Jump to content



Προτάσεις για αγορά (αξιόπιστης) μητρικής AM4.


Soap

Recommended Posts

Καλησπέρα.


 Ιούνιο του 2017 έστησα ένα Ryzen built με τα εξής:


-R5 1600

-MSI B350M Mortar Arctic 

-1x 4GB Corsair pow profile 

-MSI GT1030 Aero 2GB

-XFX TS 550W

-Samsung 850 Evo 256GB

-Windows 10 Pro



Από την πρώτη μέρα είχα μπλε οθόνες σε άκυρες φάσεις. Το error code πάντα το ίδιο και από google είδα σχετίζεται με την κάρτα γραφικών.

Αφαιρώντας τον driver της nvidia και αφήνοντας τον driver των Windows, όλα καλά.

Μέχρι που το Windows update πέρναγε από μόνο του τον nvidia driver και πάλι τα ίδια. 


Υπέθεσα ότι επειδή ήταν καινούρια η GT1030 θα έπρεπε να περιμένω λίγο για σταθερούς drivers.


 

Σεπτεμβριο του 2017, περνάω τον τελευταίο driver της nvidia. Τα ίδια. Μπλε οθόνες.

Νοέμβριο του 2017, πάλι τα ίδια. 

Έκανα και bios update τότε, μπας και φτιάξει το πρόβλημα, χωρίς αποτέλεσμα. 


 

Ξαναπερνάω τους τελευταίους drivers της κάρτας τον Μάιο και τον Σεπτέμβριο του 2018, χωρίς αλλαγή.

Βάζω την GTX 1050Ti που έχω, χωρίς αλλαγή. 

Ενδιάμεσα έπαιξαν format και κάθε φορά που πέρναγα νέα έκδοση driver, έσβηνα την παλιά μέσω Display driver uninstaller.

Δοκιμασα να βάλω την μνήμη και σε αλλά slots.


 

Πριν 3 μέρες είπα πάνω στην απελπισία να περάσω το τελευταίο bios μπας και...

Το κατέβασα, πέρασα το αρχείο σε fat32 φλασάκι, bootάρα το bios, έτρεξα M-Flash και η διαδικασία ολοκληρώθηκε πλήρως. Έφτασε 100%, έκανε επανεκκίνηση, αλλά δεν ξαναπόσταρε ποτέ από τότε.

Έβγαλα μπαταρίες, βραχυκύκλωσα τα jumpers όπως λέει το manual, χωρίς αποτέλεσμα.


Για να μην μακρηγορώ, επειδή το πισί είναι φίλου και το χρειάζεται για δουλειά, πρέπει μέχρι Παρασκευή να έχω πάρει καινούρια μητρική.


 

Και φτάνουμε στο ψητό.

Έχω μεγάλη δυσκολία στο να καταλήξω σε κάποιο μοντέλο.

Αυτό γιατί όσο το έψαξα τις τελευταίες 3 μέρες, διαβάζω στις κριτικές ΠΟΛΛΩΝ AM4 μητρικών, για μπλε οθόνες και freezαρίσματα σε άκυρες φάσεις.

Είδα ότι αυτή με τις περισσότερες θετικές κριτικές σχεδόν παντού, είναι η Asus B350-F Strix, αλλά δεν το επιτρέπει το budget και επίσης δεν χρειαζόμαστε μητρική με τόσα features.

 

Γιατί σας γράφω: Θέλω να πάρω μία αξιόπιστη μητρική (θα μου πείτε, που θες να το ξέρουμε εμείς), έως 100€, για απλή χρήση γραφείου και θα ήθελα τις προτάσεις σας.

Αν δηλαδή έχετε κανένα μοντέλο υπ’ όψιν που να έχετε ακούσει πως είναι αξιόπιστο/δοκιμασμένο, θα με βοηθούσε η άποψη σας.


Μερικά μοντέλα που έχω υπ’ όψιν:

-Asrock AB350M Pro4

-Asrock AB350 Pro4

-Asrock A320M Pro4

-Asrock B450M Pro4

-Asrock B450 Pro4

-MSI B350 PC Mate


Σκεφτόμουν να πάω σε B450 με την λογική ότι παίζει να έχουν βελτιώσει κάποια προβλήματα που υπάρχει με το B350. Ή είναι άκυρη η λογική;


Δεν μας ενδιαφέρει OC, gaming, κλπ. Απλά να δουλεύει χωρίς προβλήματα. Γενικά ψάχνω απλά κάτι αξιόπιστο γιατί δεν με παίρνει να το δώσω και να έχει πάλι τέτοια προβλήματα. Σκέφτηκα ακόμα και το ενδεχόμενο να πάρω μητρική και cpu intel 8ης γενιάς για να ξεμπερδεύω..




Κάθε άποψη δεκτή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλημερα

Σαν κάτοχος Asrock AB350M Pro4  με 1600, ειμαι υπερ ευχαριστημένος. έχω στήσει άλλα δυο με Α10 9700 & 2200G  και είναι μια χαρά. Οσο αναφορά το M δυλώνει οτι ειναι Micro ATX .

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

MSI x370 gaming pro carbon και απο δεκ οπου πρωτη μερα εγινε αντικατασταση μιας και δεν bootαρε ποτε, μεχρι και σημερα μου χει βγαλει το λαδι με τις ασυμβατοτητες σε ram και πολυ χαμηλη αποδοση με combo r5 1600. Θα παω σε καποια υλοποιηση τις επομενες ημερες Gigabyte - Asrock μηπως και τελειωσει το βασανο. Απο μενα μακρια απο msi για amd συστημα. 

Έγινε επεξεργασία από Dr_Nikiforos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.