Jump to content



Backup/cloning δυο διαφορετικών υπολογιστών


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

 

Έχω ένα Dell 17R 5737 - Win 10 Pro, και ενα Lenovo X1 Carbon (2012) - Win 10 Home, συνδεδεμένα με το Win account μου, και τα δύο με 128GB αποθηκευτικό χώρο.

 

To Dell λόγω μεγέθους ουσιαστικά έχει καταλήξει να είναι σταθερός στο γραφείο μου, και να δουλεύω εκεί όταν είμαι σπίτι.

Το Lenovo, το χρησιμοποιώ εκτός σπιτιού και είναι συνεχώς στο σακίδιο μου.

Έτσι έχει δημιουργηθεί μια κατάσταση όπου η μισή μου δουλειά είναι στο ένα μηχάνημα, και η άλλη μισή στο άλλο, και καταλήγω να προσπαθώ να θυμηθώ σε ποιον υπολογιστή είναι η τελευταία έκδοση του κάθε αρχείου που θέλω να εργαστώ.

 

Υπάρχει τρόπος να "συγχωνεύσω" τα αρχεία και τις εφαρμογές του ενός και του άλλου ώστε να φτιάξω ένα κοινό σύνολο αρχείων με αποτέλεσμα το ένα να είναι "κλώνος" του αλλου, και έπειτα, κάθε φορά που γυρνάω σπίτι να γίνεται αυτόματη ενημέρωση των αρχείων μεταξύ τους?

 

Θα προτιμούσα λύσεις εκτός cloud αν γίνεται.

 

Διάβασα για την ύπαρξη του incremental backup και σκέφτηκα να κάνω κάτι τέτοιο με ένα εξωτερικό σκληρό, αλλά:

1. Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει με δύο διαφορετικά μηχανήματα.

2. Θα προτιμούσα μια πιο αυτοματοποιημένη διαδικασία, μέσω του τοπικού δικτύου στο σπίτι μου.

 

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από ronin13
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ronin13 έγραψε:

Θα προτιμούσα λύσεις εκτός cloud αν γίνεται.

 

Γίνεται με ένα 64άρι ή 128άρι φλασάκι. Η τιμή τους είναι πλέον λογική, αναλόγως της ταχύτητας εγγραφής βεβαίως. Βάλε - σώσε - βγάλε - ξαναβάλε. Θα το κάνετε μια μέρα, δυό, τρεις; Δυό βδομάδες; Δυό μήνες; Μετά, τα νεύρα σας κρόσια. Επομένως, ΔΕΝ γίνεται. Εντελώς δεν. Δεν έχουμε 1998. Έχουμε 2018. CLOUD. Τέλος! 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω, εν μερει.

 

Ναι, ειναι η πιο απλη και ευκολη λυση. Αλλα προϋποθέτει ότι έχεις αρκετό χώρο στο cloud.

 

Επίσης, μίλησα για λύση στο τοπικό δίκτυο, όχι απαραίτητα σε στικάκι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.