Jump to content



Ultrabook με NVIDIA GPU


Recommended Posts

Μιας και το MacBook μου βούτηξε στη πισίνα σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με ένα ultrabook που θα είναι και κατάλληλο για την έρευνα που κάνω. 

 

Αν θυμάστε είχα ξαναρωτησει για επαγγελματικό λαπτοπ το οποίο τελικά και αγόρασα αλλά αυτή τη φορά το θέλω για μένα στο σπίτι και με σχετική φορητότητα μιας και ταξιδεύω συνέχεια σε όλο τον κόσμο. 

 

Το λογισμικό που χρησιμοποιώ είναι το FSL και στη περιγραφή του λέει :

 

Requirements:

  • Linux CentOS 6 or CentOS 6.5
  • NVIDIA GPU with compute capability 2.0 or superior
  • (FSL version 5.0.6 and CUDA Toolkit 5.0) or (FSL version 5.0.7/5.0.8 and CUDA Toolkit 5.5) or (FSL version 5.0.9 and CUDA Toolkit 6.5)
  • SGE for multi-GPU (or optionally SGE for single-GPU)

 

Φανταστείτε για μια ανάλυση με 1 πυρήνα επεξεργαστή θέλει 15 ώρες ενώ με τη κάρτα γραφικών η ίδια ανάλυση θέλει 15 λεπτά. 

 

Οπότε δουλεύουμε σε Λίνουξ με καλή κάρτα γραφικών της NVIDIA. Για μένα θέλω να είναι φορητό και ελαφρύ όσο γίνεται. Τιμή ως 3000 αλλά επειδή θα το πληρώσω εγώ δε θα με χαλάσει αν είναι φθηνό. 

 

Με το Μακ ως τώρα δουλευα μέσω τέρμιναλ και από Λίνουξ δεν έχω ιδέα αλλά πιστεύω κάτι θα καταφέρω. 

 

Ευχαριστώ όλους σας εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το 2ο κοιτούσα ως τώρα γιατί νόμιζα το 1ο δεν έχει Nvidia.

Μπήκα μόλις μάλιστα να ρωτήσω ποια οθονη να κοιτάξω αν πάρω το razer.

 

Την πιο απλή η τη 4κ touch? Βλέπεις διάφορα ?

 

Edit: dell βρισκω μονο με τη 1050 και δεν φτάνει. 1070 και πάνω 

Έγινε επεξεργασία από leonidastra86
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.