Jump to content



Access point μας ζάλισε τα *****


das

Recommended Posts

Καλημέρα Λαμπιτες .
Εχω εδώ ένα access point , tp link tl-wa901nd v3.1
.
Ηταν σε ένα παλιό ρουτερ και δούλευε κομπλέ.
Πήρε ο κάτοχός ένα καινούργιο tp link arc...κάτι ,δε θυμάμαι ,και απλά δεν παίρνει ίντερνετ .
Το έβαλα και σε ένα φτηνό tplink w8960 που έχω εδώ ,τίποτα.
Εκανα firmware update ,έκανα όλες τις ρυθμίσεις από την αρχή ,πακέτο.
Προφανώς έχει κάτι να κάνει με τις ip ?
Οι γνώσεις μου στα δικτυακά είναι μικρές .
Η ip του ρουτερ που έχω είναι 192.168.1.1 αν βοηθάει να μου πείτε κανένα παράδειγμα .
Thanks.
( https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://static.tp-link.com/res/down/doc/TL-WA901ND_V3_UG.pdf&ved=2ahUKEwjhnv364K3eAhXHhaYKHXfOCrsQFjAAegQIAxAB&usg=AOvVaw22YMsUM8YVaSMlLj1W06Bq )

Να προσθέσω ,ότι δίνω ίντερνετ με Ethernet για να πάρω wifi

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με την IP,  αυτή χρειάζεται μόνο για τη διαχείριση μέσω browser.

Πώς το χρησιμοποιείτε; Ως access point που συνδέεται με καλώδιο; Ως repeater; Ως client;

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να είναι κλειστός ο dhcp server του και να λειτουργεί ως απλό bridge μεταξύ του καλωδίου και του ασύρματου. Καλύτερα να μην μπλέκεις με nat ή wisp modes.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία με access point mode, κοίταξε αρχικά να είναι κλειστός ο dhcp server.

Χρησιμοποιείς το ίδιο SSID με το router ή διαφορετικό;

Όταν συνδέεται μία συσκευή στο 901 μπορείς να κάνεις ping το ίδιο το 901 και το Arc;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια ,αλλά παίζει να το παρατήσω με παιδεύει απίστευτα.
Γενικά το χειριζομαι από το κινητό γιατί έχει μόνο μια Ethernet θύρα αλλά από εκεί παίρνει ίντερνετ αυτή τη στιγμή ( και καλά)
Για να κλείσω το DHCP πρέπει να το βάλω σε static ip αντί για smart ip νομίζω ,κάπως έτσι.
Μόλις το βάλω σε static ip δε μπορώ να συνδεθώ με το κινητό μου ξανά μετά. Βλέπω το ssid αλλά δε συνδέεται .
Ηθελα με το ίδιο ssid να είναι γενικώς ,αλλά klein δε δουλεύει ούτε έτσι ούτε αλλιώς.

Το κακό είναι ότι όλα είναι ίδια μάρκα .
Το χειρότερο ότι με το παλιό ρουτερ δούλευε .
Δυστυχώς έχω λίγες γνώσεις ( για άλλη δουλειά πηγαίνω εγώ,για υπολογιστές,είναι μεγάλοι άνθρωποι και μου ζητάνε να του κάνω και τέτοια )και δεν ξέρω τι εννοείς να κάνω ping.
Να κάνω δλδ ping στην ip του καθενός ?και υποτίθεται οτι αν κάνω στο a.p. θα έπρεπε να παίρνει και το ρουτερ? Παίζει να το είπα ανάποδα...

Link to comment
Share on other sites

Η IP που θα έχει το access point δεν πρέπει να επηρεάζει το αν θα συνδέεσαι ασύρματα με το access point.

Να κάνεις ping εννοώ από το κινητό ή έναν υπολογιστή που είναι ασύρματα συνδεδεμένα στο 901 να κάνεις ping την IP του 901 και του arc. Θα πρέπει να είναι στο ίδιο δίκτυο, πχ 192.168.1.1/255.255.255.0 το arc και 192.168.1.2/255.255.255.0 το 901, ενώ το κινητό/υπολογιστής σου αν δεν παίρνει ρυθμίσεις από το dhcp του arc να του βάλεις static 192.168.1.3/255.255.255.0

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.