Jump to content



ΕΠΕΙΓΟΝ !!! ίδιο username και password σε local και domain account


serpico75

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Για πειραματικούς σκοπούς για το σενάριο, ας ορίσουμε


username : john
password : 1234

 

Ήθελα μία πολύτιμη βοήθεια στο παρακάτω. . .

 

Έκανα format σε έναν δίσκο για να εγκαταστήσω windows 7 pro, ώστε να μπει αυτός ο υπολογιστής σε domain. Μου είχαν δώσει username (john) και password (1234). Δεν μου είχαν διευκρινήσει, όμως, εάν αυτά είναι για τον local account ή του domain account. Εάν τα υπολογίζω σωστά, είναι τού domain account. Αλλά, ας αφήσουμε τα εάν. Ας πούμε ότι σίγουρα είναι τού domain account τού χρήστη που θα χρησιμοποιεί τον υπολογιστή, διότι το να είναι τού domain account είναι αυτό που με ανησυχεί, και ψάχνω τη λύση.

 

Εγώ, κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης, στο σημείο που ζητάει το όνομα τού χρήστη, έβαλα το username που είχα. Όχι password. Ολοκλήρωσα την εγκατάσταση, και δούλεψα από κει και πέρα τοπικά. Χωρίς password, και χωρίς να έχω βάλει ακόμη τον υπολογιστή σε domain. Πέρασα, λοιπόν, drivers, και είμαι στο σημείο που θέλω να τον βάλω στο domain. Αύριο θα τον βάλω στο domain.

 

Αυτή τη στιγμή, δεν έχω τον υπολογιστή. Απ' ό,τι ξέρω, τα windows 7 (όπως και οι περισσότερες εκδόσεις), ο χρήστης που φτιάχνεις στην εγκατάσταση, φτιάχνει και ένα folder με το αντίστοιχο όνομα στο

 

C:\Users

 

Άρα πρέπει να υπάρχει αυτή τη στιγμή το

 

C:\Users\John

 

Και μέσα στο John τα My Documents, Download, Photos, κλπ κλπ.

 

Τώρα, αυτός ο υπολογιστής, πριν το δικό μου format, ήταν ήδη μέσα στο domain. Οπότε, στον server, υπάρχουν ήδη:

 

-user με username : john

 

-password : 1234

 

-και υπάρχει και ο computer account με το όνομα τού υπολογιστή.

 

Για να μπει ένας υπολογιστής στο domain, απ' τις λίγες γνώσεις που έχω (και εδώ είναι ότι ίσως να κάνω λάθος στη σκέψη μου, και όλα τελικά να λειτουργήσουν χωρίς πρόβλημα), για να μπει, λοιπόν, ένας υπολογιστής στο domain, πρέπει:

 

α. να τον κάνεις μέρος τού domain, δηλώνοντας το domain στο "member of"

 

β. να έχεις σωστή IP και DNS (να έχεις ρυθμίσει σωστά το TCP/IP)

 

γ. να έχεις σαν όνομα υπολογιστή το ίδιο που έχεις καί στον server στο computer account

 

δ. να βάλεις την πρώτη φορά που θα κάνεις εκκίνηση τον υπολογιστή, τα σωστά username & password τού domain account

 

Το δ., λοιπόν, είναι αυτό που σκέφτομαι για αύριο, και με προβληματίζει. Απ' αυτά που ξέρω, όταν κάνεις τον υπολογιστή member of, ρυθμίσεις και το TCP/IP, εκεί θα κάνεις και την πρώτη επανεκκίνηση για να μπεις στο domain. Φτάνωντας, λοιπόν, στο σημείο τού login, θα επιλέξεις εάν θέλεις χρήστη domain ή local. Όταν, λοιπόν, πάς να βάλεις

 

username : john

 

password : 1234

 

εκεί δεν θα έχουμε πρόβλημα; Και εξηγώ το γιατί. Διότι, εφόσον, ήδη, υπάρχει από τον τοπικό χρήστη john, ο φάκελος

 

C:\Users\John

 

δεν θα μπορέσει το domain login (ακόμη και με σωστά username & password) να φτιάξει τον φάκελο αυτό, εφόσον υπάρχει ήδη για τον τοπικό χρήστη. Απ' οσο ξέρω, την πρώτη πρώτη φορά που κάνεις login στα windows σε ένα domain, φτιάχνεται ένας φάκελος με αυτό το username, στο

 

C:\Users

 

και τους υποφακέλους (My Documents, Photos, Downoads, κ.λπ), αλλά για τον χρήστη τού domain.

 

Εδώ υπάρχει ήδη. Οπότε, τί γίνεται σε μία τέτοια περίπτωση; Υπάρχει conflict; Θα υπερισχύσει ο ένα από τους δύο λογαριασμούς; Και εάν ναι, ποιός; Υπάρχει θέμα; Κάτι μού ξεφεύγει, απ' τις λίγες γνώσεις που έχω επάνω στο active directory; Θα πάνε όλα καλά; Πρέπει να ρυθμίσω κάτι, ώστε να μπορώ να μπω με αυτά τα στοιχεία (john και 1234) στο domain; Είναι κάτι άλλο;

 

Σας ευχαριστώ !!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Ήθελα και κάτι άλλο. Πρέπει να παίζει και κάτι άλλο με το computer name. Ή όχι??? Ο server, είχε πριν το format ένα computer account με το όνομα του υπολογιστή που είχε ο υπολογιστής πριν το format. Βάζω κάποιο άλλο computer name; Βάζω το ίδιο; Πρέπει μήπως πρώτα να σβήσω στον server το computer account, να δώσω στον υπολογιστή το ίδιο όνομα, και μετά να φτιάξω manually (ή θα φτιαχτεί auto) τον computer account; Εάν σβηστεί ο computer account, θα επηρεαστεί κάτι στους άλλους χρήστες; Ή είναι τυπικό το computer account και μπορώ να σβήσω άνετα; Ή δεν χρειάζεται να ασχοληθώ καθόλου με computer account;

Κάποια βοήθεια σχετικά με όλα αυτά;

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ασχοληθείς, εκτός εάν στο υπάρχον computer account είχες αλλάξει δικαιώματα ή άλλες ιδιότητες.

Συνήθως το πιο σωστό είναι να σβήσεις το παλιό και να αφήσεις να δημιουργηθεί νέο.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.