Jump to content



Column match blah blah in Excel


Recommended Posts

Την καλημέρα μου στα παιδιά. Λοιπόν, έχω ένα θεματάκι που νομίζω πως είναι σχετικά εύκολο αλλά έχω φάει κόλλημα και δεν μου βγαίνει.

Στην δουλειά έχω ένα excel με μια λίστα κωδικών προϊόντων της εταιρίας. Σε μια άλλη στήλη παραδίπλα έχω μια λίστα με κωδικούς που δεν έχουν κινηθεί τον προηγούμενο χρόνο. Αυτό που θέλουμε να κάνουμε είναι να διαβάζει την λίστα με τους ανενεργούς κωδικούς και αν βρει κάτι να είναι ίδιο με κάποιο από τα κελιά των προϊόντων, απλώς να προσθέτει ένα Χ παραδίπλα του.

00.00.01.100	ΚΑΘΡΕΠΤ.ΗΛΙΟΣ-ΠΛΑΙΣΙΟ ΜΑΤ	ΤΕΜΑΧΙΑ	15,00 	15,00 	1,000                                       00.00.01.104
00.00.01.102	ΑΝΟΞ.ΣΤΡΑΓ/ΚΟ ΜΠΩΛ MYTHOS	ΤΕΜΑΧΙΑ	21,95 	21,95 	1,000                                       00.00.01.132
00.00.01.104	ΚΕΦΑΛΗ ΝΤΟΥΣ FIGAR CROMO	ΤΕΜΑΧΙΑ	10,80 	3,60 	3,000   Χ                                   00.00.01.156 
00.00.01.105	ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΜΙΝΙ 1/2"-1/2"	ΤΕΜΑΧΙΑ	71,40 	5,10 	14,000 

 

Κάτι τέτοιο στο περίπου. Έχω δοκιμάσει με COUNTIF και μετά με λίγο INDEX, αλλά κάπου έχω χαθεί. Έχω την εντύπωση πως κάνω κάτι χαζό λάθος. Έχω καιρό να ασχοληθώ με κάτι παραπάνω από ένα απλό SUM ?. Δεν έχω κρατήσει και τις δοκιμές που είχα κάνει ?

 

Επειδή προς το παρόν πάει το θέμα με τον χειροκίνητο τρόπο, any help; Είναι και μερικές χιλιάδες οι κωδικοί...

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το VLOOKUP θα σε βοηθήσει περισσότερο. Θα μπορείς αν προτιμάς να σπάσεις τους ενεργούς / ανενεργούς κωδικούς σε δύο διαφορετικά excel, αν βέβαια το προτιμάς. 

 

Με το VLOOKUP μπορείς να επιλέξεις το κελί που θέλεις να ψάξεις και έπειτα τον πίνακα στον οποίο θέλεις να τον βρεις. Για να σου φέρει το X, δημιούργησε άλλο ένα column δίπλα στους ενεργούς κωδικούς γράφοντας από πάνω έως κάτω X και δώσε στο VLOOKUP το συγκεκριμμένο column ως σημείο αναφοράς. 

 

- Πρόσθεσε ένα column οπουδήποτε θέλεις, δίπλα από τους ενεργούς κωδικούς. Εκεί γράψε X για παράδειγμα και σύρε να γεμίσει όλο το column

- Πήγαινε τώρα σε ένα διπλανό κελί στους ανενεργούς και από το menu Formulas  > Insert Functions βρες το VLOOKUP

- Στην πρώτη επιλογή Value επίλεξε το κελί που περιέχει τον κωδικό που θέλεις να ψάξεις (από τους ανενεργούς)

- Στη δεύτερη επιλογή επίλεξε τα columns που θέλεις να γίνει αυτή η αναζήτηση (δλδ το ένα column των ενεργών κωδικών)

- Στην τρίτη επιλογή γράψε τον αριθμό του column που πρόσθεσες το X στο πρώτο βήμα (αυτό δλδ θα στο φέρνει αυτόματα)

- Στην τέταρτη επιλογή βάλε false, για να σου βρει exact match.

 

Ξέχασα να αναφέρω, πως αυτό γίνεται αυτόματα update, κάθε φορά που ανοίγεις το αρχείο για παράδειγμα.

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.