Jump to content



Γεννήτριες (βενζίνης,πετρελαίου) πληροφορίες, συντήρηση, αγορές ...


Recommended Posts

Ανοίγω το παρόν θέμα καθώς ψάχνω για αγορά γεννήτριας (βενζίνης), να μπορεί να σηκώσει 2 αντλίες 2x750W,

βάζω να έχει κι έναν "αέρα" έξτρα 500W οπότε σύνολο 2000W.

 

Παραμέτρους που κοιτάω

  1. αξιοπιστία
  2. αυτονομία (8 ώρες απ'όσο έχω δει μια χαρά και για τις 2 αντλίες)
  3. θόρυβος (όσο γίνετε να παράγει λιγότερο)
  4. συντήρηση (αν χρειαστεί κάποια εύκολα πράγματα να τα κάνω και ο ίδιος, δεν γνωρίζω κατά πόσο ισχύει αυτό που γράφω :p )
  5. βάρος (μικρότερη βαρύτητα θα δώσω)

 

Στο θέμα θορύβου αν τα έχω ψάξει σωστά (παλιότερα),μια  inverter νομίζω θα με καλύψει στις παραμέτρους  (2,3,5)

 

  1. STANLEY SIG2000-1  310€
  2. KUMATSUGEN GB2000 400€

  3. STANLEY SG3100  300€

- Ανάμεσα στις 2 πρώτες είμαι, για την kumatsugen  ο είναι καλές, stanley δεν ξέρω αλλά της stanley είναι πιο κοντά στα χρήματα μου.

- Η 3 είναι κλασική και θα σηκώνει την γειτονιά στο πόδι (αν δεν κάνω λάθος)

- Κάποια άλλη εταιρεία στα χρήματα αυτά

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω το ινβερτερ σημαίνει ανόρθωση  και μετά ξανά εναλλασσόμενο συνήθως για  αλλαγή   συχνότητας  άρα στροφών και οικονομία στους μετασχηματιστές που μειώνετε ο όγκος τους. Δεν βρίσκω κάποια χρησιμότητα στις γεννήτριες από αυτήν την τεχνολογία.. Ένα AVR χρειάζεται, τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά είναι για να παθαίνεις έμφραγμα όταν χαλάσουν και σου πούνε την τιμή

 

Η ονομαστική  απόδοση των γεννητριών και όχι μόνο είναι υποθετικός αριθμός ακόμα και για τον Β/Ν πόλο

 

Ο θόρυβος από τις 3000 στροφές όσο και να μπουκωθεί δεν φτάνει το επίπεδο των 1500 στροφών

 

Βενζίνες και οχτάωρα είναι μια σύντομη ιστορία. Πετρέλαιο και 1500 στροφές για μακροζωία αλλά 24/7 λειτουργία δεν υπάρχει πουθενά.

 

Οι αερόψυκτες θέλουν αέρα. Τις υδρόψυκτες  μπορείς να τις κλίσεις αν βγάλεις έξω το ψυγείο

 

Μια ωραία λύση είναι να αγοράσεις μια μηχανή μια γεννήτρια ένα κομπλερ και 2 Π

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Από ότι ξέρω το ινβερτερ σημαίνει ανόρθωση  και μετά ξανά εναλλασσόμενο συνήθως για  αλλαγή   συχνότητας  άρα στροφών και οικονομία στους μετασχηματιστές που μειώνετε ο όγκος τους. Δεν βρίσκω κάποια χρησιμότητα στις γεννήτριες από αυτήν την τεχνολογία.. Ένα AVR χρειάζεται, τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά είναι για να παθαίνεις έμφραγμα όταν χαλάσουν και σου πούνε την τιμή

 

Απ'όσο έχω καταλάβει o inverter στις γεννήτριες είναι χρήσιμος για την οικονομία στο καύσιμο συγκριτικά με τις κλασικές.

Για παράδειγμα για τις 2 αντλίες που την χρειάζομαι όταν θα δουλεύει η μια αντλία:

  • η inverter θα δουλεύει στα μισά της λειτουργίας της οπότε και λιγότερη κατανάλωση
  • η "απλή" είτε έχεις την μια αντλία πάνω είτε και τις 2 θα δουλεύει στα full της

*τα παραπάνω που περιγράφω είναι ότι έχω καταλάβει, αν είναι λάθος μην βαρέσετε :p

 

Η χρήση της γεννήτριας δεν είναι για 24/7 αλλά την χρειάζομαι μόνο σε περίπτωση διακοπής κατά την διάρκεια που πέφτουν καρέκλες,

ώστε να έχω ετοιμοπόλεμες τις αντλίες προς χρήση.

  

Είχα πάει σε κατάστημα για να πάρω μια εκ των 2 που έχω βάλει (δεν υπήρχαν ετοιμοπαράδοτες) και μου προτειναν άλλες 2, 

σε kraft (γενικά), kipor (αυτές ξεφεύγουν σε τιμή) και zeus την παρακάτω

https://www.skroutz.gr/s/9335160/Zeus-GSI-1-6M.html

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Με σταθερές στροφές και περιστασιακή χρίση το καύσιμο είναι το τελευταίο που σε ενδιαφέρει….αν και 3000 εκρήξεις ότι και να κάνεις δεν γίνονται οικονομικότερες από 1500

Από βενζίνες δεν γνωρίζω πολλά…αν ανέβεις λίγο  πάρε Fischer Panda  : P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.