Jump to content


Στήσιμο NAS από το 0 ή μήπως όχι;


Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό έχω μπει στη διαδικασία να βρω ή να φτιάξω ένα NAS+ σύστημα.

Έχω αποκλείσει τα έτοιμα NAS  για λόγους επεκτασιμότητας και λειτουργιών σε σχέση με ένα καθαρόαιμο linux.

Αρχκά  κοιτούσα  server <1000€ όπως ο Dell PowerEdge T30 αλλά το κουτί δέχεται μέχρι 4 δίσκους και θέλει καλώδια επέκτασης για τα ρεύματα, έξτρα sata controller και hdd cage για να υποστηρίξει τουλάχιστον 6 δίσκους.

 

Οι κύριες υπηρεσίες που θα προσφέρει το νέο σύστημα 24/7 είναι:

 

1. File / Media server

2. OpenVPN server/client

3. Development environment ( KVM VMs ή Docker)

4. Local proxy, nameserver etc

 

Οπότε η ιδέα για μια αρχική σύνθεση είναι  παρακάτω:

 

Tower: Fractal Design Define R5

PSU: Seasonic Focus Plus 550 Platinum

Mobo: Asus Prime B350 Plus 

CPU: AMD Ryzen 3 2200G Box

RAM: G.Skill RipjawsV 8GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-8GVK)

HDD1: Western Digital Red NAS 4TB

 

Έχω ακόμα έναν ίδιο 4TB και 2*2TB οι οποίοι θα μπουν σε ζευγάρια. Το λειτουργικό μάλλον θα μπει σε έναν SSD 128GB ή σε ένα USB απλά για την εκκίνηση.

 

Έχετε κάτι διαφορετικό να προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Oric said:

 

Σύμφωνα με την AMD  η μοναδική διαφορά μεταξύ των chipset είναι η λειτουργία StoreMI  που υποστηρίζεται μόνο στα Win10.

Ψάχνοντας όμως βρήκα στο φόρουμ μας αυτό οπότε περιμένουμε μέχρι να κυκλοφορίσουν περισσότερα μοντέλα από τους κατασκευαστές.

 

Κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Debian  ή Ubuntu Server. Όλα τα services/applications θα τρέχουν σε docker containers για μεγαλύτερη ασφάλεια και βέβαια modularity.

 

Οι δίσκοι ανά δυο θαναι σε raid 1, πέρα από αυτό σε consumer μητρική δεν αξίζει να ασχοληθώ με σοβαρό raid π.χ. raid 5

 

 

Έγινε επεξεργασία από masteroidz
Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ , εγω θα προτιμούσα είτε software raid είτε μια LSI καρτούλα άμα τα data είναι critical και δεν υπάρχει άλλο backup.

Αμά χάσεις χτύπα ξύλο την καρτούλα υπάρχει τρόπος να επαναφέρεις το raid. Ακόμα και στο software αμα χάσει πχ το OS ή την μητρική .Για το raid απο την mobo δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι μπορούνε να ανακτηθούν.

Ήμουνα σε παρόμοια φάση με εσένα.Εγω βέβαια είχα αλλάξει απο HP Microserver σε QNAP και μετά σε Synology.

Τίποτα δεν με κάλυπτε από άποψη performance . + ότι τα QNAP/Synology για να έχουνε performance πας σε 1000$+ μοντέλο.

Οπότε κατέλειξα σε hardware NAS με μια LSI 8i (8x3TB σε raid 6) σε ESXi όπου τρέχω τα VMs μου (file server,plex server, FTP,VPN Server, Sophos UTM κτλπ)

το performance ειδικά στα IOPS και στο read/write δεν με έχει ξαναπασχολήσει και θεωρώ ότι είναι πιο future proof λύση.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sorry για την αργοπορημένη απάντηση . Εχω μια LSI 9750 8i.

Σημαντικό είναι όταν έχεις τέτοιου είδους hardware raid είναι η ECC RAM και το UPS.

 

Μια καλή περίπτωση για Software raid είναι βέβαια και το unraid από ότι έχω ακούσει. ( δεν το έχω δοκιμάσει)

 

https://lime-technology.com/

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου!

 

Για software raid  έχω δει το https://www.snapraid.it/ που κουμπώνει τέλεια με το MergerFS.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε δύο πολύ χρήσιμα άρθρα για το θέμα:

 

https://www.teknophiles.com/2018/02/19/disk-pooling-in-linux-with-mergerfs/

https://zackreed.me/mergerfs-another-good-option-to-pool-your-snapraid-disks/

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.