Jump to content



Αναζήτηση βδομάδων - οθόνη για κοπέλα


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα τις συμβουλές, την συμμετοχή και τις προτάσεις σας καθώς αναζητώ οθόνη για την κοπέλα μου.

 

Λίγα λόγια για τις απαιτήσεις. Συζητώντας μαζί της κατάλαβα τα εξής. Γενικά μιας και αυτή την περίοδο (δόξα τις συμπαντικές δυνάμεις) τα πράγματα πάνε καλά οικονομικά για δεδομένα Ελλάδας 2018 αποφασίσαμε ότι αν είναι να αγοραστεί κάτι καλό "που θα μείνει για καιρό" (πάντα εντός εισαγωγικών - γιατί στα ηλεκτρονικά τίποτα δε μένει για καιρό) αυτή είναι η πιο κατάλληλη περίοδος. Επομένως το budget δεν με περιόρισε (ιδιαίτερα) στην αναζήτηση μου πλην επιλογών υπερβολικών τύπου χιλιάρικο και φεύγα. Επί του πρακτέου χρειάζεται μια οθόνη με έμφαση στα looks/εμφάνιση, μεγάλη αλλά όχι που να νιώθει ότι θα την πλακώσει (γελάτε ε? εγώ που έπρεπε να τα αποκρυπτογραφήσω αυτά να δείτε τι τράβηξα). Τέλος πάντων αυτό προσδιορίζεται αυστηρά πάνω από 27 ίντσες αλλά χωρίς να φεύγουμε σε υπερβολές τύπου 34-38-40 κτλ. Φαντάζομαι θα είδε 27άρα απλή ή καμία 32άρα ultra wide και της άρεσε. Επίσης κάνει διδακτορικό. Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι διαβάζει καμιά 350 καντάρια κείμενο καθημερινά, ατελείωτα papers, γράφει αρκετά έγγραφα και γενικά παίζει πολύ η απεικόνιση γραμματοσειράς στο ζήτημα και η κούραση των ματιών από ανάγνωση κειμένου ή/και κώδικα σε κάποιο IDE. Τέλος καθότι η αγορά όπως προείπα ζήτησε να είναι μακροχρόνια σκοπεύει στον ελεύθερο της χρόνο να παίζει games. Αυτό το τελευταίο δε το πολυπήρα στα σοβαρά (...στην αρχή) σκέφτηκα κανένα The Sims , κανένα League of Legends τέτοια πράγματα , μέχρι που ήρθε πριν 3 μέρες και μου είπε ότι θέλει να πάρει το Witcher 3 στο Steam ? και πότε θα βγεί ο επόμενος τίτλος need for speed ?.

 

Ξεκίνησα κι εγώ επομένως ο καημένος να ψάχνω με σκοπό να συμβιβάσω τα ασυμβίβαστα, γιατί το βλέπετε πως πάει η ιστορία ε? "Θέλω gaming monitor που όμως να μη μοιάζει με gaming monitor και να κάνει και για δουλειά γραφείου". Προφανώς ήξερα εξ αρχής ότι όλα δε γίνεται να τα έχουμε αλλά καθότι το οικονομικό δε με περιορίζει και θα είναι μια μακροχρόνια (ελπίζω) αγορά λέω κάτι θα βρεθεί - έστω και κοντά. Οπότε ξεκίνησα ως εξής. Για να μην τρελαθώ περιόρισα την αναζήτηση μου σε οθόνες 27 ιντσών γιατί αλλιώς γίνεται χαμός. Για ποιοτική απεικόνιση γενικώς (detail και crispness και χρώματα) είπα ανάλυση 2K (2560x1440) με VA/IPS panel και για καλύτερο flow στα υποθετικά games της, είπα να υπάρχουν και 144Hz. Τέλος έβαλα ως υποχρεωτική παράμετρο το  VESA mount έτσι ώστε αν καταλήξουμε σε κανένα monitor που έχει για βάση τίποτα gaming-περιέργειες τύπου πόδια σε σχήμα αετού με νύχια και λεπίδες να την ξεφορτωθώ και να φορτώσω την οθόνη πάνω σε ένα arm.

Άλλες λεπτομέρειες τύπου ultrawide, curved, HDR κτλ θα ήταν ευπρόσδεκτα αλλά φαντάζομαι από το όσο μίλησα μαζί της ζει και χωρίς αυτά. Για τα παραπάνω όμως και αφού κατέβαλα πολλές ώρες επεξήγησης καταλήξαμε ότι είναι στα ψιλοστάνταρ.

 

Μ' αυτά και μ' αυτά κατέληξα στα παρακάτω μοντέλα.

