Jump to content



Στρατός: Ποιός παρουσιάζεται;; (ArmyLab)


morph

Recommended Posts

1-1 τους πάει νομίζω, έχουν σχετικά καινούριες εγκαταστάσεις, internet, πολύ καλό ΚΨΜ κλπ. Απλά αν είσαι εξοδούχος δε μπορείς να πας με τα πόδια Κομοτηνή, πρέπει να πάρεις λεωφορείο/ταξί ή να έχεις αυτοκίνητο. (είναι περίπου 20-25 λεπτά απόσταση)

Link to comment
Share on other sites

1-1 τους πάει νομίζω, έχουν σχετικά καινούριες εγκαταστάσεις, internet, πολύ καλό ΚΨΜ κλπ. Απλά αν είσαι εξοδούχος δε μπορείς να πας με τα πόδια Κομοτηνή, πρέπει να πάρεις λεωφορείο/ταξί ή να έχεις αυτοκίνητο. (είναι περίπου 20-25 λεπτά απόσταση)

το ξερω απο κομοτηνη ειμαι εγω :D

παντος το Φεβρουαριο παρουσιαζομαι και εγω δεν ξερω ακομα που απο εβδομαδα παω να κοψω την αναβολη

αλλα θελω σχετικα για βαρηκοους γνωριζεις ;

Link to comment
Share on other sites

O στρατός είναι χαμένος κι εντελώς άχρηστος χρόνος. Έκανα 8 μήνες παραμεθώριο (τους υπόλοιπους αθήνα) σε διάφορα στρατόπεδα, πέρασα κι από ΛΥΒ. Δεν υπάρχει πρόνοια για σωστή εκπαίδευση των φαντάρων, οι φαντάροι υπάρχουν για τις αγγαρίες και μόνο.

Δεν υπαρχει σωστη εκπαιδευση ?

Στο 18μηνο μου πηρα μερος σε 2 ασκησεις 4 και 8 ημερων αντιστοιχα, εμαθα να οδηγαω οτιδηποτε οχημα εχει ο Ελλ. Στρατος ακομα και θωρακισμενα οπως BMP και εμαθα να χρησιμοποιω απο G3A3/4, M16 μεχρι οβιδοβολα και Μ72 LAW.....Ολα αυτα φυσικα τα εμαθαν σχεδον οσοι ηξερα, οχι μονο εγω, δεν το παιζω Rambo.

Δλδ τι αλλο πρεπει να μαθει ενας φανταρος για να πουμε οτι υπαρχει εκπαιδευση ? Βεβαια εγω δεν εκανα 12μηνο, τα περισσοτερα ευτραπελα οπως catering και συνεργεια καθαρισμου σε μερικες μοναδες αρχισαν απο τοτε που ο στρατος επεσε 16-14-12 μηνες και κατω.

Link to comment
Share on other sites

το ξερω απο κομοτηνη ειμαι εγω :D

παντος το Φεβρουαριο παρουσιαζομαι και εγω δεν ξερω ακομα που απο εβδομαδα παω να κοψω την αναβολη

αλλα θελω σχετικα για βαρηκοους γνωριζεις ;

Περνας απο τεστ ακοης στο στρατο.Λογικα θα σε βγαλουν Ι4.

Link to comment
Share on other sites

Σου βαζουν κατι ακουστηκα και παιζουν εναν ηχο σε διαφορες συχνοτητες και ενταση.

Οταν ακους πατας ενα κουμπι.Αν θες να βγεις Ι1 απλα πατα το κουμπι και ας μην ακους :)

Ι4 σημαινει ο,τι θα εισαι γενικων καθηκοντων και θα κανεις αοπλες υπηρεσιες και ισως να σε παρουν για γραφεα αν εχεις καποιο πτυχιο ή εισαι μεγαλυτερης ηλικιας.

Link to comment
Share on other sites

Σου βαζουν κατι ακουστηκα και παιζουν εναν ηχο σε διαφορες συχνοτητες και ενταση.

Οταν ακους πατας ενα κουμπι.Αν θες να βγεις Ι1 απλα πατα το κουμπι και ας μην ακους :)

Ι4 σημαινει ο,τι θα εισαι γενικων καθηκοντων και θα κανεις αοπλες υπηρεσιες και ισως να σε παρουν για γραφεα αν εχεις καποιο πτυχιο ή εισαι μεγαλυτερης ηλικιας.

