Jump to content



asus strix 399 e gaming και θύρα pci express .


iseeklife

Recommended Posts

γεια σας παίδες . έχω την μητρική του τίτλου https://www.msystems.gr/index.php?category=1317&product=23293   .

σε αυτή πάνω έχω μια 390χ που πιάνει τις τρεις πρώτες θύρες , μια κάρτα ήχου στην επόμενη , ένα κοντρόλλερ usb 3.0 στην επόμενη και μου μένει η τελευταία pci express 3.0 x 16 διαθέσιμη . 

θέλω να κάνω αναβάθμιση στους δίσκους και εάν γίνεται να βάλω τον 900 p σε αυτή τη θύρα . 

στο σίτε που σας δείχνω αναφέρει μέχρι και triple use (δεν γνωρίζω εάν αναφέρει για crossfire καταστάσεις ) 16 χ 16 χ 8 . Όταν χρησιμοποιούνται και οι τέσσερις δεν αναφέρει τίποτα . λίγο πιο  πάνω λέει ότι υποστηρίζει quad crossfire x . 

έστω ότι χρησιμοποιούνται και οι τέσσερις θύρες pci χ 16  η τέταρτη σε τι ταχύτητα θα τρέχει ? γνωρίζει κανείς να μου πει ? ή θα τον πάρω τζάμπα τον δίσκο ? 

Link to comment
Share on other sites

Στο manual δεν λέει κάτι?

 

Και στη σελίδα της Asus βλέπω:

AMD Ryzen™ Threadripper™ Processors


4 x PCIe 3.0 x16 (single@x16, dual@x16/x16, triple@x16/x16/x8 mode) 
AMD X399 chipset
1 x PCIe 2.0 x4 (max at x4 mode) 
1 x PCIe 2.0 x1

 

Σε quad νομίζω ότι είναι x16/x16/x8/x8, με τις δύο (κοντές) επιπλέον να είναι PCIe 2.0 x4 και x1

Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα στην 4η PCIe 3.0, αλλά δεν σε βολεύει πχ να κουνήσεις την κάρτα ήχου σε άλλη θέση?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.