Jump to content



Σύνδεση flash drive σε ρούτερ TG799vn v2 για πρόσβαση μέσω ίντερνετ


schumifer

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα. Έχω το
Product VendorTechnicolor

Product NameTG799vn v2




Και ενδιαφέρομαι να μπορώ να δω το φλασάκι που συνδέω πάνω του μέσω ίντερνετ. Στο τοπικό δίκτυο είναι εύκολο αλλά ίντερνετ; Βλέπω VPN, DYNDNS, DMZ και άλλα

 

 

 

Αλλά δεν ξέρω πώς μπορώ να βλέπω τα περιεχόμενα του usb μέσω ίντερνετ.
Θα χρειαστώ dyndns? Αν ναι υπάρχει κάποιος δωρεάν; Θα το χρειαστώ πχ 1 μήνα το χρόνο. Αν και δε βλέπω να μου αλλάζουν συχνά την ΙΡ.


Υπάρχει κάπου κάποιο καλό how to? Γιατί δε βρήκα κάτι με μερικές πρόχειρες αναζητήσεις..


Ευχαριστώ εκ των προτέρων Untitled.thumb.png.74230beeedf9a4dbbde6fabfb2b6f3d8.png

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να παίζει μέσω internet, γιατί θα ήταν πολύ ανασφαλές.

Δοκίμασε να ενεργοποιήσεις τον vpn server που έχει το router σου (θα χρειαστείς και dyndns ή κάτι παρόμοιο) και λογικά αφού συνδεθείς επιτυχώς θα μπορείς να δεις το usb flash.

Link to comment
Share on other sites

Είχα καταλάβει ότι το VPN είναι για να συνδέεται ο ρούτερ σε VPN υπηρεσία κι έτσι όλη η κίνηση των συσκευών μου να είναι πιο προστατευμένη. Μπορώ να το χρησιμοποιήσω για να δω το φλασάκι στο ρούτερ μου;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις κάτω από το vpn server λέει "0 clients connected", άρα ο router λειτουργεί ως vpn server, που σημαίνει ότι μπορείς όντας συνδεδεμένος κάπου στο internet εκτός του σπιτιού σου να συνδεθείς στο LAN σου. Λογικά θα μπορείς να δεις και το φλασάκι σου, αφού συνδεθείς στο server.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.