Jump to content


Unstable core clocks. Τι φταίει?


Recommended Posts

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχω σταθερά ρολόγια στον πυρήνα....
Φαίνεται σα να κόβει είτε στα 150w είτε στους 80oC ενώ έχω βάλει +50 pw limit και 90oC και είναι και Unlinked.
Καμιά ιδέα?


Capture4.JPG.983d950c1e0a015b6dc542eb6f3d9fa8.JPG

 

Capture3.thumb.JPG.c0aeeb2304c6573ec8ca2531259c7209.JPG

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, TASOS said:

Δέν δείχνει gpu load.

Ετρεξες 3D κατά τη διάρκεια του log ή καθόσουν στο desktop ?

 

Ναι προφανώς και έτρεξα, και στα πρώτα scenes του benchmark φαίνεται σταθερό και μετά στα επόμενα scenes που είναι λογικα πιο στρεσινγκ ή που έφτασε ψηλή θερμοκρασία ? αρχίζει η αστάθεια. 

Link to comment
Share on other sites

Τα ρολόγια σε αυτές τις κάρτες , υπό νορμάλ συνθήκες , δέν μένουν ποτέ καρφωμένα στις μάξιμουμ τιμές.

Προφανώς οι μεταβολές που βλέπεις από τα logs , είναι τα διάκενα μεταξύ των test του benchmark που τρέχεις.

 

Δοκίμασε να τρέξεις κάτι άλλο σε 3D και τσεκάρισε αντίστοιχα και τις ενδείξεις από gpu-z.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, TASOS said:

Τα ρολόγια σε αυτές τις κάρτες , υπό νορμάλ συνθήκες , δέν μένουν ποτέ καρφωμένα στις μάξιμουμ τιμές.

Προφανώς οι μεταβολές που βλέπεις από τα logs , είναι τα διάκενα μεταξύ των test του benchmark που τρέχεις.

 

Δοκίμασε να τρέξεις κάτι άλλο σε 3D και τσεκάρισε αντίστοιχα και τις ενδείξεις από gpu-z.

 

 

Γιατί να μην μένουν σταθερά ? AMD RX 480 έχω δεν έχει να κάνει με turbo boost τεχνολογίες που έχει η nvidia και έχω κάνει OC υποτίθεται στα 1342mhz που είναι το OC mode της κάρτας. Το silent mode είναι στα 1266mhz. Το αστείο είναι ότι στα 1310mhz που έχω βρει σωστές ρυθμίσεις, είχα μεγαλύτερο score από τα 1342mhz για τον λόγο ότι ήταν σταθερό στα 1310 καθόλη τη διάρκεια ενώ στα 1342 έκανε down μέχρι και 11XX mhz. 

Τέλος πάντων υποθέτω πιο πολύ ρεύμα στον πυρήνα αλλά μου έκανε εντύπωση γιατί φαίνεται σα να μην δέχεται αλλαγές σε temp limit (σα να κόβει μόνο του στα 80) ή σα να κόβει στα 150w (δηλαδή σε power limit). Θα δοκιμάσω να βάλω πολύ ψηλα τα fans για να μην φτάσω 80oC να δω αν φταίει αυτό τελικά.

Link to comment
Share on other sites


Ναι .... το temp limit έκανε τη ζημιά..... Παρόλου που στο Afterburner ηταν στα 90oC, έκανε throttle λογικά από τους 80... ίσως είναι "hardcoded" στη gpu δεν ξέρω... 
Καλά προφανώς δεν θα την άφηνα να πάει στους 90 με τίποτα αλλά δεν καταλάβαινα γιατί να έκανε throttle, νόμιζα ότι ήθελε power.
Οκ όλα καλά τώρα! Κερδίσαμε 2 fps ??

 

image.thumb.png.02a22d0f1b36e9ceb38f7da5c00cf7dd.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.