Jump to content



Ανεμιστήρας στο πάνω μέρος του κουτιού?


Seeker

Recommended Posts

Μα αυτά που είπα πάνε σε όλους! Ο αέρας κατά τη γνώμη μου πρέπει να μπαίνει όσο πιο χαμηλά γίνεται από τη μια μεριά του κουτιού και να βγαίνει από το ψηλότερο σημείο της άλλης μεριάς του κουτιού... Το να φυσάνε όλα προς ένα σημείο δεν το θεωρώ και τόσο σωστό... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από Seeker [17-04-2005 16:05]

Σκέφτομαι να αρχίσω τα modάκια και για αρχή να βάλω έναν 12άρη με μπλέ φωτισμό στο πάνω μέρος του κουτιού ακριβώς στο κέντρο. Λέτε να βελτιώσει την ροή του αέρα και τις θερμοκρασίες μέσα στο κουτί?

Προς το παρόν έχω 2 FANs (80mm) στο κουτί ένα μπροστά και ένα πίσω, σε λίγο καιρό ομως θα τα κάνω 2 μπροστά και 2 πίσω (επίσης 12mm) ενώ ενδέχεται να μπεί και ένας 120mm στην αριστερή πλευρά του κουτιού.

Τι λέτε?

Η καλύτερη λύση είναι να έχεις έναν ανεμιστήρα πάνω στον επεξεργαστή, ένα πάνω στο chipset, ένα 120 μπροστά κάτω που θα βάζει αέρα και ένα 120 πίσω πάνω (πάνω από το τροφοδοτικό, που θα βγάζει αέρα.

Καλύτερα είναι να μπορείς να ρυθμίζεις εσύ τις στροφές ή να έχουν αισθητήρα θερμότητας οι 120άρηδες.

Οι πλαινοί ανεμιστήρες δεν προσφέρουν τίποτα. Χειροτερεύουν τη ροή του αέρα. Το ίδιο ένας πάνω. Μάλλον θα γεμίσει σκόνη και σκουπίδια οπότε θα κάνει πολύ θόρυβο σύντομα.

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [17-04-2005 16:45]

Επίσης σου λέω να βάλεις air duct στον πλαϊνό γιατί έτσι και τον επεξεργαστή θα οφελήσεις με απευθείας ψυχρό αέρα και δεν θα επηρεάζονται οι υπόλοιπες αέριες μάζες που αναλαμβάνουν τα υπόλοιπα...

Και ένα άλλο tip: Εγώ προσωπικά πάντα αφήνω ανοικτό το φατνίο κάτω αμέσως από την κάρτα γραφικών για να ρουφάει απευθείας αέρα από έξω... ;)

Το air duct στο πλαινό για τον επεξεργαστή θα χαλάσει τη ροή του αέρα και θα χρειαστούν περισσότερες στροφές οι ανεμιστήρες για να πετύχουν το ίδιο αποτέλεσμα. Αυτό σημαίνει περισσότερος θόρυβος.

Για το tip ίσως έχεις δίκιο σε ορισμένες περιπτώσεις. Ο σχεδιασμός ορισμένων καρτών είναι τέτοιος που κατευθύνει συνήθως τον αέρα από πίσω προς τα εμπρός, δηλαδή αντίθετα από τη ροή του αέρα (λάθος σχεδιασμός). Οπότε είναι που είναι λάθος η ροή τουλάχιστον ας μπαίνει κρύος αέρας. Δεν ισχύει όμως για όλες τις κάρτες αυτό.

Όσο λιγότερες τρύπες έχει ένα κουτί τόσο καλύτερη ροή πετυχαίνουμε με λιγότερη σκόνη και λιγότερο θόρυβο (θέμα ηχομόνωσης).

Link to comment
Share on other sites

@mariosalice: Δεν θα το έλεγα πτι θα χαλάσει τη ροή του αέρα το πλαινό duct (ή τουλάχιστον σε σημαντικό ποσοστό) καθώς ενωείται οτι αυτό θα είναι στρογγυλό. Δεν ξέρω πως το φαντάζεσαι εσύ πάντως εγώ φαντάζομαι ένα σωλήνα από Plexy διαμέτρου ίσης του ανεμιστήρα κάθετα πάνω από την ψύκτρα του επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 23:10]

@mariosalice: Δεν θα το έλεγα πτι θα χαλάσει τη ροή του αέρα το πλαινό duct (ή τουλάχιστον σε σημαντικό ποσοστό) καθώς ενωείται οτι αυτό θα είναι στρογγυλό. Δεν ξέρω πως το φαντάζεσαι εσύ πάντως εγώ φαντάζομαι ένα σωλήνα από Plexy διαμέτρου ίσης του ανεμιστήρα κάθετα πάνω από την ψύκτρα του επεξεργαστή.

Καλή ιδέα. Το μόνο μειονέκτημα είναι οτι θα μειωθεί ο άδειος χώρος στο κουτί. Όλη η προσπάθεια είναι να μπορέσουμε να κρύψουμε τα καλώδια και να αντικαταστήσουμε τα πλατειά IDE με στρογγυλά για να μειώσουμε τα εμπόδια στη ροή. Τελικά όμως θα έχει κάποιο κέρδος.

Αν το κάνει έτσι προτείνω δυο ιδέες.

1. Να βάλει φίλτρο για τη σκόνη μέσα στο πλέξι.

2. Να ξεβιδώσει τον ανεμιστήρα του επεξεργαστή και να τον βιδώσει στο πλεξι. Αρκεί να φτάνει ο ανεμιστήρας μέχρι την ψύκτρα του επεξεργαστή, σχεδόν να την αγγίζει. Έτσι δεν θα μεταφέρονται οι κραδασμοί στη μητρική και στον επεξεργαστή και θα μειωθεί και ο θόρυβος στις πολλές στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.