Jump to content



Συνδεση car stereo με micro hi fi ηχεια


Recommended Posts

Καλησπερα

Οπως λεει και ο τιτλος θελω να συνδεσω ενα car stereo που εχω στο σπιτι με κατι ηχεια που μου εχουν ξεμεινει αλλα επειδη δεν εχω ιδεα απο ηλεκτρολογικα, καλωδιωσεις και τασεις θα ηθελα λιγο τη βοηθεια σας.

Το εγχειριδιο του στερεο ειναι αυτο αυτο https://kasc.kenwood.com/files/prod/1163/5/KDC-W3544W_W3044_W313(EN).pdf  και τα ηχεια είναι απο αυτο εδω το στερεο. Οσον αφορα την τροφοδοσια, εχω εναν 12αρη μετασχηματιστη απο κατι ηχεια creative, οποτε ειναι μεσα στο ευρος 11-14v που δινει η kenwood.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης: αφου εχω γυμνωσει τα καλωδια του μετασχηματιστη και του στερεο, ποιο συνδεω με ποιο για να εχω τροφοδοσια; Τα καλωδια του μετασχηματιστη ειναι και τα 2 μαυρα οποτε δεν μπορω να τα ταιριαξω ετσι ευκολα με το στερεο. Επισης, το στερεο εχει ενα καλωδιο για μπαταρια, ενα για car ingition, ενα για γειωση και κατι αλλα. Καμια ιδεα, ρε παιδια τι συνδεω με τι ή τι παραπανω καλωδια θα χρειαστω;;

Link to comment
Share on other sites

εξαιρετική δουλειά πριν λίγο καιρό σε παρόμοιο θέμα απο τον @Lakisss
εδώ

 

Γενικά δεν είμαι σχετικό στο θέμα αλλά,

 

στα γρήγορα όπως βλέπω το manual(σελίδα 17)
λογικά b3+b4 στο ένα ηχείο και b5+b6 στο άλλο
για ρεύματα εαν όλα είναι μαύρα χρειάζεσαι πολύμετρο
πάντως αρνητικό(σώμα) στο ground (a8)

a4(+a5+a7) τα +12volt (εαν θέλεις να κρατάει μνήμες το ράδιο θέλει "πατέντα") δες το παραπάνω θέμα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για το σχολιο. Το παραπανω θεμα που ποσταρες παραειναι advanced για τις ικανοτητες μου αν και φανηκε ωραιο.

Το πολυμετρο πως ακριβως το χρησιμοποιω; Μετραω τα καλωδια για να δω τι ταση βγαζουν;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα, μιλησα με ενα φιλο ηλεκτρολογο και μου εξηγησε τι πρεπει να κανω. Το συνδεσαμε με ενα παλιο τροφοδοτικο απο pc και δουλεψε λουκουμι.

Μια ακομα ερωτηση. Συμφωνα με τα specs που δινει ο κατασκευαστης στο site του, ποσα ηχεια μπορουν να συνδεθουν, μαξ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος LowInertia έγραψε:

Τελικα, μιλησα με ενα φιλο ηλεκτρολογο και μου εξηγησε τι πρεπει να κανω. Το συνδεσαμε με ενα παλιο τροφοδοτικο απο pc και δουλεψε λουκουμι.

Μια ακομα ερωτηση. Συμφωνα με τα specs που δινει ο κατασκευαστης στο site του, ποσα ηχεια μπορουν να συνδεθουν, μαξ;

Τέσσερα όσες και οι έξοδοι. Πάρε και ένα ζευγάρι οβαλ https://www.skroutz.gr/c/317/hxeia-autokinhtou/f/881851/oval.html?from=autocomplete&o=ηχεια+αυτοκινητου , βάλτα σε δυο κουτιά αν ακούς και μπασάκια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.