Jump to content



Επικοινωνία PC με router στα 370 μέτρα με καθαρό LOS


Recommended Posts

Γεια σας.

 

Έχω ένα PC σε μια πλευρά του οικοπέδου και ένα router στην άλλη και θέλω να τα συνδέσω ασύρματα. Η απόσταση μεταξύ τους είναι γύρω στα 400μ. (μέτρηση με google maps βγάζει 370μ). Υπάρχουν κάποια δέντρα ενδιάμεσα αλλά όχι πολλά. Και PC και router είναι μέσα σε container. Έχω σκεφτεί αυτό σαν λύση για να το εγκαταστήσω στο ρουτερ (ένα της TP-Link με δυο αποσπώμενες κεραίες που δε θυμάμαι το μοντέλο).

 

Τι λέτε; Θα μου κάνει τη δουλειά; Προτείνετε κάτι καλύτερο; (π.χ. WiFi repeater κάπου στη μέση της διαδρομής;)

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Έγινε επεξεργασία από xpanta
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, YDinopoulos said:

2 τετοια και εισαι κομπλε. Ειναι και POE, οποτε μονο με ενα καλωδιο Ethernet....

 

https://www.cableworks.gr/diktyaka/mikrotik/outdoor-wifi/rbsxt/rbsxt-2.4ghz/mikrotik-rbsxt2ndr2-sxt-lite2-2.4ghz-10dbi-600mhz-64mb-l3/

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Όμως έχω κάποιες ερωτήσεις:

 

1. Γιατί δύο;

2. What is PoE;

3. Μήπως αυτό που είναι αρκετά ογκόδες μου το κλέψουν; Γιατί στο χώρο αυτό δεν μένει κανείς. Είναι μόνο ο εξοπλισμός και ο σκοπός είναι η απομακρυσμένη πρόσβαση.

4. Αν συνδεθεί με το ρούτερ ταιριάζει με το TP-link που έχω; Θα μπει με ομοαξονικό στη θέση της κεραίας;

 

Σε ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον και τις πληροφορίες.

Έγινε επεξεργασία από xpanta
Link to comment
Share on other sites

Μια απο την καθε πλευρα. 350-400μ ειναι πολλα για ενα απλο/οικιακο access point και δεν θα πιανεις. Αυτα ειναι φτιαγμενα για point to point.

 

PoE...Power over Ethernet. Βαζεις το μηχανακι μεχρι και 70-80μ μακρια απο ρευμα και το τροφοδοτεις μεσα απο 1 καλωδιο αυτο του Ethernet.

 

Παντα υπαρχει η πιθανοτητα κλοπης σε οτι βαλεις.

 

Αυτο ειναι κεραια ΚΑΙ router μαζι. οποτε θα το κουμπωσεις πανω στο απομακρυσμενο tp-Link σου και εχεις το δικτυο του αλλου χωρου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και πάλι. Μίλησα με την εταιρεία και μου είπε πως αν μεσολαβούν δέντρα δεν πρόκειται να λειτουργήσει γιατί διασπάει πολύ το σήμα. Θα πρέπει να βρω καθαρό Line of Sight.

Link to comment
Share on other sites

Με σχετικά κατευθυντικές συσκευές, όπως τις παραπάνω, εάν έχεις στοιχειώδη οπτική επαφή, θα δουλέψει, επειδή η απόσταση είναι πολύ μικρή.

Εννοώ να βλέπεις έστω και λίγο την μία θέση από την άλλη, όχι να ξέρεις ότι είναι πίσω από τα δέντρα :).

Διαφορετικά, μπορείς να δώσεις ύψος με κάποιον ιστό, απλά κάνει λίγο πιο περίπλοκη την εγκατάσταση.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.