Jump to content



Πρόβλημα με πολωτικό φίλτρο. Μπορεί να βρεθεί ως ανταλλακτικό;


Recommended Posts

Ο Excelvan W1, κράτησε μέχρι τις ζέστες τελικά . Ο προβολές έχει γράψει αρκετές εκατοντάδες ώρες χρήσης απροβλημάτιστα, αλλά μάλλον οι υψηλές θερμοκρασίες των ημερών είχαν τελικά την επίπτωσή τους. Εχτές το βράδυ παρατήρησα ένα ελαφρό κιτρίνισμα στο λευκό φόντο, κατά το boot του προβολέα και όταν τον έλυσα είδα αυτό.

 

w1 problem.jpg

 

Ο προβολέας έχει ανάμεσα στην λάμπα και την LCD οθόνη το παραπάνω φιμέ τζαμάκι το οποίο αν κατάλαβα καλά λέγεται πολωτικό φίλτρο. Το εν λόγω τζαμάκι έχει διαγώνιο 11,2 εκατοστά, κάτι παραπάνω από 4,4 ίντσες.

Αναρωτιόμουν αν μπορούμε να βρούμε τέτοια τζαμάκια/φίλτρα σε Ελληνικά μαγαζιά ή κάπου αλλού. eBay που κοίταγα, δεν έβγαλα άκρη.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, schumifer said:

Η μαμά εταιρεία ή το κατάστημα;

 

 

https://www.aliexpress.com/store/1727764?spm=2114.10010108.0.0.66e3266eFZFJoc

Thanks. Κάποια στιγμή θα ρωτήσω και αυτούς. το AliExpress πάντως μου είναι παντελώς άγνωστο και αν δεν κάνω λάθος δεν παίζει με PayPal.

Link to comment
Share on other sites

όντως, κάρτα βάζω. Όταν θέλω κινέζικο πράγμα τότε το αλι τα έχει αρκετά φθηνότερα από ημπέη

Είδες ότι το λινκ αντιστοιχεί στο και καλά επίσημο κατάστημα;

 

Έγινε επεξεργασία από schumifer
Link to comment
Share on other sites

Έχουν site εδώ: Excelvan Τους είχα στείλει παλιά ένα mail αλλά δεν είχαν απαντήσει. Θα ξανά δοκιμάσω. Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι δεν υπάρχει εμπόριο γύρω από φίλτρα για προβολείς, από την στιγμή που μάλλον δεν είναι απίθανο να φας το παραπάνω κιτρίνισμα. Αντίθετα φαίνεται να πουλάνε φίλτρα για smartphones, π.χ., που δεν ξέρω αν είναι τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.