Jump to content



έχει κανείς ιδέα...


anubis

Recommended Posts

... τι είναι το μνμ

"2018-11-02T14:44:47Z [Warning] TR064 action required authentication Date&Time:2018-11-02T12:44:47; Event name: 2 PERIODIC/ ;IP  address:ΧΧΧ.ΧΧΧ.ΧΧΧ.ΧΧΧ" ???

Μου το βγάζει το speedport 2i στα logs. Γιατί το ψάχνω θα πει κάποιος. Έχω θέματα αποσυνδέσεων τελευταία και ψάχνω γενικότερα να δω τι τρέχει στο δίκτυό μου

Link to comment
Share on other sites

Το TR064 είναι πρωτόκολλο που χρησιμοποιείται για να ρυθμίσεις το μόντεμ/ρούτερ μέσα από το εσωτερικό δίκτυο (πχ με κάποιο πρόγραμμα που τρέχεις από τον υπολογιστή σου).

Αντίστοιχα, το TR069 είναι πρωτόκολλο που χρησιμοποιείται ώστε ο πάροχος να συνδεθεί απομακρυσμένα και να σου αλλάξει ρυθμίσεις.

 

H IP που σου λέει είναι δημόσια, ή του εσωτερικού δικτύου σου? Έχουν υπάρξει κακές υλοποιήσεις TR064 που άκουγαν και απ' έξω, αλλά δεν ξέρω τί κάνει το Speedport...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, minast said:

Το TR064 είναι πρωτόκολλο που χρησιμοποιείται για να ρυθμίσεις το μόντεμ/ρούτερ μέσα από το εσωτερικό δίκτυο (πχ με κάποιο πρόγραμμα που τρέχεις από τον υπολογιστή σου).

Αντίστοιχα, το TR069 είναι πρωτόκολλο που χρησιμοποιείται ώστε ο πάροχος να συνδεθεί απομακρυσμένα και να σου αλλάξει ρυθμίσεις.

 

H IP που σου λέει είναι δημόσια, ή του εσωτερικού δικτύου σου? Έχουν υπάρξει κακές υλοποιήσεις TR064 που άκουγαν και απ' έξω, αλλά δεν ξέρω τί κάνει το Speedport...

η IP είναι άσχετη τελείως πχ με το δίκτυό μου στο 192.168.1.ΧΧΧ αυτή είναι τύπου 92.6.119.94 για παράδειγμα. A! μόλις είδα ότι είναι η εξωτερική IP μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Με μία γρήγορη αναζήτηση είδα να αναφέρεται και αλλού για τα Speedport. Λογικά είναι ο ΟΤΕ που το έχει αφήσει για να μπορεί να πειράζει ρυθμίσεις.

Ούτως ή άλλως, δεν σου δίνει την δυνατότητα να το κλείσεις, οπότε δεν έχεις και πολλές επιλογές.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.