Jump to content



Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς μονάδων αποθήκευσηs


Recommended Posts

Ανοίγεται το θέμα αυτό σχετικά με τις προτάσεις μονάδων αποθήκευσης (hdd/ssd/usb sticks κτλπ)

Καλό είναι να αναφέρονται τα εξής:

  1. Διαθέσιμο ποσό 
  2. Επιθυμητή χωρητικότητα 
  3. Eίδος χρήσης  (gaming,επαγγελαματικη χρήση, nas συστήματα, κτλπ)
  4. Υπάρχουσες μονάδες αποθήκευσης ( στην περίπτωση που θα παίξει κάποιο ρόλο με το λειτουργικό)
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χαιρετίζω αυτό το πολύ ωραιο θεμα

 

ενδιαφέρομαι για έναν σκληρο δισκο με σκοπο την αποθηκευση ταινιων και μουσικης κυριως.

 

Επισυναπτω την φορμα

  1. Διαθέσιμο ποσό    80 ευρω πανω-κατω
  2. Επιθυμητή χωρητικότητα   2tb θα με καλυπταν ανετα
  3. Eίδος χρήσης   αποθηκευση ταινιων και κυριως μουσικης στο σταθερο υπολογιστη μου
  4. Υπάρχουσες μονάδες αποθήκευσης    υπαρχει ενας ssd 128 για το λειτουργικο και 1 hdd wd black 1tb για storage

Ευχαριστω προκαταβολικα για την οποια βοηθεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος abc έγραψε:

Καλησπέρα, χαιρετίζω αυτό το πολύ ωραιο θεμα

 

ενδιαφέρομαι για έναν σκληρο δισκο με σκοπο την αποθηκευση ταινιων και μουσικης κυριως.

 

Επισυναπτω την φορμα

  1. Διαθέσιμο ποσό    80 ευρω πανω-κατω
  2. Επιθυμητή χωρητικότητα   2tb θα με καλυπταν ανετα
  3. Eίδος χρήσης   αποθηκευση ταινιων και κυριως μουσικης στο σταθερο υπολογιστη μου
  4. Υπάρχουσες μονάδες αποθήκευσης    υπαρχει ενας ssd 128 για το λειτουργικο και 1 hdd wd black 1tb για storage

Ευχαριστω προκαταβολικα για την οποια βοηθεια.

 

https://www.skroutz.gr/s/7602039/Western-Digital-Blue-3TB.html

και σε κάτι λίγο πιο καλό κατ'εμέ (κάτοχος του 1ΤΒ)

https://www.skroutz.gr/s/12003791/Western-Digital-Purple-HDD-3TB.html με λίγα παραπάνω

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 

https://www.skroutz.gr/s/7602039/Western-Digital-Blue-3TB.html

και σε κάτι λίγο πιο καλό κατ'εμέ (κάτοχος του 1ΤΒ)

https://www.skroutz.gr/s/12003791/Western-Digital-Purple-HDD-3TB.html με λίγα παραπάνω

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας. 

 

Θα προτιμησω τον 2ο γιατι αυτο με τους green που τους εκανε blue δεν το εχω χωνεψει ακομα!  :)

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος abc έγραψε:

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας. 

 

Θα προτιμησω τον 2ο γιατι αυτο με τους green που τους εκανε blue δεν το εχω χωνεψει ακομα!  :)

 

 

Συμφωνω κι εγω για τον purple..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και από μένα.  Επισυνάπτω και εγώ τη φόρμα ? 

 

 

  1. Διαθέσιμο ποσό    140 πολύ μαξ
  2. Επιθυμητή χωρητικότητα   4ΤΒ
  3. Eίδος χρήσης   Αρχείο κυρίως (μουσική, φωτογραφίες, βίντεο, δεδομένα CAD κλπ)  
  4. Υπάρχουσες μονάδες αποθήκευσης    Καινούριος 860 EVO 500GB (θεωρώ ότι είναι αρκετός για πολλά και ογκώδη προγράμματα τύπου matlab, solidworks, gt suite κλπ. αλλά και για κανένα παιχνίδι. + Παλιοί μηχανικοί δίσκοι που θέλω να αντικατασταθούν.

Έπειτα από έρευνα διαπίστωσα ότι κατά πολλούς οι hitachi θεωρούνται οι καλύτεροι (Deskstar NAS WW ~140) . Είδα επίσης καλά λόγια για toshiba N300-X300 που είναι σχεδόν στα ίδια χρήματα ~120-130. Αξίζουν ή να κοιτάξω κάτι πιο οικονομικό τύπου WD blue?

 

Ευχαριστώ :)

 

Link to comment
Share on other sites

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι λοταρία το αν θα σου κάτσει πρόβλημα σε οποιονδήποτε δίσκο. Δηλαδή αν είναι να σου κάτσει πρόβλημα, εύχομαι σε όλους να είναι DOA (από την αρχή δηλαδή). Γιατί το DOA αντικαθίσταται, ενώ τα δεδομένα σου, όχι :). (Όχι εύκολα τουλάχιστον )

Όντως έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια για το VFM των παραπάνω HDD.

Στα 115€ βλέπω και κάποιον WD RED 4ΤΒ. Καθώς και εκεί γύρω έναν purple (κάτοχος ενός του 1ΤΒ και ενός παλιότερου red 3tb - απόλυτα ευχαριστημένος).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.