στεναχωριεμαι καποιες φορες που δεν γεννηθηκα γμτ χωρις ακουστικα αλλιως θα ημουν ειδικες δυναμεις :(

σααςςςςς ζηλευωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

το ξερω απο κομοτηνη ειμαι εγω :D

παντος το Φεβρουαριο παρουσιαζομαι και εγω δεν ξερω ακομα που απο εβδομαδα παω να κοψω την αναβολη

αλλα θελω σχετικα για βαρηκοους γνωριζεις ;

Πως είσαι τόσο σίγουρος ότι παρουσιάζεσαι τον Φεβρουάριο ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βρήκα ανάλογο thread (αν υπάρχει πείτε το), είπα να ανοίξω ένα thread αφιερωμένο σε όσους έχουν πάρει απαλλαγή από το στρατό, ι5 δηλαδή (το τίτλο i5 της intel το έβαλα παραπλανητικά, αν και μια κλήρωση για έναν τέτοιο δεν θα με χάλαγε :hehe:) Η και όσους το κυνηγάμε για να πάρουμε i5.

Εμένα προσωπικά όταν πήγα πρώτη φορά στρατό με έπιασε και έκανα κάτι τρελά πράματα, φοβόμουν απίστευτα, γενικώς δεν το γούσταρα, ακόμη είχα διαταραχές στον ύπνο και τρόμαζα σε άσχετες στιγμές. Κανονικά ήταν να πάρω την απαλλαγή από το ψυχίατρο της μονάδας όταν εξεταζόμουν αλλά τότε είπα ο βλάκας ότι θα υπηρετήσω φοβούμενος το τι θα έλεγαν οι γονείς*, πράμα που το καταλάβανε και με διώξανε οι ίδιοι με αναβολή (αφού πήγα στον άλλο ψυχίατρο του νοσοκομείου)

*=τώρα πλέον δεν με νοιάζει, ας με λένε και αδερφή:man_in_love:, στο pidgey μου.

Μετά έκανα επισκέψεις και σε ψυχίατρο στη βούλα, με έγραψε μια θεραπεία με κάτι φάρμακα (τα ανέφερα σε άλλο thread παλιότερης έκδοσης ΠΟΘ), με βοήθησαν αρκετά αλλά μετά μου προκάλεσαν άλλα προβλήματα και τα περιόρισα μέχρι που τα έκοψα. Τώρα είμαι υγιείς άρρωστος :dance3:

Πείτε μου και εσείς το story σας η αν έχετε i5.:clap:

Link to comment
Share on other sites

Κοντα...ι4 αοπλο λο γω.....παχυσαρκειας. Να πω την κακια αληθεια με βολεψε αρκετα σε καποιες περιπτωσεις οπου δεν εκανα καποιες ασκησεις, δεν εκανα περιπολα και φυσικα οποτε ειχα κλιμακα (βαρδια σε καραβι) δεν ειχα οπλο, οποτε no sweat.

Περα απο αυτο, δεν με εχει απασχολησει καθολου και δεν ειναι κατι που ντρεπομαι να πω!

Link to comment
Share on other sites

Σιγά το παράπονο ρε.. Στο 12μήνο κάναμε δύο φορές βολή νομίζω.. και τα όπλα που βαράγαμε είχαν τουλάχιστον 5 μοίρες απόκλιση.. κουκουρούκου. Το κορυφαίο ήταν όταν κάναμε βολή με τα ληγμένα A/T Tow.. φεύγει ο πύραυλος και στα 5 μέτρα "σβήνει" :hehe: Για τα πανηγύρια. Υποτίθεται ότι ήμουν και σε μάχιμη μονάδα δίπλα στα σύνορα.

Link to comment
Share on other sites

Ι3 ενοπλο λογω ορθοπεδικου προβληματος ο αστραγαλος μου με την ορθοστασια και την αρβυλα γινοταν σαν τον HULK.Εριχνα σκοπια κανονικα οταν χρειαζοταν αλλα τις περισοτερες υπηρεσιες τις εκανα σαν θαλαμοσκυλο!

Ημουν στα γραφεια (γαμω την καταδικη μου!). Το μονο καλο ηταν οτι ειχα παει σε ολες τις βολες-ασκησεις και εριξα με πολλα οπλα!!!Βεβαια αλλου σημαδευα αλλου πηγαιναν αλλα ΟΚ τουλαχιστον μου εφυγε η απορια το πως ειναι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες κανεις δεν σας δινει Ι αν δεν θελετε....Εγω εχω προβλημα με την μεση μου (τελευταιος σπονδυλος κολημενος με την λεκανη) αλλα δεν ηθελα Ι και δεν μου το εδωσαν.....Εν ολιγοις παλι γυρναμε στο οτι ο στρατος ειναι χασιμο χρονου επειδη ο περισσοτερος κοσμος ψαχνει τροπους για να λουφαρει....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.