Jump to content



Περίεργο πρόβλημα με το τροφοδοτικό μου!!!


Recommended Posts

Αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα με το τροφοδοτικό μου, ένα Tagan 800w TG800-025. Το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο σε gaming mode και όχι σε οποιοδήποτε παιχνίδι. Κυρίως σε παλιά!!! Κάποια από αυτά ας πούμε είναι το FIFA 15 και το FIFA 16. Και στα δύο παιχνίδια λοιπόν, ενώ είναι όλα στα full, αν βάλω το Frame Rate στο No Limit on FPS, με το που ξεκινήσει το παιχνίδι, ακούγεται ένας ήχος σαν συριγμός από το τροφοδοτικό!!! Ο οποίος ήχος μάλιστα, αλλάζει ή και σταματάει κάποιες φορές, στιγμιαία, όταν αλλάζουν ας πούμε τα μενού του παιχνιδιού!!! Μόλις κλείσω το παιχνίδι, ο ήχος σταματάει. Επίσης πρόσεξα ότι το τροφοδοτικό μου δεν κάνει αυτόν τον ήχο στα συγκεκριμένα παιχνίδια, όταν βάζω το Frame Rate στο Lock to 60 FPS ή στο Lock to 30 FPS. Το πιο "κουλό" ακόμα, είναι ότι αν για παράδειγμα βάλω το FIFA 17, 18 και 19, με Frame Rate στο No Limit on FPS και γενικά όλα στο full, με αυτά τα παιχνίδια που είναι και πιο "βαριά", δεν ακούγεται αυτός ο ήχος. Έχετε καμία ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό το πράγμα; Είναι φυσιολογικό; Πρέπει να αλλάξω τροφοδοτικό;

ΥΓ1: Ο ήχος προέρχεται 100% από το τροφοδοτικό γιατί το έβγαλα εκτός κουτιού και το έλεγξα.
ΥΓ2: Έχω επισυνάψει αρχείο βίντεο στο οποίο μπορείτε να ακούσετε τον ήχο που σας περιγράφω. Ο θόρυβος ξεκινάει μετά το 8ο δευτερόλεπτο του βίντεο.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Coil whine λέγεται και συνήθως παράγεται από κάρτες γραφικών στα υψηλά framerates (στα μενού παιχνιδιών κυρίως). Βάλε ένα FPS counter (πχ msi afterburner )για να δεις αν φταίει αυτό (παραγωγή υψηλών FPS στα μενού), αν και δεν ξέρω αν συμβαίνει και στα τροφοδοτικά λόγω αυτού. Τσέκαρες 100% ότι δεν είναι από την GPU έτσι; 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Coil whine λέγεται και συνήθως παράγεται από κάρτες γραφικών στα υψηλά framerates (στα μενού παιχνιδιών κυρίως). Βάλε ένα FPS counter (πχ msi afterburner )για να δεις αν φταίει αυτό (παραγωγή υψηλών FPS στα μενού), αν και δεν ξέρω αν συμβαίνει και στα τροφοδοτικά λόγω αυτού. Τσέκαρες 100% ότι δεν είναι από την GPU έτσι; 

Έβαλα το Fraps για να δω πόσα FPS ανεβάζει στα μενού, με το Frame Rate στο No Limit on FPS. Στο FIFA 15 για παράδειγμα, ανέβασε από 4000-4600 FPS!!!!!! Ενώ στο FIFA 19, με το Frame Rate στο No Limit on FPS εννοείται, είναι σταθεροποιημένο στα 30-60 FPS, ανάλογα. Αν βάλω το Frame Rate στο Lock to 60 FPS ή στο Lock to 30 FPS  δεν ακούγεται τίποτα σε κανένα παιχνίδι.

Ναι, είμαι σίγουρος 100% ότι ακούγεται από το τροφοδοτικό!!!!!! Το έβγαλα εκτός και έβαλα το αυτή μου επάνω (lol). Μπορεί να γίνει καμία στραβή λες; Προτείνεις κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι coil whine που παράγεται για τον παραπάνω λόγο. Εγώ το ακούω από την κάρτα γραφικών μου όταν έχω κάτι 500+ fps σε μενού. Εφόσον το ακούς μόνο τότε, δεν πιστεύω να υπάρχει κάτι άλλο. Συμβαίνει, αλλά δεν θα το εμπιστευόμουν για πολύ καιρό ακόμη. Είναι δεκαετίας και βάλε το έρμο, στο σύστημά σου θα έπρεπε να υπάρχει ένα λίγο πιο πρόσφατο και αξιόπιστο. Κάποτε ήταν top πάντως τα Tagan

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Μάλλον είναι coil whine που παράγεται για τον παραπάνω λόγο. Εγώ το ακούω από την κάρτα γραφικών μου όταν έχω κάτι 500+ fps σε μενού. Εφόσον το ακούς μόνο τότε, δεν πιστεύω να υπάρχει κάτι άλλο. Συμβαίνει, αλλά δεν θα το εμπιστευόμουν για πολύ καιρό ακόμη. Είναι δεκαετίας και βάλε το έρμο, στο σύστημά σου θα έπρεπε να υπάρχει ένα λίγο πιο πρόσφατο και αξιόπιστο. Κάποτε ήταν top πάντως τα Tagan

