Jump to content



Υπόνομος το νερό της υδροψυξης..


NooDle

Recommended Posts

Καλησπέρα! Για λογαριασμό φίλου. 

Είχαμε κάνει κάποτε custom watercool που αποτελείται από ένα 200mm ψυγείο. Μια αντλία με τανκ μαζί της xspc και ένα cpu block. Μάρκα δεν θυμάμαι αλλά μπορώ να το βρω μέσω του φίλου αν χρειαστεί. 

Χάλασε η αντλία και ήταν φιξ με το τανκ οπότε ο φίλος πήρε ένα τανκ 5,25 με αντλία μαζί της EK. 

Έγινε καθαρισμός στο κύκλωμα άνοιγμα waterblock και καθαρισμός. 

Μπήκε wfi. Στην αρχή όλα καλά. Αλλά μετά άρχισε να αλλάζει χρώμα το νερό μέχρι που έγινε μετά από 2 μήνες μια μίξη κόκα κολα με φραπέ και δεν ξέρω τι αλλο??

Τι μπορεί να επηρέασε όλη αυτή την αλλαγή? Δυστυχώς δεν βρίσκομαι στη πόλη μου για να βοηθήσω τον φίλο και ποσταρω εδώ για να μου δώσετε τα φώτα σας. 

ΥΓ Υποθέτω αυτό γίνεται λόγω διαφορετικων υλικών των μετάλλων αλλά τι να επηρέασε από το τανκ που να άλλαξε έτσι το χρώμα και να έγινε έτσι??? Επίσης η στάθμη του νερού έπεσε σημαντικά ενώ δεν έχει καμία διαρροή. Πως το εξηγεί κάποιος αυτό? 

received_1545592372211408.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος psyber έγραψε:

Είχα και εγώ αντίστοιχο πρόβλημα αλλα σε μικρότερο βαθμό. Κατά πάσα πιθανότητα είναι κατάλοιπα από το ψυγείο αυτα.

Μα το καθάρισα για τα καλά με ξύδι πόσες φορές. Μέχρι και με πίεση φιλτραρισμενο νερό βάλαμε για τυχόν ξεβουλωματα. Μιας και πριν την αντικατάσταση pump/tank είχαν περάσει χρονια

Link to comment
Share on other sites

Απλά μου φαινεται περίεργο γιατί πριν χαλάσει η αντλία το μηχάνημα ήταν πεντακάθαρο για χρόνια. 

Με το που βάλαμε ek tank/pump τότε. Άρχισε να αλλάζει χρώμα.. 

Μήπως είναι διαφορετικό υλικό?? 

Link to comment
Share on other sites

Τιναφτορε;

Ελα πειτε την αληθεια, αυτο που βαλατε εκει δεν ειναι δοχειο με αντλια αλλα μηχανη εσπρεσο της krups.

 

Αναλυτικη αναφορα των κομματιων παρακαλω, μαρκες μοντελα ολα.

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

μοκατσινο φτιαχνει??????????????

φιλε δεν εχω δει κατι τετοιο ποτε στην ζωη μου.......

προφανος υπαρχει διαβρωση απο κατι........

μηπςσ εβαλες χαλκο και αλουμινιο και εγινε ετσι???????????

παντα θελει ιδια μεταλα αλλα μεσα σε 2 μηνες εγινε ετσι???????????

Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2018 at 6:21 ΜΜ, το μέλος fatalara έγραψε:

Τιναφτορε;

Ελα πειτε την αληθεια, αυτο που βαλατε εκει δεν ειναι δοχειο με αντλια αλλα μηχανη εσπρεσο της krups.

 

Αναλυτικη αναφορα των κομματιων παρακαλω, μαρκες μοντελα ολα.

 
Ρωτησα τον φίλο και περιμένω να μου πει..

Link to comment
Share on other sites

άμα σε παίρνει άλλαξε και του σωλήνες με καινούργιους....και αν μπορεί να βγάλει την υδρόψυξη και να την βάλει στο μπάνιο...ο ένας σωλήνας σε μία λεκάνη που θα γεμίζει συνέχεια με νερό από το μπάνιο και η άλλη σωλήνα στο σιφόνι...ας το αφήσει έτσι για 5-10 λεπτάκια...και μετά ας βάλει μέσα πάλι wfi .... τώρα όσο αναφορά το διαφορετικό υλικό δεν ξέρω αν φέρνει τέτοια αποτελέσματα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

πηγα με άδεια επιτελους στο σπιτι του φίλου.

Δυστυχως οι φωτο που μου έστειλε 2 μέρες πριν παω δεν ήτανε καλές.. φαίνεται οτι υπηρξε μια μικρή διαρροή λιγες μέρες πριν φτάσω..Ειπε προχθες να το ανοιξει να δει τι γίνεται μεσα... και έμεινε... 
Το περιεργο ήταν οτι αυτο που είχε πέσει στο κουτί μέσα εφευγε ετσι απλα με το σκούπισμα μιας πετσέτας.. Σαν ζάχαρη ενα πράγμα.. Περα απο την σκουριά κάτω απο το τανκ.
Δεν εχω ξαναδεί κατι τετοιο.
τα parts της υδρόψυξης είναι για πέταμα τώρα? μπορω να καταλάβω κάπως ή καλου κακου αλλαγή ολα?

 

43828536_478739352625402_4327747225137446912_n.jpg

43950188_2194864254125274_49258954148020224_n.jpg

43950728_349021282506854_5884318646804676608_n.jpg

44023074_718229555208418_2098046916565663744_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.