Acer XB271HU ταυτόχρονα με το αντίπαλο δέος που ακούει στο όνομα Asus PG279Q να τις ακολουθεί η value for money Samsung 27CHG70 και ένα outsider η MSI Optix MAG27CQ. Εννοείται φυσικά πως μ' αυτά που διαβάζω από reviews ή βλέπω tomshardware, lim's cave, trustedreviews κ.ά. ειδικά για την ASUS και την SAMSUNG είμαι στα πρόθυρα να μην πάρω ποτέ οθόνη ούτε για τον εαυτό μου τον ίδιο! 

  • ASUS τίγκα στο light bleed 8 στις 10 περιπτώσεις - τρελό IPS Lottery 
  • SAMSUNG το συγκεκριμένο (κατά τα άλλα πανέμορφο) μοντέλο πετάει defects , καμμένα pixels για πλάκα , συν ότι το HDR του δε λειτουργεί καλά και λόγω VA panel συστήνει ένα blurriness στις γραμματοσειρές το οποίο και μόνο αυτό είναι λόγως για να μην την αγοράσω δεδομένων των απαιτήσεων που προανέφερα
  • Acer Predator καλή στα χαρτιά και με τα λιγότερα "παράπονα" αλλά τσιρκολίκι. Ακόμα και τη βάση να της βγάλεις το design της πίσω/μπρος, το logo τα πάντα όλα είναι λες και άφησες 8-χρονο unreal tournament 2004 παίκτη να παίξει με το auto-cad και να σχεδιάσει οθόνη (βαθύ αστείο παλεύω φιλότιμα να σας κρατήσω το ενδιαφέρον ζωντανό).

 

Κάπου εδώ θα το κλείσω το post, σας είπα τι υπάρχει από πλευράς απαιτήσεων, το νόημα πιστεύω δόθηκε, τις επιλογές μου σας τις είπα και με τι κριτήρια κινήθηκα. Προτάσεις, ιδέες, εναλλακτικές, κάτι που μου ξέφυγε. Οτιδήποτε θα με βοηθήσει να καταλήξω... Μη φοβηθείτε βαρέστε αβέρτα, ακόμα και αν έχετε υπόψιν σας διαφορετικά στυλ, άλλες αναλύσεις, ultrawide, curved monitors θα τα εξετάσω όλα ένα προς ένα... Είμαι όλος αυτιά!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Υ.Γ. Δε θα ήθελα προτάσεις με δύο οθόνες. Αυτό είναι ήδη στα σχέδια απλά η δεύτερη έχει ήδη προαποφασιστεί ότι θα αγοραστεί αργότερα κατ' ανάγκη και θα είναι μια απλή 25άρα full  HD 60Hz ότι να 'ναι ίσα ίσα να μπει κάθετα δίπλα στην κύρια καθαρά και μόνο για απεικόνιση κώδικα και για διαχείριση παραθύρων για να αποφεύγονται τα πολλά alt-tab. Οπότε η θέση μιας δεύτερης πιθανώς οθόνης έχει ήδη προ-καλυφθεί.

Έγινε επεξεργασία από mr_element
Link to comment
Share on other sites

144hz, gsync, 1440p ... Χάνω το μπούσουλα λίγο, και εσύ το ίδιο... 

Πάμε λίγο:

 

- Τι specs έχει το σύστημα που θα οδηγεί τέτοια οθόνη; Έχεις υπόψη σου ότι θέλεις θέλει θηρίο μηχάνημα, έτσι;

- Τι νόημα έχει να δώσουμε 800€ , αν είναι να χρησιμοποιούμε την οθόνη στο fullest 1 φορά το χρόνο; Το ότι ζητήθηκε λίγο gaming, δεν συνεπάγεται αυτόματα 800€ οθόνη. Αυτά είναι υπερβολές.

- IPS οθόνη είναι κατάλληλη για all around χρήσεις. Το IPS lottery ισχύει για ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα ips monitor. Πάντα υπάρχει light bleeding & ips glow. Το θέμα είναι η ποσότητα και κατά πόσο ενοχλεί. Στη συνέχεια κατά πόσο το αναγνωρίζει η μαμά εταιρεία ώστε να προβεί σε αντικατάσταση. 

 

πριν 14 ώρες, το μέλος mr_element έγραψε:

Ξεκίνησα κι εγώ επομένως ο καημένος να ψάχνω με σκοπό να συμβιβάσω τα ασυμβίβαστα, γιατί το βλέπετε πως πάει η ιστορία ε? "Θέλω gaming monitor που όμως να μη μοιάζει με gaming monitor και να κάνει και για δουλειά γραφείου".

Δηλαδή , σύμφωνα με αυτά που μας είπες, σου ζήτησε gaming monitor; Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες καλά.

