Jump to content



Αγορά smartphone από Κίνα


Recommended Posts

Πριν χρόνια είχα αγοράσει το ECOO E04 από το TinyDeal, ιστοσελίδα που μου συνέστησε φίλος. Πλέον ήρθε η ώρα να πάρω καινούριο, αλλά ενώ το Μάιο έβρισκα σχετικά μεγάλη ποικιλία κινητών, διαπιστώνω ότι τώρα πια δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα. Κυρίως αξεσουάρ και ηλεκτρονικά είδη. Και είναι η μόνη σελίδα που δήλωνε το προιόν ως δώρο ή αξίας κάτων των 32 δολαρίων. Το Aliexpress δεν αναφέρει πουθενά ότι κάνει τέτοια εξυπηρέτηση, παρά μόνο ότι δηλώνεται η χαμηλότερη τιμή. Γνωρίζει κάποιος αν ουσιαστικά δηλώνεται το αδασμολόγητο όριο κάθε κράτους; Εξετάζουν μέχρι ποια αξία δε δασμολογείται στη χώρα αποστολής και τη δηλώνουν; Είναι αξιόπιστο ή τους έχουν καταλάβει τα ελληνικά τελωνεία;

 

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλα τα προϊόντα αξίας μεγαλύτερης των 22€ πλέον περνάνε τελωνείο ασχέτως την τιμή που αναγράφεται πάνω στο δέμα, αν γράφει δώρο κλπ. Τελείωσαν αυτά. Οπότε αν θες να αγοράσεις από Κίνα, είτε αγοράζεις από κάποιο κατάστημα που έχει Ευρωπαϊκή αποθηκη, πχ geekbuying, gearbest είτε από κάποιο κατάστημα που τα εκτελωνίζει πρώτα Ευρώπη και μετά έρχονται Ελλάδα, πχ η επιλογή priority line από Banggood και μέχρι τώρα η επιλογή Belgium post από gearbest. Υπάρχουν και κάποια καταστήματα που επιστρέφουν τα έξοδα τελωνείου, πχ lightinthebox.

Πλέον τα περισσότερα κινέζικα κινητά πωλούνται σε ανταγωνιστικές τιμές στην Ελλάδα πχ δες τιμές στο Σκρουτζ, οπότε εκτός και αν υπάρχει σημαντική διαφορά τιμής στην συσκευή που θέλεις αγοράσεις ή δεν υπάρχει το κινητό που θες εδώ, προσωπικά δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει πλέον η αγορά κινητού από Κίνα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι δεν θα έπαιρνα budget smartphone από Κίνα κυρίως λόγω των προεγκατεστημενων εφαρμογών όπου σε αρκετές περιπτώσεις περιλαμβάνουν διαφόρων ειδών malware.

 

https://www.digitaltrends.com/mobile/kryptowire-adups-news/

 

https://thehackernews.com/2018/03/android-botnet-malware.html

Link to comment
Share on other sites

Στο skroutz κάτω από 200-250 ευρώ δεν έχει αξιόλογα 8πύρηνα κινητά 5,5'' οθόνης. Η δε μπαταρία τους είναι κάτω των 4000. Τι να πω. Αρχές Μαίου που είχα δει 4-5 καλά κινητά με 8000 μπαταρία και μεγάλη κάμερα και κακώς δε σκέφτηκα τότε να αγοράσω. Δεν ήξερα ότι θα έμπλεκα με αγορά από την Ελλάδα. Μιλάμε για διαφορά τουλάχιστον 60 ευρώ. Ευτυχώς θήκη θα αγοράσω από έξω, αν βρω τελικά καλό κινητό. Το δικό μου κόστισε 160-180 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, ΣτοΠαραΠεντε said:

Στο skroutz κάτω από 200-250 ευρώ δεν έχει αξιόλογα 8πύρηνα κινητά 5,5'' οθόνης. Η δε μπαταρία τους είναι κάτω των 4000. Τι να πω. Αρχές Μαίου που είχα δει 4-5 καλά κινητά με 8000 μπαταρία και μεγάλη κάμερα και κακώς δε σκέφτηκα τότε να αγοράσω. Δεν ήξερα ότι θα έμπλεκα με αγορά από την Ελλάδα. Μιλάμε για διαφορά τουλάχιστον 60 ευρώ. Ευτυχώς θήκη θα αγοράσω από έξω, αν βρω τελικά καλό κινητό. Το δικό μου κόστισε 160-180 ευρώ.

 

Το Xiaomi Redmi Note 5 ξεκινάει από τα 200€ και έχει και μπαταρία 4000mAh.

 

https://www.skroutz.gr/s/14037867/Xiaomi-Redmi-Note-5-64GB.html

 

Το έχω αγοράσει για τη γυναίκα μου και είναι πολύ αξιόλογο σε βαθμό να πάρω και εγώ ένα ίδιο (έχω mate 10 lite).

Link to comment
Share on other sites

Απλά να σημειώσω εδώ ότι το νούμερο που διαβάζουμε σε ό,τι αφορά την μπαταρία λέει μερικές φορές μικρό μέρος της αλήθειας. Καλύτερα ένα σωστά στημένα κινητό με ΟΡΕΟ και 3000ΜΑΗ παρά ένα που οι εφαρμογές να δουλεύουν αυθόρμητα όλη την ώρα και κακό doze και υψηλή κατανάλωση σε idle me 4500 MAH

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.