Jump to content



Quad Channel μνήμες σε Dual Channel motherboard!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!!! Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση. Θέλω να αγοράσω αυτές τις μνήμες οι οποίες είναι quad channel, η μητρική μου όμως υποστηρίζει dual channel. Πιστεύετε ότι θα έχω κάποιο πρόβλημα;

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Απλώς επειδή είναι 4 modules μπορούν να λειτουργήσουν σε quad channel εφόσον υποστηρίζεται από επεξεργαστή/μητρική.

Αν έχεις 4 dimm slots ελεύθερα να τις τοποθετήσεις δεν θα έχεις πρόβλημα, απλώς θα λειτουργούν dual channel λόγω δικού σου επεξεργαστή/μητρικής.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τις αγόρασα, τις τοποθέτησα, τις ρύθμισα στο κατάλληλο προφίλ και ανοίγει ο υπολογιστής κανονικά. Το βραδάκι για καλό και για κακό, θα κάνω και ένα Memory Diagnostic, γιατί είδα λίγο ταλαιπωρημένη την συσκευασία των μνημών εξωτερικά, χωρίς ταινία ασφαλείας και έχω ανησυχήσει. Πρόσεξα και κάτι άλλο, ίσως και να είναι η ιδέα μου, αλλά θα ήθελα τα φώτα σας. Ενώ ο επεξεργαστής μου (με αυτή την υδρόψυξη) σε όχι gaming λειτουργία, ας πούμε με Firefox μόνο ανοικτό με καμία εικοσαριά καρτέλες, δεν περνούσε ποτέ τους 40+ βαθμούς, τώρα, μου βάρεσε ένα 60+!!! Στιγμιαία βέβαια, γιατί "αρπάζουν" οι ανεμιστήρες και το ρίχνουν στο 40+ πάλι. Υπάρχει περίπτωση να ευθύνονται οι καινούργιες μνήμες για αυτό;

Σας ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.