Οποιοδήποτε διαφορετικό monitor από αυτό που έχει (αν έχει), θα φανεί σαν διαστημόπλοιο στα μάτια της κοπέλας. 27' 1440p, δεν χρειάζεται να είναι gaming (με τα παραπάνω monitor που κοιτάζεις δεν συμβιβάζεις απολύτως τίποτα, μόνο λεφτά πετάς). 

 

Δες την οθόνη της υπογραφής μου. Take a good look. Ότι πιο all around και τίμιο υπάρχει σε τιμή ~300€ και 1440p. Ξέχασε τα 144hz, gsync και λοιπά gimmicks. Διαφορά θα κάνουν μόνο σε ελάχιστα μάτια. Δεν είναι ότι η κοπέλα είναι πορωμένη gamer και θα χρειαστεί τέτοιο monitor. Ούτε ότι της έκαναν πλύση εγκεφάλου σχετικά με τα 120-144-165-240 hz και θα δεν θα ζήσει χωρίς αυτά. Εκτός και αν την έψησες ότι είναι απαραίτητα :p 

Δες και αυτή που πάει και μέχρι τα 70Ηz .

 

ΥΓ: Η κάθε οθόνη που αγοράζεται, είναι για χρόνια, όχι για 3-4-5 μήνες. Το γεγονός ότι θεωρείς πως όσο πιο ακριβή, τόσο πιο πολύ θα "κρατήσει", είναι λάθος (και δεν το λες ευθέως, αλλά βγαίνει από τα "συμφραζόμενα").

ΥΓ2: Ότι και αν λέμε εδώ, αν μία οθόνη δεν την δεις από κοντά, δεν έχει κανένα νόημα. Εκτός από την IPS Lottery που είναι δεδομένη, παίζεις και τζόκερ για το αν θα αρέσει σε χρώματα, εμφάνιση  κλπ στην κοπέλα. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tommybertsen said:

Χάνω το μπούσουλα λίγο, και εσύ το ίδιο... 

 

Άστα να πάνε - έχασα το μπούσουλα δε θα πεις τίποτα, εσύ μια χαρά τα ξεκαθάρισες (όπως φαίνεται από τη συνέχεια του ποστ σου), το δικό μου μυαλό έχει γίνει μαρμελάδα...

1 hour ago, tommybertsen said:

- Τι specs έχει το σύστημα που θα οδηγεί τέτοια οθόνη; Έχεις υπόψη σου ότι θέλεις θέλει θηρίο μηχάνημα, έτσι;

 

Ναι και σκόπευα να χτίσω ένα γύρω από την οθόνη, βέβαια με αυτά που λες παρακάτω βλέπω ότι μπορώ να κρατήσω να λεφτά μου αν προσγειωθώ και αν την προσγειώσω και αυτήν λίγο... Υποθετικά θα πηγαίναμε σε full latest με i7 και RTX2080 αλλά προφανώς και έχεις δίκιο - ΔΕΝ χρειάζεται.

 

1 hour ago, tommybertsen said:

- Τι νόημα έχει να δώσουμε 800€ , αν είναι να χρησιμοποιούμε την οθόνη στο fullest 1 φορά το χρόνο; Το ότι ζητήθηκε λίγο gaming, δεν συνεπάγεται αυτόματα 800€ οθόνη. Αυτά είναι υπερβολές.

 

Ναι, ισχύει έχεις δίκιο απλώς "τρόμαξα" (πάντα εντός εισαγωγικών) από τα παιχνίδια που ήρθε και μου πέταξε κατά καιρούς ενώ την περίμενα πιο softcore.

 

1 hour ago, tommybertsen said:

- IPS οθόνη είναι κατάλληλη για all around χρήσεις. Το IPS lottery ισχύει για ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα ips monitor. Πάντα υπάρχει light bleeding & ips glow. Το θέμα είναι η ποσότητα και κατά πόσο ενοχλεί. Στη συνέχεια κατά πόσο το αναγνωρίζει η μαμά εταιρεία ώστε να προβεί σε αντικατάσταση. 

 

Αυτό είναι το ΜΟΝΟ που με προβλιματίζει και το ΜΟΝΟ που όσο γίνεται θέλω να το αποφύγω. Δε θέλω να μπλέκω (και πάλι έμφαση στο όσο γίνεται) σε αλισβερίσια με τα support και να προσπαθώ να τους πείσω ότι το εκ γενετής defect του IPS panel τους είναι σε τέτοιο μεγάλο βαθμό που ενώ το monitor λειτουργεί άψογα (κατά τα άλλα) καθίσταται απαράδεκτη η εμπειρία χρήσης και αυτοί να μου λένε τα δικά τους. Αυτό μόνο με ενοχλεί. Από την άλλη σέβομαι ότι είναι ένα αναγκαίο κακό στα IPS που 50-50 μπορεί να "τραβήξει" ο καθένας.

