Jump to content



Recommended Posts

Κατέβασα από την συγκεκριμένη ιστοσελίδα ένα προγραμματάκι που σου δίνει και το έτρεξα.

Είναι η πρώτη φορά που τρέχω κάποιο πρόγραμμα για να μετρήσει της επιδόσεις του υπολογιστή μου και απο ότι κατάλαβα κάτι δεν του άρεσε.

 

Αν φαίνεται από το παρακάτω link το τι έδειξε η μέτρηση, ελπίζω να μου δώσετε κάποια συμβουλή για το τι πρέπει να αλλάξω και προτάσεις.

 

https://www.userbenchmark.com/UserRun/12019027

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξέρω ποσο έγκυρο είναι δεν το έχω ξαναδεί μήπως είχες κανένα πρόγραμμα που έτρεχε η κάτι στο backround πχ antivirus που έκανε scan....

Το έκανα και εγώ μια δοκιμη μετά από πολύωρο gaming μου έβγαλε χαμηλά τη ram αλλα με ένα reboot έστρωσε

ο 840 evo και σε εμενα το ίδιο αποτέλεσμα βγάζει δεν τον μετράει -  Relative performance n/a - sequential bench incomplete 

τον βγάζει  955.3%  μάλλον λόγο του  rapid mode

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

Δεν κολλάω τόσο στους σκληρούς δίσκους. Ο WD Black είναι απλά ταινιοθήκη και αγοράστηκε γιατί είναι σε πολύ καλή τιμή.

Ο SSD απλά έχει τα Windows.

Ο Seagate έχει τον μεγαλύτερο φόρτο εργασιών.

 

Μου κάνει εντύπωση που δεν διαβάζει ούτε τις μνήμες.

 

Ο επεξεργαστής και η κάρτα γραφικών γιατί είναι "κάτω από τις προσδοκίες" αναρωτιέμαι.:wassa:

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Speed
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Speed έγραψε:

Ο επεξεργαστής και η κάρτα γραφικών γιατί είναι "κάτω από τις προσδοκίες" αναρωτιέμαι.

 

Διότι προφανώς το uefi είναι λάθος ρυθμισμένο. Για τον επεξεργαστή σου το γράφει ρητά: Base clock 3.5 GHz, turbo 3.45 GHz, ενώ έπρεπε στο turbo να φτάνει τα 4GHz. Εκτός της λάθος ρύθμισης, μπορεί να μην ανεβαίνει λόγω υπερθέρμανσης επειδή δεν πατάει σωστά το ψυγείο επάνω του. Εκτός αυτού, ο 7800x παίζει τις μνήμες στα 2400MHz και οι δικές σου είναι στα 2133. Ή έχεις πάρει λάθος μνήμες, ή είναι λάθος ρυθμισμένες. Δε φτάνει να πάρεις ακριβά υλικά και να τα ρίξεις μέσα σε ένα κουτί. Πρέπει και να ξέρεις να το κάνεις σωστά. 

 

Γενικώτερα. Ακόμη κι αν ρυθμίσεις το uefi σωστά, δεν πρόκειται να φθάσεις τον αμερικανό που είναι στην κορυφή αυτή τη στιγμή, αφού αυτός έχει υπερχρονίσει τον δικό του 7800x. Ακόμη πιο γενικά... Πέραν των χαρακτηρισμών που είναι υποκειμενικοί, η βάση τους έχει και σφάλματα. Περιέχει ήδη καταχωρημένον τον 9900k, που λένε ότι είναι πρώτος ανάμεσα σε 1137 cpu's, αλλά αν κάνεις κλικ στο link αυτή τη στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές, στην κορυφή της λίστας τους είναι ακόμη ο 8700k. Ακόμα χειρότερα, ο TR1950x λένε ότι είναι 14ος στη λίστα τους, αλλά πάνω απ' αυτόν φιγουράρει ο 8400.

 

Γελάνε και οι πέτρες...

Αν θέλεις σοβαρή αξιολόγηση, τρέξε αυτό. Για desktop, τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.