Jump to content



Εξωτερική κεραία τηλεόρασης


trib

Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω μία εξωτερική κεραία για 4 τηλεοράσεις μέσα στο σπίτι. Στην ουσία όμως δύο καλώδια θα μπαίνουν στο σπίτι και θα σπάνε με αντίστοιχους μείκτες σε σύνολο 4. Ποια όμως να αγοράσω; Πλέγμα, κατευθυντική ή μία πιο μοντέρνα όπως αυτή ;

 

https://www.skroutz.gr/s/3691547/Strong-Digital-Active-DVB-T-T2-Outdoor-Antenna-SRT-ANT-45.html

 

Αυτή τη στιγμή στο σπίτι έχουμε μία 20ετίας κατευθυντική η οποία δουλεύει μια χαρά. Μερικές φορές έχουμε κάποιες παρεμβολές σε 1-2 κανάλια. SKAI και ALPHA αν θυμάμαι. Βέβαια κατά πάσα πιθανότητα φταίει το παλιό καλώδιο διότι δείχνει αρκετά ταλαιπωρημένο. Πέρασα νέα καλώδια, τα έχω βάλει μέσα σε κανάλια όλα τακτοποιημένα και το μόνο που λείπει είναι η κεραία. Κεραία που θα μπει σε νέα θέση, διότι στην ταράτσα δεν βολεύει. Ψηλά θα τοποθετηθεί πάλι. Σε ύψος όσο ο πρώτος όροφος μίας πολυκατοικίας.

 

Κοιτάω κάποιες καλές (ή έτσι νομίζω) σε τιμές 50-100€. Αυτό που αναρωτιέμαι σε πρώτη φάση, είναι αν αξίζει να δώσω τόσα χρήματα. Πρόσφατα επειδή είχα κόψει όλα τα καλώδια, της παλιάς κεραίας, τα κανάλια τα έπιανε η τηλεόραση ακόμη και με γυμνό καλώδιο σε ύψος 3.5 μέτρων από το έδαφος. Αν πάρω δηλαδή μια καλή κεραία, υπάρχει διαφορά σε...κάτι;

 

Κοιτάω κάποια νούμερα όπως αυτό του Gain που μετριέται σε dB. Τι σημαίνει δλδ το 15db και το 40dB. Έχει να κάνει κυρίως με τη δυσκολία απόκτησης σήματος;  

 

Επίσης, πάνω στην κεραία θα χρειαστώ κι άλλο μείκτη για να συνδέσω δύο καλώδια; Πρέπει να προβλέψω κάτι άλλο;

 

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

με τα ψηφιακά κανάλια πλέον η λήψη έχει γίνει πολύ εύκολη. Άπαξ και η κεραία σου σημαδεύει το βουνό που βρίσκονται οι πομποί και έχει οπτική επαφή (βασικά το ίδιο ίσχυε ανέκαθεν ;) ) η λήψη θα είναι ΟΚ. Για τη διακλάδωση θα χρειαστείς διακλαδωτή ιστου (αν πρόκειται να γίνει εξωτερικά) τον οποίο θα βάλεις (κατά προτίμηση) κοντά στην κεραία και για εσωτερικά αντίστοιχους διακλαδωτές εσωτερικού χώρου .

Απο απώλειες, υπολόγιζε 4 db ανα διακλαδωτή (δηλαδή 8db ανά γραμμή που θα πηγαίνει στην τηλεόραση), το οποίο συνήθως δεν αποτελεί πρόβλημα για τη λήψη σου, και οποιαδήποτε καλή κεραία (μην προβείς δε υπερβολές κατά την αποψή μου) μπορεί να υπερκαλύψει, χωρίς χρήση ενισχυτή σήματος. 

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.