Όντως ήταν!!! Βάσει του συστήματος μου, το οποίο μπορείς να δεις και στην υπογραφή μου, εσύ, τι τροφοδοτικό θα έπαιρνες; Η κάρτα μου απαιτεί τουλάχιστον 500άρι από ότι διάβασα. Ενδιαφέρομαι για  Full ή Semi Modular, με όσο πιο καλό certification γίνεται σε σχέση με την τιμή.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν απαιτεί 500ρι (είχα την κάρτα EVGA GTX 1070 SC μέχρι πριν μία εβδομάδα), αλλά καλό είναι ένα ~550W. Ανάλογα το budget θα έπαιρνα από ένα ικανοποιητικό semi-modular 80plus bronze τροφοδοτικό έως ένα περισσότερο επώνυμο Gold Modular. 

https://www.skroutz.gr/s/7505417/Thermaltake-Smart-SE-630W.html?keyphrase=thermaltake+smart+se+630

Δοκιμασμένο το παραπάνω. 

Ύστερα, θα πήγαινα σε κάτι περισσότερο επώνυμο και Gold όπως

https://www.skroutz.gr/s/11394987/Corsair-TX-M-Series-TX550M.html

Αρκετά καλή σχέση απόδοση/τιμή.

Και αυτό φαίνεται καλό https://www.skroutz.gr/s/14754080/Antec-Earthwatts-Gold-Pro-650W.html

 

Ύστερα , και λίγο πιο πάνω, αυτό https://www.skroutz.gr/s/12518015/Seasonic-Focus-Plus-550-Gold.html (που είναι το δικό μου σε 550W όμως). Το δικό μου το πήρα 79€ σε προσφορά από το e-shop. Αν έβγαινε ξανά, με κλειστά μάτια θα το ξανάπαιρνα, για να μην πω ότι θα έδινα και αυτά που ζητάει σήμερα. 

 

Υπάρχουν καλές επιλογές :) 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλέ, το τελευταίο που μου πρότεινες, μου έκανε πολύ "κλικ" λέμε (lol)!!! Δηλαδή κατά την άποψη σου, το δικό μου σύστημα, θα είναι οκ με 550άρι; Να μην πάω σε κάτι λίγο παραπάνω ή σε κάτι τόσο μεγάλο όπως αυτό που έχω τώρα σε watt; Ξαναγράφω τις λεπτομέρειες του συστήματος μου για να είμαστε σίγουροι!!!

CPU: i7-4790K
COOLER: CorsairHydro Series H60
MB: Asus Maximus VII Ranger
RAM: 32GB DDR3 2400Mhz (F3-2400C11Q-32GXM)
GPU: ASUS GTX 1070 Dual 8GB DDR5 256Bit
SSD: Kingston SV300S37A/240G
HDD: Western Digital x2 & Seagate x1
DVD: x1
FAN: 120mm x3

Όσο για την ελάχιστη απαίτηση σε τροφοδοτικό σχετικά με την κάρτα μου ρίξε μια ματιά εδώ https://www.skroutz.gr/s/9610108/Asus-GeForce-GTX1070-8GB-90YV09T4-M0NA00.html?from=account_favorites#specs

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος DNA180 έγραψε:

Όσο για την ελάχιστη απαίτηση σε τροφοδοτικό σχετικά με την κάρτα μου ρίξε μια ματιά εδώ https://www.skroutz.gr/s/9610108/Asus-GeForce-GTX1070-8GB-90YV09T4-M0NA00.html?from=account_favorites#specs

Μπορεί να λέει τόσο, αλλά εννοεί για ένα μέσο σύστημα την συνολική κατανάλωση, βάζοντας και μπόλικο "αέρα". Παρόμοιο σύστημα είχα και εγώ και με το xfx ts 550w έκανα την δουλειά μου άνετα, το οποίο πούλησα και ήταν σαν καινούριο. 

Το Seasonic Focus+ Gold έχει και 10 χρόνια εγγύηση. Το αντίστοιχο 650ρι το βλέπω σε έλλειψη πάντως 

https://www.skroutz.gr/s/12517808/Seasonic-Focus-Plus-650-Gold.html εδώ είναι σε περίπτωση που θέλεις κάτι σε περισσότερα Watt, αν και δεν χρειάζεται, μπορείς να το πάρεις (για την περίπτωση που αλλάξεις ή προσθέσεις κάτι στο PC σου).

Ξέφυγε πάντως η τιμή λίγο. Δηλαδή που 79€ που το είχα πάρει, που τα 110...

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Μπορεί να λέει τόσο, αλλά εννοεί για ένα μέσο σύστημα την συνολική κατανάλωση, βάζοντας και μπόλικο "αέρα". Παρόμοιο σύστημα είχα και εγώ και με το xfx ts 550w έκανα την δουλειά μου άνετα, το οποίο πούλησα και ήταν σαν καινούριο. 

Το Seasonic Focus+ Gold έχει και 10 χρόνια εγγύηση. Το αντίστοιχο 650ρι το βλέπω σε έλλειψη πάντως 

https://www.skroutz.gr/s/12517808/Seasonic-Focus-Plus-650-Gold.html εδώ είναι σε περίπτωση που θέλεις κάτι σε περισσότερα Watt, αν και δεν χρειάζεται, μπορείς να το πάρεις (για την περίπτωση που αλλάξεις ή προσθέσεις κάτι στο PC σου).

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την βοήθεια!!! Να είσαι καλά!!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.