 

1 hour ago, tommybertsen said:

Δες την οθόνη της υπογραφής μου. Take a good look. Ότι πιο all around και τίμιο υπάρχει σε τιμή ~300€ και 1440p. Ξέχασε τα 144hz, gsync και λοιπά gimmicks. Διαφορά θα κάνουν μόνο σε ελάχιστα μάτια. Δεν είναι ότι η κοπέλα είναι πορωμένη gamer και θα χρειαστεί τέτοιο monitor. Ούτε ότι της έκαναν πλύση εγκεφάλου σχετικά με τα 120-144-165-240 hz και θα δεν θα ζήσει χωρίς αυτά. Εκτός και αν την έψησες ότι είναι απαραίτητα :p 

Δες και αυτή που πάει και μέχρι τα 70Ηz .

 

Καθότι λευκό το setup της η δική σου πλέον μου φαίνεται ονειρική. Και σε σχέση με τα προηγούμενα ποσά τα λεφτά είναι πολύ καλύτερα για (περίπου) το ίδιο αποτέλεσμα. Εκτός αν και αυτή η Iiyama βγαίνει σε λευκό οπότε εκεί μπορεί να υπάρξει μια μικρή κόντρα. Σε σχέση με τα 144Hz δεν της έκαναν πλύση εγκεφάλου (ούτε την έπεισα). Καθίσαμε και καθότι πληροφορικός/gamer και αυτή της εξήγησα τις διαφορές , τις λεπτομέρειες fps από κάρτα γραφικών hz ρυθμός ανανέωσης οθόνης και την όλη φάση με το adaptive sync και μέσα στο μυαλό της θεώρησε ότι πιο flow motion σε οποιαδήποτε έκφανση ίσως είναι καλύτερο για τα μάτια της από άποψη κούρασης. Αν λες ότι είναι gimmick και λίγα μάτια θα το καταλάβουν εννοείται πάω πάσο. Εξάλλου και η θεώρηση εξ αρχής μπορεί να είναι λάθος - μπορεί καν να μην είνα ξεκούραστο.

 

Εκτιμώ τις προτάσεις σου και πιθανότατα μόλις διαβάσει και αυτό το ποστ θα καταλάβει πως πηγαίνουμε ολοταχώς προς πεταμένα λεφτά και θα συμμαζευτεί (κι αυτή κι εγώ που ίσως παρερμήνευσα κάποια λεγόμενα ή προσπάθησα να προβάλω καταστάσεις με υπερβολικό τρόπο). Υπάρχει κάτι που να προτείνεις σε curved για την "ομορφιά" της υπόθεσης?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, mr_element said:

Και σε σχέση με τα προηγούμενα ποσά τα λεφτά είναι πολύ καλύτερα για (περίπου) το ίδιο αποτέλεσμα. Εκτός αν και αυτή η Iiyama βγαίνει σε λευκό οπότε εκεί μπορεί να υπάρξει μια μικρή κόντρα. Σε σχέση με τα 144Hz δεν της έκαναν πλύση εγκεφάλου (ούτε την έπεισα). Καθίσαμε και καθότι πληροφορικός/gamer και αυτή της εξήγησα τις διαφορές , τις λεπτομέρειες fps από κάρτα γραφικών hz ρυθμός ανανέωσης οθόνης και την όλη φάση με το adaptive sync και μέσα στο μυαλό της θεώρησε ότι πιο flow motion σε οποιαδήποτε έκφανση ίσως είναι καλύτερο για τα μάτια της από άποψη κούρασης. Αν λες ότι είναι gimmick και λίγα μάτια θα το καταλάβουν εννοείται πάω πάσο. Εξάλλου και η θεώρηση εξ αρχής μπορεί να είναι λάθος - μπορεί καν να μην είνα ξεκούραστο.

