρει τις επιδοσεις

εμενα βαραγε 75 και εβαλα την ψυκτρα και ηρεμησε

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σε 960 Evo 1TB κατέγραψα τις παρακάτω θερμοκρασίες με Hard Disk Sentinel και τρέχοντας Crystal Disk Mark

Σε bench table πάνω σε PCI-E adapter.

Χωρίς ψήκτρα

Idle 34c

Load 68c

 

Με ψήκτρα Akasa

http://www.akasa.com.tw/search.php?seed=A-M2HS01-BK

Idle 37c

Load 52c

 

Και με ενα fan NOISEBLOCKER BLACKSILENT FAN XM1 40MM

idle 31

Load 49c

Έγινε επεξεργασία από tyxeros
Link to comment
Share on other sites

Οσο ειχα ενα απλο ψυκτρακι (https://www.amazon.com/Alphacool-HDX-M-2-80mm-Black/dp/B01HQ8LMUA )

οι θερμοκρασιες μαλλον ηταν μεγαλυτερες απο τωρα που δεν εχω καμμια ψυξη... Λετε να αξιζει να παει καποιος στο adata που λεει ο φιλος Κωστας απο πανω? Αρκετα χρηματα παντως.

Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2018 at 12:42 ΜΜ, το μέλος icy20 έγραψε:

Οσο ειχα ενα απλο ψυκτρακι (https://www.amazon.com/Alphacool-HDX-M-2-80mm-Black/dp/B01HQ8LMUA )

οι θερμοκρασιες μαλλον ηταν μεγαλυτερες απο τωρα που δεν εχω καμμια ψυξη... 

της alphacool που είχες έπεφτε καθόλου αέρας επάνω της?

 

o m.2 ήταν μεταξύ gpu και της cryorig? αν ναι μάλλον "ο ζεστός αέρας"  από την cryorig πήγαινε πάνω στον m.2 (υποθέσεις κάνω)

ή το ψυκτράκι δεν έκανε όντως δουλειά ή δεν έκατσε σωστά πάνω στον m.2.

 

Παράθεση

Λετε να αξιζει να παει καποιος στο adata που λεει ο φιλος Κωστας απο πανω? Αρκετα χρηματα παντως.

βάστα τ'άλογα! 30€ .... δεν

 

m.2 heatsink 

έχει διάφορες..

και με fans

Spoiler

 

 

*στα βίντεο το best κλπ κλπ μην δίνεις σημασία, τα έβαλα να δεις στο περίπου πως εφαρμόζουν.

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, idonthave said:

της alphacool που είχες έπεφτε καθόλου αέρας επάνω της?

 

o m.2 ήταν μεταξύ gpu και της cryorig? αν ναι μάλλον "ο ζεστός αέρας"  από την cryorig πήγαινε πάνω στον m.2 (υποθέσεις κάνω)

ή το ψυκτράκι δεν έκανε όντως δουλειά ή δεν έκατσε σωστά πάνω στον m.2.

 

βάστα τ'άλογα! 30€ .... δεν

 

m.2 heatsink 

έχει διάφορες..

και με fans

  Reveal hidden contents

 

 

*στα βίντεο το best κλπ κλπ μην δίνεις σημασία, τα έβαλα να δεις στο περίπου πως εφαρμόζουν.

 

Οχι ηταν κατω. Σχεδον πανω στην καρτα ηχου. Δεν το φυσαγε κατι συγκεκριμενο.η ροη του κουτιου μονο. Βεβαια sub-50 δεν θεωρω οτι ειναι θερμοκρασια που χριζει να ασχοληθει καποιος

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

@idonthaveΕπισης ενα αλλο θεμα που εχω ειναι οτι ακριβως πανω απο το m2 slot ειναι η sound card που δεν με αφηνει να εχει υψος η ψυκτρα. Αραγε ποσο υψος να εχουν αυτες? Ειναι στα κινεζικα και αντε να καταλαβεις...

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

@idonthaveΕπισης ενα αλλο θεμα που εχω ειναι οτι ακριβως πανω απο το m2 slot ειναι η sound card που δεν με αφηνει να εχει υψος η ψυκτρα. Αραγε ποσο υψος να εχουν αυτες? Ειναι στα κινεζικα και αντε να καταλαβεις...

 

μόνο το παρακάτω βρήκα για τώρα

Παράθεση

 In my case, it can fit under my large palit 1070 super jetstream(2.5 slot). Good for hot NVMe like SS 960 evo, WD black

UTB8hqSPASnEXKJk43Ubq6zLppXaq.jpg

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, idonthave said:

 

μόνο το παρακάτω βρήκα για τώρα

UTB8hqSPASnEXKJk43Ubq6zLppXaq.jpg

Oπως το βλεπω μαλλον δεν κανει. Γιατι δεν ειναι στο κατω σλοτ η καρτα ηχου. Ειναι ακριβως στο ιδιο σλοτ με το m2...

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Oπως το βλεπω μαλλον δεν κανει. Γιατι δεν ειναι στο κατω σλοτ η καρτα ηχου. Ειναι ακριβως στο ιδιο σλοτ με το m2...

 

Όταν είχα την μητρική, τον m.2 τον είχα στην πάνω θυρα M.2-1, μεταξύ gpu και cpu cooler.

Γιατί δεν τον τοποθετείς σ'αυτήν?

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, idonthave said:

 

Όταν είχα την μητρική, τον m.2 τον είχα στην πάνω θυρα M.2-1, μεταξύ gpu και cpu cooler.

Γιατί δεν τον τοποθετείς σ'αυτήν?

Γιατι θα τρωει τη θερμοτητα και απο τα 2...Γιαυτο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Γιατι θα τρωει τη θερμοτητα και απο τα 2...Γιαυτο.

To έχεις δοκιμάσει?

 

Η gpu έχει backplate, διανέμεται η θερμότητα ομοιόμορφα πάνω σ'αυτήν, οπότε επηρεάζει ελάχιστα.

Από την cryorig μέσω των fins θα υπάρχει κάποια ροή αέρα πάνω στον m.2

(γι'αυτό είχα βάλει και σε εισαγωγικά στο ποστ #13 τον ζεστό αέρα από τα fins ως υπερβολή).

 

Έτσι όπως το έχεις τώρα (μπορεί να) είναι "μπουκωμένος" ο m.2 από την κάρτα ήχου, δεν έχει κάποια ροή αέρα πάνω του.

Κάνε μια δοκιμή με την alphacool στην πάνω θέση, δεν έχεις να χάσεις κάτι.

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.