Jump to content



Βοήθεια για τη συμβατότητα μεταξύ Hardware


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα την βοήθειά σας για το πόσο είναι συμβατό μεταξύ τους όλο το hardware που συνδύασα για το νέο gaming desktop που θέλω να φτιάξω(πρώτη φορά το κάνω).

 

Motherboard Asrock Z370 Extreme4

CPU Intel Core i7-8700K Box

Cooler CPU CoolerMaster Hyper 212 LED Turbo

GPU MSI GeForce GTX 1070 Ti 8GB Gaming

RAM G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz  -->  Θα υπάρχει θέμα στο κούμπωμα τους λόγω ύψους από το CPU COOLER?

Σκληρός Western Digital Blue 3D NAND M.2 500GB

Τροφοδοτικό Corsair RMx Series RM650x

Κουτί Phanteks Eclipse P400s Tempered Glass

Οθόνη MSI Optix MAG27C

 

Από θέμα συμβατότητας είναι όλα εντάξει μεταξύ τους? Με τη motherboard, οι ram θα τρέχουν στο μέγιστο κτλπ??? Το κουτί χωράει καρτα γραφικών και όλα τα υπόλοιπα χ ωρίς πρόβλημα?

 

Έγινε επεξεργασία από chrisdmg
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Oric έγραψε:

Αυτά που μου πρότεινες ξεφεύγουν πολύ στο budget που μπορώ να διαθέσω, ήδη με αυτά που έχω είμαι οριακα

Απλα ήθελα να μου πείτε αν οκά αυτά που επέλεξα είναι συμβατά το ένα με το άλλο και δεν θα αντιμετωπίσω κανένα προβλημα στο να λειτουργήσει άριστα το συστημασύστημα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, chrisdmg said:

Αυτά που μου πρότεινες ξεφεύγουν πολύ στο budget που μπορώ να διαθέσω, ήδη με αυτά που έχω είμαι οριακα

 

 

δεν θέλω να το παρεξηγήσεις αυτό που θα γράψω αλλά,

με την φθηνότερες τιμές skroutz το σύστημά σου βγαίνει στα 1879 (συν τα μεταφορικα)
αυτά που είπε ο oric είσαι στα +25 ευρώ
όταν δίνεις κοντά 2000 μου φαίνεται αστείο να κολλάς σε 25 ευρώ (εκτός εαν κάποια πράγματα είναι μεταχειρισμένα και τα αγοράζεις σε καλύτερη τιμή)

 

σε κάθε περίπτωση, η σύνθεση που λες θεωρητικά θα δουλέψει (το μόνο ερώτημα είναι μήπως μπλοκάρει το πρώτο σλοτ στις μνήμες η ψύκτρα αλλά νομίζω στα z370 τα "κύρια" slot είναι τα 2 και 4 οπότε δεν έχεις θέμα)

 

πάντως θα έλεγα να πας στον samsung ssd (πέρα από το ότι είναι πιο γρήγορος, έχει και περισσότερη εγγύηση) και στο τροφοδοτικό μιας και η seasonic είναι εγγύηση(απο τις πιο παλιές και αξιόπιστες εταιρίες για τροφοδοτικά)

εναλλακτική (αν και πιο ακριβή λίγο) με αρκετά καλύτερο τροφοδοτικό (και λογικά καλύτερο cooler)
το bundle της evga (αν και γενικά δεν πολυαξίζει σε σχέση με αυτά που είχε πριν 1 μήνα)
https://eu.evga.com/products/featured-bundles.aspx

 

τέλος κράτα στο μυαλό σου ότι ο καλύτερο πύργος και η καλύτερη οθόνη χρειάζονται την απαραίτητη συνοδεία για να τα απολαύσεις (δηλαδή ποντίκι+πληκτρολόγιο όχι logitech των 5 euro)

Έγινε επεξεργασία από shattered
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κάτι ακόμη. Σου πρότεινα κάποιες αλλαγές συμβατές με τις γνώσεις που έχεις και τον τρόπο που σκέπτεσαι. Αν ήθελα να διορθώσω τις επιλογές σου, πράγμα που είναι και το σωστό, τότε θα έπρεπε να σου προτείνω έναν ryzen 5 2600 που είναι επαρκέστατος για τη δουλειά που τον θέλεις και ένα mobo B450 των 120 ευρώ, ώστε να χωρέσει στον προϋπολογισμό σου μια RTX 1070 ή 1080. ΑΡ-ΤΙ-ΕΞ. Το να δώσεις 450 ευρώ για άλλη κάρτα γραφικών παλαιότερης τεχνολογίας με τις RTX να είναι διαθέσιμες στην αγορά, έστω σ' αυτές τις τιμές, είναι εντελώς σουρεάλ. Δέξου τις προτάσεις κάποιων που γνωρίζουν (χίλια) δυό πράγματα παραπάνω, όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλ' επειδή σε συμφέρει

Link to comment
Share on other sites

Κατ’αρχας σας ευχαριστώ και τους δυο για το ενδιαφέρον σας και τις συμβουλές σας, εννοείται ότι δεν παρεξηγώ τίποτα από όσα μου λέτε, το αντίθετο, τα εξετάζω και επειδή είναι άσχετος τα ψάχνω για να μάθω. Όσο αφορά τον επεξεργαστή που έχει 8 πυρήνες αλλά μόνο 8 threads δεν ξέρω τη διαφορα με τα 12 threads του 8700k 

Το τροφοδοτικό λογικά θα το προτιμήσω.

Πληκτρολογιο και ποντίκι υπολογίζω και τα δυο μαζί 100-120 ευρώ και είμαι οκ στο budget.

Σήμερα το βράδυ θα ψάξω και τις άλλες επιλογές που προτείνατε και θα σας πω τις σκέψεις μου.

Σας ευχαριστώ και παλι

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω οτι το απολυτο VFM Gaming PC ειναι ο 2600+B450+ την μεγαλυτερη καρτα που μπορεις να χωρεσεις- αναλογα το μπατζετ...! 

 

Αν ζητουσες συνθεσεις, πριν προτεινεις την δικη σου, ειμαι σχεδον σιγουρος (χωρις να εχω κοιταξει τιμες) οτι θα μπορουσε να στηθει συστημα με 1080Τι...!! 

 

και ειδικα οσον αφορα Gaming, προσωπικα, προτιμω οποιαδηποτε συνθεση βγαινει με την μεγαλυτερη-δυνατοτερη καρτα γραφικων....!!!! 

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.