 

πάμε λίγο πιο ρεαλιστικά
ναι τα 120/144/240hz έχουν νόημα εάν
1) είσαι gamer(σοβαρός) και ταυτόχρονα
2) βγάζεις χρήμματα απο αυτό(δηλαδή streaming/competitive) ή έχεις χρήμματα για πέταμα
και τι εννοώ.. προφανώς θα βοηθήσει λίγο σε competitive online gaming (λέγε με cs-go κλπ), εφόσον και η σύνδεση internet αντέχει (δηλαδή σοβαρό fastpath αφού μιλάμε για ελλάδα)

σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση αγοράζεις ένα τίμιο ips/va χωρίς pwm flickering (αφού θα είναι ώρες μπροστά στην οθόνη)

με σοβαρά χρώμματα... γιατί να το βράσω αν έχω όλα τα παραπάνω "καλούδια" και το άσπρο είναι κίτρινο.μπλε (που λέει ο λόγος)


και πχ την 1 ώρα την ημέρα που μπορεί να παίζει κανένα single player ή κανένα χαλαρό multi... εε δεν χάθηκε ο κόσμος
περί adaptive sync θα πω απλά ότι ποτέ δεν το είδα οπότε δεν ξέρω πόσο καλά αποδίδει

 

τώρα αν θες να περιορίσεις το ips lottery ... δεν ξέρω είναι λοταρία ίσως να τα σκάσεις σε καμία υπερκοστολογημένη eizo μπας και ή ανάλογα την πολιτική επιστροφών κάθε καταστήματος θα αρχίσεις τα πήγαινε έλα(bonus εαν το κατάστημα είναι κοντά σου για να την δεις πριν την πάρεις ή να μην τρέχεις με μεταφορικές/courier στις επιστροφές)

πάντως προσωπικά οι καλύτερες αγορές που θεωρώ ότι έχω κάνει είναι
1) όταν άλλαξα απο ένα απλό tn στην u2414 της dell πριν 5 χρόνια (μπορεί και 6 δεν θυμάμαι)
2) όταν αγόρασα ένα μηχανικό πληκτρολόγιο (αλλά οκ αυτό είναι θέμα αίσθησης σαν τα brown δεν έχει)

γενικά μην ξεχνάς ότι το πιο σημαντικό ίσως πράγμα για ένα υπολογιστή που χρησιμοποιείς καθημερινά είναι τα περιφερειακά
γιατί και σύστημα με 2990wx(ή ότι i9 υπάρχει σήμερα) και 2 rtx να έχω, αν η οθόνη το keyboard/mouse/ακουστικά είναι για σφαίρα...
 

 

ps. είτε θα την βάλεις κατευθείαν σε vesa mount είτε προσεξε να έχει καμία σοβαρή βάση η οθόνη για να βολέψει

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος mr_element έγραψε:

Εκτιμώ τις προτάσεις σου και πιθανότατα μόλις διαβάσει και αυτό το ποστ θα καταλάβει πως πηγαίνουμε ολοταχώς προς πεταμένα λεφτά και θα συμμαζευτεί (κι αυτή κι εγώ που ίσως παρερμήνευσα κάποια λεγόμενα ή προσπάθησα να προβάλω καταστάσεις με υπερβολικό τρόπο). Υπάρχει κάτι που να προτείνεις σε curved για την "ομορφιά" της υπόθεσης?

 

@DEADLAZARUS 

Κάνω tag τον Γιώργο που λίγο περισσότερο από εμένα το έχει ψάξει με τις Curved οθόνες. Πάλι θεωρώ ότι είναι υπερβολή (δεν νομίζω ότι είναι πιο όμορφες - υποκειμενικό βέβαια αυτό). 

 

Στην οθόνη δεν νομίζω το να διαβάζεις "καντάρια" σελίδων παίζει ρόλο το refresh rate (από 60Hz και πάνω δεν έχει νόημα - από εκεί και κάτω, το συζητάμε). Υπάρχουν πολλές οθόνες που κάνουν "overclocking". Η παλιά μου dell p2414H, έκανε overclock στα 78Hz. Δεν μπορούσα να καταλάβω τις διαφορές, πραγματικά. 

Οι εκάστοτε τεχνολογίες κάνουν τη διαφορά στο πόσο θα κουραστεί το μάτι σου. Πχ glossy/matte, pwm ή όχι κλπ. Είναι κάποια παιδιά εδώ που τα ξέρουν καλύτερα πάντως. Όμως τα 144hz etc etc, είναι way too much για μία all around χρήση, και όπως λέει και ο Shattered, θα είχαν νόημα στις παραπάνω χρήσεις (πάλι επιφυλακτικός είμαι προσωπικά, αλλά δεν θα το κάνω VS το θέμα).

 Αν βρισκόσουν στην Αθήνα θα σας έλεγα να έρθετε και να δείτε με τα μάτια σας την οθόνη και να αποφασίσετε αν χρειάζεται να ξοδευτούν περισσότερα ;) 

 

Τώρα RTX2080... Για μια κοπέλα επειδή ζήτησε να παίξει το Witcher 3 (game του 2015 που έπαιζα με τον i5-4590 και την GTX 770 σε medium στα 50-60 fps ), νομίζω ότι καταλαβαίνεις πως είναι...ανέκδοτο ? Τις κάρτες δεν τις είδαμε ακόμη, καλά θα αποδίδουν αλλά ζητάνε μαλλιά κεφαλής :p 

 

Το να στηθεί PC γύρω από οθόνη, ίσως να είναι καλή κίνηση, εφόσον στήνεται από το 0, όμως πρέπει να καθορίσετε τις πραγματικές απαιτήσεις, και όχι τις υποθετικές. 

