Jump to content



troubleshooting Asus P5N-D


Dr. Gonzo

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

Έχω μια Asus P5N-D (s775) που μου έχει πιει λίγο το αίμα..

Η ιστορία:

Το PC ήταν λειτουργικό προ εξαμήνου, είχε επάνω έναν E8400, μια 950GTX, 4x1GB DDR2 και 2x250GB Seagate 7200.10 (PSU PC Power & Cooling 750W).

Μέσα στο τελευταίο εξάμηνο δεν δούλεψε καθόλου, καθόταν σε μια γωνία χωρίς καλώδιο τροφοδοσίας.

Πριν 2 βδομάδες αποφάσισα να το ξανανοίξω. Οι ανεμιστήρες γυρίζουν, αλλά κανένα σήμα στην οθόνη.

 

Βγάζω σκληρούς και ανεμιστήρες, αφήνω μόνο το CPU fan.

Βγάζω την 950GTX,  βάζω μια 9500GT. Τα ίδια.

Βγάζω την PCIe και δοκιμάζω με μια παλιά PCI. Τα ίδια.

Βγάζω τα 3 από τα 4 dimmάκια, δοκιμάζω 1 μόνο με τη σειρά στο 1ο, 2ο, 3ο, 4ο bank. Τίποτε.

 

Το τροφοδοτικό δουλεύει μια χαρά, το έχω δοκιμάσει σε άλλες 2 μητρικές φίλων (μια AsRock 880G με X4 955 και μία Asus X58 (δεν θυμάμαι ποια) με Xeon 6core)

Οπτικά η μητρική δεν έχει κανένα ίχνος από κατσαβίδι ή κάτι άλλο. Οι πυκνωτές είναι solid state, δεν υπάρχει κάποιος "φουσκωμένος".

 

Σκεφτόμουν να έχει πάει κάτι στραβά με το BIOS, οπότε δανείστηκα ένα Mini Pro (TL-866A) από έναν φίλο.

"Διάβασε" το τσιπάκι μια χαρά (τουλάχιστον έτσι νομίζω). Θα πάρω κι ένα screenshot γιατί ανάμεσα στα ακαταλαβίστικα, είδα ότι έγραφε σε ένα σημείο για ένα άκυρο CPU (Celeron 430) και στις μνήμες (DIMM A1, A2, B1, B2) δεν έγραφε τίποτα.

 

Έχετε κάποια ιδέα; Τί άλλο μπορώ να κοιτάξω πριν πάει για ανακύκλωση;;

 

(Έχω βάλει κι ένα beeper ηχειάκι στους headers της μητρικής μπας και πετάξει κάποιον ήχο να ψάξω για error code, αλλά τπτ)

 

Ευχαριστώ!

Bios_dump.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.