Εφόσον μπορούν να ξοδευτούν φράγκα, δεν σου λέω να μην κάνεις ένα PC τούμπανο, αλλά παν μέτρον άριστον :)  

Και η οθόνη μπορεί να είναι σημαντικό μέρος του, αλλά και εδώ με μέτρο και πάντα, ανάλογα με τις ανάγκες (και τα γούστα τα οπτικά βεβαίως βεβαίως :p )

Επίσης, όπως ειπώθηκε, προσοχή σε ΟΛΑ τα περιφερειακά, παίζουν ρόλο στη συνολική εμπειρία. Αν και δεν είναι ανάγκη να έχεις μηχανικό keyboard, once you go mech, you never go back :p 

Link to comment
Share on other sites

Να πω, λοιπόν, κι εγώ τη γνώμη μου:

1) σε καμία των περιπτώσεων δεν θα πάρεις ακριβή οθόνη που δεν θα χρησιμοποιηθεί. Αν η κοπέλα σου ενδιαφέρεται για 2-3 παιχνίδια, μια 1440p@60hz είναι more than enough. Ξέχνα τις msi. Στις οθόνες δεν το έχουν. Ξέχνα τα gsync/144hz/3088 fps. Δεν χρειάζονται για casual gaming.

2) Το σημείο κλειδί είναι το διδακτορικό της. Άρα θέλεις μια crystal clear οθόνη, ξεκούραστη για τα μάτια της και με φίλτρα προστασίας. Εντάξει, δεν θα γίνουμε υπερβολικοί, αλλά καταλαβαίνεις πώς το λέω. 

3) Ξεχνάς τις ultrawide@29''. Με 1080p ανάλυση, απλά δεν.... Curved έχει νόημα στις 34''. Στο λέω γιατί έχω 29'' ultrawide και το curved μού είναι αχρείαστο. Αν είχα 34άρα ultrawide, ναι, θα το χρειαζόμουν. Πρόσεξε: το curved στις μεγάλες οθόνες υπάρχει, κυρίως, για να μην γυρνάς 

δεξιά αριστερά το κεφάλι σου. Δευτερευόντως, προσθέτει και μια πινελιά ομορφιάς. 

Να ξέρεις ότι οι ultrawide είναι ιδιαίτερες οθόνες. Ή θα τις ερωτευτείς και δεν θα μπορείς να πας ξανά σε 16:9 ή θα τις μισήσεις. Α, τα περισσότερα παιχνίδια παίζουν μια χαρά σε ultrawide. Άντε να χρειαστεί να κατεβάσεις κάποιο mod/πειράξεις αρχείο του όποιου game κτλ. 5 λεπτά υπόθεση. 

4) Σε όποια οθόνη κι αν καταλήξεις, θα τη δεις (δείτε) από κοντά. Νόμος. 

Κατακλείδα: είτε θα πας σε μια 1440p@60hz με γνώμονα την καθαρότητα της απεικόνισης και το ξεκούραστο της χρήσης είτε σε μια ultrawide@34''@60hz (η οποία θα πληροί τις ίδιες προϋποθέσεις). 

Εφόσον αυτές οι συνθήκες ικανοποιούνται, θ' απολαύσει και το witcher/need for speed/whatever...

Ό,τι άλλο θέλεις να ρωτήσεις, εδώ είμαστε. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Αλήθεια ποστάρω σε διάφορα forums κατά καιρούς και μπορώ να πω ότι μου δώσατε από το χρησιμότερο feedback που έχω πάρει. Όχι μόνο γιατί έμαθα 5-10 πράγματα περί οθονών και τεχνολογιών που αγνοώ (καθότι κι εγώ ακόμα κάνω τη δουλειά μου σε μία Samsung S27D590P) αλλά και γιατί πραγματικά θεωρώ ότι προστατέψατε τα λεφτά μου που στην τελική θα μπορούσατε να μην νοιαστείτε καν! Πραγματικά ευχαριστώ από καρδιάς!

 

3 hours ago, tommybertsen said:

Αν βρισκόσουν στην Αθήνα θα σας έλεγα να έρθετε και να δείτε με τα μάτια σας την οθόνη και να αποφασίσετε αν χρειάζεται να ξοδευτούν περισσότερα ;) 

 

Δυστυχώς είμαι (και θα είμαι για καιρό) Θεσσαλονίκη - μακάρι να γινόταν!

 

3 hours ago, tommybertsen said:

Το να στηθεί PC γύρω από οθόνη, ίσως να είναι καλή κίνηση, εφόσον στήνεται από το 0, όμως πρέπει να καθορίσετε τις πραγματικές απαιτήσεις, και όχι τις υποθετικές.

 

Ναι, από το 0 θα στηθεί  κάτι, και προφανώς η RTX2080 ήταν ακόμα μια υπερβολή (μου). Όταν έρθει η ώρα (με το νέο έτος) θα γίνει μια συζήτηση και μάλλον θα με ξαναδείτε να αναζητώ συμβουλές! ?

 

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

2) Το σημείο κλειδί είναι το διδακτορικό της. Άρα θέλεις μια crystal clear οθόνη, ξεκούραστη για τα μάτια της και με φίλτρα προστασίας. Εντάξει, δεν θα γίνουμε υπερβολικοί, αλλά καταλαβαίνεις πώς το λέω. 

 

Με βάση αυτό ... 

 

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

Κατακλείδα: είτε θα πας σε μια 1440p@60hz με γνώμονα την καθαρότητα της απεικόνισης και το ξεκούραστο της χρήσης είτε σε μια ultrawide@34''@60hz (η οποία θα πληροί τις ίδιες προϋποθέσεις). 

 

...αυτό...

 

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

Δευτερευόντως, προσθέτει και μια πινελιά ομορφιάς. 

 

...αλλά και αυτό περί curved (καθότι κοιτάει να κάνει ένα όμορφο setup και να το ανεβάζει δεξιά κι αριστερά σε youtube instagram etc.). Έχεις κάποια (καλή) πρόταση πέραν αυτών πιο πάνω?

 

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

4) Σε όποια οθόνη κι αν καταλήξεις, θα τη δεις (δείτε) από κοντά. Νόμος. 

 

Δυστυχώς (τουλάχιστον εγώ) δεν ξέρω καταστήματα στη Θεσσαλονίκη που να έχουν τέτοια γκάμα και να μπορείς να βρεις στημένο το μοντέλο που είδες π.χ. στο skroutz για να το "τεστάρεις". Αθήνα πιστεύω είναι πιο καλά τα πράγματα σε τέτοια θέματα. Εδώ τα PLAISIO, Public, MediaMarkt έχουν κάποιες της σειράς - προσωπικά ποτέ δε βρήκα κάποια να με ικανοποιεί. Κινούμαι όσο μπορώ μέσω reviews και βίντεο Youtube λαμβάνοντας υπόψιν φυσικά ότι η κάμερα που τραβάει την οθόνη σίγουρα δεν αντικατοπτρίζει ούτε το 80% της πραγματικότητας πολλές φορές.

 

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά!

Έγινε επεξεργασία από mr_element
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος mr_element έγραψε:

Δυστυχώς είμαι (και θα είμαι για καιρό) Θεσσαλονίκη - μακάρι να γινόταν!

 

Είναι η γενέτειρά μου, 30 χρόνια εκεί ήμουν (west side :p ). Δεν γνωρίζω και εγώ καταστήματα όμως που να έχουν στημένα μοντέλα έστω και λίγο πιο εξειδικευμένα.

Μην νομίζεις ότι εδώ αλλάζει πολύ αυτό, απλά έχει πολύ περισσότερες επιλογές συνολικά, και κάποια Πλαίσιο, Κωτσόβολοι και σια,  έχουν περισσότερα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν...αιώνες, ήταν το Πλαίσιο...Πλέον δεν το πολυνομίζω. Δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις πάντως.

Στο site της iiyama με μία πρόχειρη αναζήτηση, βρήκα αυτό:

 

image.png

Άρα και από Σαλόνικα, Αθήνα θα σταλεί... Αν ισχύει το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί (panos444) είναι από τη Θεσσαλονίκη, οπότε μπορείς να έχεις από πρώτο χέρι μια εικόνα για το πόσο καλή είναι η οθόνη.

https://www.amazon.com/ViewSonic-VX2778-SMHD-Frameless-Monitor-DisplayPort/dp/B01GV9H6BE/ref=cm_cr_arp_d_product_top?ie=UTF8

https://www.techspot.com/products/monitors/lg-34uc88.149762/

Επαναλαμβάνω: την οθόνη (και ειδικά αν καταλήξετε σε ultrawide) πρέπει να τη δείτε από κοντά. Διαφορετικά (αν, δηλαδή, τούτο δεν είναι εφικτό), βρείτε ένα μαγαζί με καλή πολιτική επιστροφών, ώστε να μην ταλαιπωρηθείτε σε περίπτωση προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, όταν μιλάμε για καντάρια κειμένου και πολύωρη ανάγνωση, δεν είναι επιλογή μία ultrawide οθόνη, μιας και το κεφάλι θα πηγαίνει πέρα-δόθε για αυτό το σκοπό... Το παιδί μίλησε για "curved" και όχι για "ultrawide". 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Γιώργο, όταν μιλάμε για καντάρια κειμένου και πολύωρη ανάγνωση, δεν είναι επιλογή μία ultrawide οθόνη, μιας και το κεφάλι θα πηγαίνει πέρα-δόθε για αυτό το σκοπό... Το παιδί μίλησε για "curved" και όχι για "ultrawide". 

Γι' αυτό τόνισα το εξής:

 

πριν 25 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Επαναλαμβάνω: την οθόνη (και ειδικά αν καταλήξετε σε ultrawide) πρέπει να τη δείτε από κοντά. Διαφορετικά (αν, δηλαδή, τούτο δεν είναι εφικτό), βρείτε ένα μαγαζί με καλή πολιτική επιστροφών, ώστε να μην ταλαιπωρηθείτε σε περίπτωση προβλήματος.

Γενικά μιλώντας, αν πάει σε αναλογία 16:9, δεν νομίζω ότι το curve προσθέτει κάτι. Αν θέλει, επομένως, curved, ας δει μια ultrawide.

Εξάλλου, τέτοιες οθόνες έχουν split screen mode. Heck, εδώ έχει η entry level δική μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Η ultrawide, δεν σημαίνει curved αυτόματα. Άλλο το ένα άλλο το άλλο και άλλο ο συνδυασμός. Ας δει κάποια κανονική οθόνη. Τα curved και λοιπά, πλερώνονται :p 

Αφού συμφωνούμε, δεν καταλαβαίνω πώς καταλήγουμε να διαφωνούμε.

Έγραψα:

On 2/9/2018 at 1:42 ΜΜ, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Curved έχει νόημα στις 34''. Στο λέω γιατί έχω 29'' ultrawide και το curved μού είναι αχρείαστο. Αν είχα 34άρα ultrawide, ναι, θα το χρειαζόμουν. Πρόσεξε: το curved στις μεγάλες οθόνες υπάρχει, κυρίως, για να μην γυρνάς δεξιά αριστερά το κεφάλι σου.

Προφανώς και υπάρχουν flat οθόνες/flat ultrawide. Ωστόσο, κατ' εμέ, στις 34'' (ultrawide) το curved είναι απαραίτητο. Άλλος μπορεί να μην το θέλει.

Στις 27'' (16:9), όχι, δεν θεωρώ απαραίτητη την καμπυλότητα. Στις 29'' (ultrawide), όχι (το έγραψα και παραπάνω και το βλέπω καθημερινώς). Στις 32'' (16:9), να το συζητήσουμε.

Γι' αυτό λέω ότι πρέπει να δουν από κοντά τις οθόνες που θα επιλέξουν.

Στη θεωρία, επί παραδείγματι, μπορεί το curved να φαντάζει ιδανικό. Μόλις, όμως, δεις από κοντά μια 32''/34'' curved, μπορεί να να σκεφτείς ότι δεν κάνει για αυτό που τη θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση. Καταλήξαμε (και αγοράσαμε) την Iiyama ProLite XUB2792QSU που πρότεινε ο @tommybertsen. Έχει μείνει κατευχαριστημένη με την ποιότητα (και ακόμα σκεφτείτε δεν είναι ΚΑΝ συνδεδεμένη σε proper pc - αλλά στο laptop που έχει τώρα ένα της κακιάς ώρας). Και ήδη μου ζήτησε για μελλοντικά να έχω στα υπόψιν ότι μπορεί να πάρουμε την αντίστοιχη σε 24άρα 1080p για κάθετα να βλέπει εκεί κώδικα για το διδακτορικό της (άρα της άρεσε πολύ)!

 

Να 'στε καλά για όλη τη βοήθεια και όλες τις συμβουλές!

Έγινε επεξεργασία από mr_element
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μολις τωρα διαβασα το νημα. Με γεια η νεα οθονη. 

 

 Για μελλοντικη χρηση, αν ποτε χρειαστεις καποια οθονη, κοιτα και τη παρακατω στο λινκ. Ειναι μικροτερη, λογικη τιμη για αυτα που προσφερει και 5 ετη εγγυηση.

 

https://www.eizo.gr/product/foris-fs2434-238/

 

 

Έγινε επεξεργασία από xkabamarux
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.